UKRU

Бізнес-публікації

22 квітня

Великі можливості для малого агробізнесу


Кожен аграрій або фермер може купити трактор чи що-небудь інше з сільгосптехніки - і отримати від держави компенсацію 25% від вартості. А може побудувати елеватор з тим же «дисконтом» на обладнання. А ще може отримати фінансове «покриття» мало не на весь насіннєвий матеріал до сезону. Ні-ні, це не про Голландію. Про те, які фінансові програми можуть бути вельми до речі до початку агросезону, - в нашому матеріалі.
Програма державної компенсації - не новинка. Вона працює як мінімум два роки, але при цьому знають про неї далеко не всі зацікавлені. Як сказав один з учасників ринку, держава не вміє рекламувати свої послуги. Крім того, реальні обсяги фінансування стали значущими тільки в 2018-му. Якщо коротко про програму, держава виділяє кошти для часткової компенсації вартості вітчизняної сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва. Тобто в горлечко можливостей не пройде імпортна техніка, але впевнено «проїде» трактор ХТЗ.

«Дійсно, не всі аграрії та фермери знають, що вони мають право на компенсацію при покупці вітчизняної техніки, на будівництво молочно-товарних груп і на фінансування фермерських господарств. Раніше ця програма здійснювалася через комісії при Мінагрополітики, що було досить клопітким завданням. У минулому році повноваження були делеговані декільком банкам, до яких увійшов і Райффайзен Банк Аваль. Це значно спростило процедуру і доступність компенсації для аграріїв.

Банк сам приймає рішення на підставі критеріїв, виписаних в постанові, хто потрапляє під компенсацію, хто не потрапляє», - розповідає Микола Волков, керівник з розвитку корпоративних проектів і партнерства Райффайзен Банку Аваль.

Якщо купувати техніку вітчизняного виробництва, яка включена до реєстру від Мінекономрозвитку, компанія може отримати повернення в розмірі 25% вартості без ПДВ. Ще більш вигідна програма для фермерського господарства з виручкою до 20 млн грн - таким компаніям держава повертає в сумі до 40% вартості без ПДВ.


Механізм простий, запевняє Микола Волков. Клієнт купує за свої кошти або за рахунок банківського кредиту техніку, подає в банк документи, банк включає його до реєстру, і на підставі цих документів клієнт через місяць отримує компенсацію. Кошти заходять на рахунок банку, і протягом трьох днів ці гроші спрямовуються на рахунок клієнта. Варто повторитися: звертатися в банк за компенсацією можна і потрібно навіть у тому випадку, якщо техніка куплена «за свої».

«Ця програма реально працює. За останній тиждень грудня 2018 року ми завершили п'ять угод. Отримали компенсацію ті, хто придбав техніку в останньому кварталі і встиг подати документи. Якби ми потрапили в програму раніше, угод було б в рази більше. Наразі будь-який клієнт, купивши техніку вітчизняного виробництва, яка включена до реєстру, може подавати документи в банк і банк буде включати його до реєстру. Ажіотажу немає, можливості - є», - розповідає співрозмовник про перші враження роботи з компенсаціями.

У згаданому реєстрі техніки і обладнання теж немає підступу, він не побудований за принципом «На тобі, небоже, що мені негоже!». Зараз «Перелік» містить 97 українських заводів-виробників і понад 2300 одиниць техніки та обладнання. У ньому все, що стосується транспортних засобів, причепів, напівпричепів, сівалок-віялок, культиваторів і т.д. українського виробництва. Наприклад, трактори ХТЗ, елеваторне обладнання компанії «Агробуд», Карлівського машинобудівного заводу. Там знайшли місце і маленькі виробники, наприклад, кіровоградська «Зірка». Раніше цю техніку продавали дилери, які на ній спеціалізуються, без всяких компенсацій.

«Райффайзен Банк Аваль вибрав активну стратегію, ми не просто стали учасниками цього процесу, але активно його популяризуємо. Розповідаємо своїм клієнтам про програму, пояснюємо деталі, даємо перелік документів, Крім того, банк пропонує кредитування під «компенсаційні» позиції. Зараз ставка 21%. Ми плануємо її знизити», - додає Микола Волков.


Виходить досить приваблива «схема»: якщо з розміру компенсації вийняти відсотки, що «накапали» за рік (саме річний кредит найчастіше беруть на подібні цілі), то виходить, що підприємець отримає техніку взагалі без додаткових витрат. Якщо ж кредит затягнеться на три роки, вигода все одно очевидна: адже відсотки по кредиту компанія буде виплачувати протягом згаданого терміну, а ось компенсацію отримає авансом, не чекаючи повної виплати по кредиту. А ці чималі 25% від суми можуть бути відчутною підмогою у виплаті подальших зобов'язань по техніці.

У необхідному для отримання компенсації пакеті всього п'ять документів. Це накладна, договір купівлі-продажу, довідка про те, що у підприємця немає заборгованості перед бюджетом, підтвердження того, що ця техніка включена до держреєстру, заява на отримання компенсації плюс підтвердження оплати 100% вартості товару (якщо він узятий без кредиту). У разі кредитної схеми банк видасть необхідний документ. Все дуже просто і швидко. Попит на цей продукт буде колосальний, прогнозує експерт.

У цій «схемі» банк виступає посередником між державою і бізнесом. «Ми формуємо запити на компенсацію, подаємо в Мінагрополітики, позбавивши клієнта від ходінь, очікувань, бюрократичних перипетій. Мінагрополітики консолідує всі дані і розсилає через Казначейство гроші. Це забезпечує максимальну прозорість і відсутність корупції. Репутація банку - цього ще одна гарантія», - пояснює Микола Волков.

Для вітчизняних виробників дана програма - теж величезний плюс, це глобальна маркетингова акція і стимулювання попиту. Адже багато компаній, які раніше до вітчизняної техніки ставилися скептично, на таких умовах своє ставлення змінюють. Завдяки державній компенсації 25% з ринку «витягують» інші 75% на користь вітчизняного виробника. Для нього ж це - стимул до швидкого розвитку і модернізації. Адже коли спаде перша хвиля інтересу, покупець «набереться» потрібного з того, що є, - його потрібно зацікавлювати новими рішеннями, робити своїм клієнтом навіть без особливих програм.

Наприклад, техніка ХТЗ, яка була раніше доволі посередньою, активно модернізується. Завод випустив нову модель в 250 кінських сил, яка за вартістю майже не відрізняється від 150. А саме підприємство виконує стратегічну дворічну програму модернізації, яка виведе його продукцію на цілком конкурентний рівень.

У держави є ще багато інших цікавих агропрограм, розповідає представник Банку. За його допомоги держава компенсує фермерам вартість посівного матеріалу - в обсязі до 60 тис. грн. Для маленького фермера, який обробляє до тисячі гектарів землі, це може покрити всі витрати на посівний матеріал. Причому сам матеріал береться сертифікований в Україні, але не обов'язково вітчизняного виробництва, як це було раніше. А значить, можна брати насіння високої якості, що особливо важливо.

Є також компенсація вартості кредитної ставки на посівний матеріал, компенсація консультаційних послуг і ряд інших моментів. Клієнт, заплативши гроші з розрахункового рахунку Райффайзен Банку Аваль, може через його фахівців подавати документи і отримувати компенсації.

Будівництво елеваторів - ще один з пріоритетних напрямків, виділених державою. Вони потрапляють під компенсацію як вітчизняне виробництво, крім того, їх збираються включити в програму компенсації як будівництво агрокомплексів, каже експерт. Елеваторне обладнання, якщо воно сертифіковане, потрапляє під згадані 25% компенсації. Але є ще один цікавий нюанс. У вартості елеватора 50% - це роботи, а 50% - обладнання. Планується, що в осяжній перспективі (поточний рік) під компенсацію почнуть підпадати і роботи. Це буде стимулювати компанії будувати більше таких об'єктів.

«У Райффайзен Банку Аваль є вигідні кредити на техніку, на елеваторне господарство. Спільно з партнерами ми пропонуємо програми, які спрямовані на здешевлення вартості техніки. Наприклад, якщо ринкова вартість кредиту становить близько 20%, то ці кредити ми видаємо під 16-17% залежно від терміну (максимальний - 5 років). Обов'язкові умови прості: два роки роботи на ринку і хороший фінансовий стан. І найголовніший фактор - це наявність позитивної ділової репутації», - додає Микола Волков. Він абсолютно впевнений, що при нинішньому насиченому ринку елеваторних потужностей такі проекти раціонально впроваджувати не для «бізнесу», а для власних завдань зі зберігання конкретного господарства.

Якими б не були потреби вашого агробізнесу, Банк - це та точка входу, через яку вони можуть реалізуватися. У цьому співрозмовник абсолютно переконаний.