UKRU

Бізнес-публікації

12 квітня

Енергоефективність бізнесу стає фактором його успішності


Найдешевша енергія — та, яку у вашій компанії не спожили. Актуальність цього вислову беззаперечна для більшості вітчизняного бізнесу, бо витрати на її оплату вже давно перейшли в категорію вагомих, і чим далі, тим їх тягар збільшується. Як змінити ситуацію, читайте далі.

Великий бізнес, мабуть, краще вміє рахувати гроші. Зазвичай великі компанії вже мають у своєму штаті менеджера з енергоефективності чи залучають підрядну організацію для енергетичного аудиту. Сектор МСБ насамперед сконцентрований на поточній бізнес-діяльності. Коли тарифи збільшуються, такі компанії просто закладають додаткові витрати у вартість свого продукту. Це позначається на кінцевому споживачеві — собівартість зростає, конкурентоспроможність товару знижується.

Існує кілька заходів, які спрямовані на вирішення проблеми. Проте для початку потрібно провести енергоаудит. В простих випадках достатньо і власними силами, а от будь-якого типу виробництвам, складським компаніям, агрогосподарствам варто звернутися до спеціалістів. Вони не лише допоможуть виявити проблеми, але й підготувати проекти з підвищення ефективності, які згодом будуть потрібні для отримання фінансування в банку.

Споживання енергії можна зменшити навіть елементарними заходами: заміна «лампочок Ілліча» на LED-лампи, використання техніки та обладнання з високим класом енергоефективності, проведення роботи з персоналом щодо економності та система обліку енергоресурсів на об’єктах дають 5-15% економії (залежно від сфери діяльності).

Завдяки проведенню тепломодернізації можна знизити втрати енергії ще на 10-25%, вважають експерти з Європейсько-українського енергетичного агентства. Проте без модернізації промислового обладнання більш значних успіхів досягти важко. Адже не секрет, що у переважної більшості підприємств високий ступінь фізичного зносу основних фондів, в тому числі виробничого устаткування (близько 65- 70%).

Микола Волков, керівник з розвитку корпоративних проектів і партнерства Райффайзен Банку Аваль, виділяє ще один потужний напрямок енергоефективних проектів – встановлення сонячних чи біогазових станцій. «Такий проект допоможе компанії радикально знизити власні витрати або компенсувати їх за рахунок продажу енергії за значно вищим тарифом державі. У обох випадках терміни окупності значно відрізняються, але безсумнівно вони є доцільними. Щодо перспектив, сонячні станції до 1 мВт будуть і надалі працювати за «зеленими» тарифами, на відміну від великих об’єктів, які з наступного року переходять на аукціонну систему. А новий проект закону, прийняття якого ми всі чекаємо, полегшить запуск проектів з альтернативної енергетики для ФОПів і невеликих компаній. У проекті пропонується станції у 100 кВт запускати за спрощеною схемою, схожою на ту, за якою фізичні особи реєструють свої станції на дахах потужністю до 30 кВт». Тож бізнесу варто слідкувати за розвитком подій.

Тепломодернізація, оновлення обладнання, отримання альтернативної енергії – це доволі капіталоємні інвестиційні проекти, які важко здійснити без залучення кредитування.

Райффайзен Банк Аваль має окрему програму, спрямовану на підвищення енергоефективності бізнесу. Вона розроблена для компаній, що працюють в різних галузях, зокрема агровиробництві та переробці, харчовій промисловості, виробництві товарів повсякденного вжитку, роздрібній та оптовій торгівлі продуктами харчування та лікарськими засобами, виробництві фармацевтичних препаратів та інших. «Ми надаємо кредити на 5-7 років, але не більше терміну окупності. Власний внесок повинен становити від 20%. Якщо мова йде про сонячну або біогазову станцію, то власний внесок складає не менше 40%. В цьому випадку є дві обов’язкові умови: технічна та технологічна експертизи проекту. Наприклад, якщо мова йде про сонячну станцію, потрібне підтвердження коректності панелі та документарна експертиза – підтвердження, що весь необхідний пакет підготовлено правильно. Ми маємо партнерів, до яких радимо звертатися. Наприклад, Bakertilly, IKНЕТ та інші. Крім того, можна отримати фінансування і на проведення енергоаудиту без застави терміном на 1-2 роки», - розповідає Микола Волков.

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) стверджує, що кожен долар, інвестований в енергоефективність, обернеться 4 доларами економії, причому такі проекти повністю окупляться приблизно за 4 роки. «Комплексний підхід може забезпечити скорочення витрат на енергоспоживання до 50-80%. У майбутньому економія за рахунок енергоефективності тільки зростатиме, оскільки ціна енергоносіїв постійно підніматиметься, - наголошує експерт. - Крім того, енергоефективні проекти ведуть до зростання доходності бізнесу завдяки підвищенню конкурентоспроможності продукції та репутаційних бонусів. Адже відповідальна позиція щодо навколишнього середовища наразі – must have для бізнесу, що бачить себе у майбутньому».