UKRU

Бізнес-публікації

2 травня

Технологічні тренди в тепличному бізнесі


Які основні тренди в напрямку тепличного бізнесу і що наразі можна впроваджувати для того, щоб бути більш ефективними?
За останні роки споживчі вимоги істотно зросли: підвищився попит на якісну недорогу продукцію, а також її різноманітність будь-якої пори року. Саме таку продукцію цілий рік може генерувати рослинництво закритого грунту, причому підходить він не тільки для вирощування овочів і фруктів, а й розсади та квітів.

Нові купівельні настрої дали основний поштовх розвитку тепличного бізнесу, який незабаром став високотехнологічної галуззю. Інноваційні рішення також почали розробляти з огляду на дорожнечу обладнання та комплектуючих, а також для того, щоб заощадити на поточних витратах і максимально збільшити врожайність.

Еволюція тепличної різноманітностіВ Україні тепличний бізнес починав розвиватися з одноосібних господарств і з часом переріс у масштабну виробничу лінію. Якщо понад 30 років тому невеликі виробники займалися вирощуванням усього декількох видів томатів і огірків, то сьогодні багато що кардинально змінилося.

Ринок диктує нові правила: вимагає більш оригінальну продукцію, різноманітність форм, видів, сортів. Це овочі, фрукти, салатові і навіть гриби. Крім того, сьогодні на ринку затребувана якісна квіткова продукція, яка ще пару років тому імпортувалася з-за кордону.

Ринок теплиць в Україні становить не більше 10% від потреб внутрішнього покупця. Ті, хто зараз на ньому працює - це професіонали галузі, які безпосередньо співпрацюють з постачальниками обладнання та іноземними колегами. В основному це тепличні комбінати, які ведуть свою діяльність понад 10-15 років. Але такий розрив дає можливість закриття ніші господарствами невеликих розмірів. Сьогодні в країні більше імпортерів і дистриб'юторів, тому приватний бізнес зацікавлений в будівництві власних теплиць для виробництва.

Ціновий діапазон - в зоні швидкої окупностіНасправді, навіть якщо використовувати в теплицях нові технології і дороге устаткування, термін їх окупності буде не таким вже й великим. Стартовий відлік вартості промислової теплиці починається від 100 євро/м2. Все залежить від рівня автоматизації процесу, а також компанії-виробника обладнання. Орієнтовна загальна сума спорудження теплиці становить $35 тис., включаючи витрати на встановлення нових водопровідних і електричних ліній.

Зараз затребувані теплиці площею до 0,5 га. Дрібним виробникам починати краще з простих теплиць з достатнім автономним рівнем механізації. Вони підходять для вирощування масово поширених овочевих і садових культур. У тому числі це стосується салатів і розсади.

Тепличне господарство є одним з найбільш високорентабельних виробництв в аграрному секторі та садівництві. Окупність при вирощуванні квітів становить сьогодні 5-6 років, а овочів - на 20-30% більше. Але цей відсоток буде поступово знижуватися через поступове поліпшення економічної ситуації за умов заходу іноземних інвестицій в український АПК в цілому.

У розділі «Технологія» будь-якого проекту теплиці враховуються сівозміна, режими вирощування культур, сертифіковані хімікати. Всі ці нюанси «проходять» санепідемстанцію та інші установи, тільки після цього будівельний проект отримує «зелене світло». На базі затверджених державними службами документів підприємець отримує сертифікати на випуск і реалізацію продукції.

Розрахунки і первинний аналізПерш ніж купувати обладнання, підприємець робить зріз аналізу ринку. На підставі цього приймається рішення щодо структури посіву, культур та інші моменти. Консультантами і радниками на цьому етапі можуть стати представники компаній, що продають те саме обладнання.

Для реалізації виробництва продукції є свої схеми висадки рослин, об'ємно-планувальних конструкційних рішень. Знаючи параметри будівельного майданчика, можна починати планувати розміщення тепличних блоків з рослинами. Для цього потрібно враховувати ряд чинників: розміщення теплиці щодо боку сонця, враховувати затемнені ділянки, норми технологічного проектування, будівельні норми.

Кадрові витрати також варто враховувати. При експлуатації 1 га теплиці на обслуговування самих культур буде потрібно 8-10 осіб. Для невеликого тепличного комплексу в цілому - ще 20-30 осіб. Якщо говорити про тепличний комплекс в 5-10 га, то мова йде вже про сотню робітників. З розвитком технологій автономного клімат-контролю, поливу та освітлення теплиці з кожним роком потрібно все менше кадрового забезпечення.

Власна екосистема і економія на опаленніСправжньою революцією в тепличних технологіях стала розробка технології Active Climate від голландських вчених. Шляхом правильної побудови теплиці вони вирішили проблему кондиціонування внутрішнього повітря. Це дозволило на 90% знизити відтік необхідного рослинам тепла, а також заощадити на енергоресурсах.

Існує система опалення розподіленими потоками повітря через повітряні рукави. Концентрація СО2 в такій теплиці рівномірна, відхилення температури як в горизонтальній, так і вертикальної площинах незначна - 1-2 Со, що само по собі є серйозним технологічним досягненням. Значення має і форма даху - під кутом 45о, що дозволяє переломлювати сонячні промені, тим самим в теплицю проникає більше світла. Крім того, теплиця в змозі самостійно охолоджувати температуру в жаркий сезон завдяки спеціальним панелям на стінах, через які проходить вода. Вода, випаровуючись, забирає частину енергії, і охолоджене таким чином повітря надходить в теплицю.

Такі теплиці вартують значно дорожче, однак згодом під час експлуатації економія на обігріві складе до 25%, а також дозволить збільшити врожайність приблизно на 20%.

Рослини без грунтуСьогодні в промислових теплицях практично не використовується грунт. Для вирощування зазвичай використовуються субстрати хімічного походження. До розсадних кубиків подається вода та інші речовини з підгодівлею в пропорції з розміром субстрату. Дренажні прорізи роблять довжиною 2-3 см з кроком 50 см, висота над опорною частиною плити 1,5-2 см. Наразі найчастіше використовують субстрати на основі кокосового волокна, яке сприяє швидкому росту рослин. Рівномірна вологість субстрату зумовлює рівну концентрацію елементів живлення, концентрацію pH розчину. Все це сприяє рівномірному потужному розвитку кореневої маси в субстраті і вегетативної маси рослин, підвищує продуктивність тепличних овочів.

Тренд останнього року - використання методу гідропоніки, при якому рослини вирощуються на основі водного розчину зі спеціальними мікроелементами і поживними речовинами, які в правильній кількості живлять сходи. Такий метод дозволяє не вносити гербіциди та пестициди, значно прискорює ріст рослин. Великий плюс - під гідропоніку можна будувати як традиційні дренажні конструкції, так і вертикальні, значно заощаджуючи місце в теплиці. В Україні такий метод використовує стартап Cyber Grow System, теплиці у якого окупилися всього за три роки.

Енергоефективність на кожному сантиметріДля теплиць переважно використовуються біогазові установки, які працюють на біомасі, зазвичай з тієї ж теплиці. Альтернативні джерела енергії здатні заощадити понад 60% використовуваного природного газу для обігріву теплиці. Також тепер активно застосовується технологія повторного використання теплової енергії. Тепло з нижніх труб обігріву повторно перекачується через вентилятори та повторно подається до рослин. Те ж саме відбувається з теплом, випромінюваним led-лампами.

Відсоток світла в теплиці еквівалентний її врожайності. Тепло від спеціальних led-ламп становить приблизно 90% від їхньої потужності і здатне повторно використовуватися всередині теплиці. Крім того, спеціальне фіолетове освітлення сприяє прискоренню росту рослин. Відповідно, знижується час вегетаційного періоду і в результаті підвищуються врожаї за сезон.