UKRU

Бізнес-публікації

1 квітня

Тренди елеваторного бізнесу: інвестиції в технологічність


2019 рік - саме час інвестувати в елеваторні потужності. Причина тому - динамічний розвиток сільського господарства і валове зростання врожаю. Показники статистики свідчать про те, що потужностей зберігання на даний момент вистачає. Але основний акцент бізнес повинен робити на модернізації обладнання.

Елеваторна галузь є ключовою в ланцюжку агровиробництва. Від грамотно вибудуваної системи зберігання залежить якість зерна, як результат - прибутки бізнесу. Останніми роками цей напрям в Україні активно розвивається завдяки розширенню посівних площ під зерновими. Крім того, валовий збір зерна в країні щороку зростає - від 61 млн тонн у 2016 році до 70,1 млн тонн, які треба десь зберігати.

Вектор на технології та інноваціїОстаннім часом в агробізнес активно інтегрують IT-технології. Вони дозволяють знизити ризики фермерів. На думку директора регіону Північної Америки найбільшої зернотрейдерної компанії Cargill Дейва Баудлера, елеваторна галузь стане більш технологічною. «Нові технології, такі як Big Data, датчики, автоматизовані системи збирання та аналізу даних будуть відігравати важливу роль для елеваторної системи», - зазначає він. За його словами, бізнес потроху починає адаптуватися до впровадження різних систем і нового обладнання.


Глава підрозділу Cargill Дейв Баудлер говорить, що виробники починають масово впроваджувати технології в елеваторні потужності, що робить бізнес більш продуктивним. Він зазначає, що всі компанії незабаром так чи інакше будуть модернізувати свої зерносховища, різниця лише в інвестиційних масштабах і періоді реалізації.

Акцент на зміну складовихЗаводи з виробництва комплектуючих і устаткування також змінюють формат продукції. В американській MFA Incorporated відзначають, що зміняться будівельні матеріали, а також збільшаться об’єми самих силосів. «Фермери збирають рекордні врожаї кукурудзи і сої, і тому ми спостерігаємо тенденцію до збільшення об’ємів самих силосів, - відзначають в MFA Incorporated. - В будівництві елеваторів буде переважати сталь, а не бетон або інші матеріали».

До речі, сталь і метал стануть трендом не тільки для традиційних елеваторних потужностей, але й альтернативою для полімерних рукавів тимчасового зберігання. Українська компанія «Деметра» випустила бюджетне рішення для невеликих виробників - металевий збірний бункер, який можна використовувати багато разів. Такий зерновий металобункер окупиться виробникам за 2 роки.

Крім того, сталь починають використовувати і для додаткового захисту конструктивних елементів даху. Компанія «Лубнимаш», наприклад, виробляє в Україні сектори даху силосів з оцинкованого металу зі зносостійким полімерним покриттям. Це дозволяє вирішити проблему осідання пилу і сміття на банках.

З очисток зерна в енергіюЩе один тренд - цінність біомаси. Відходи зерноочистки використовуються на елеваторах для забезпечення енергією самих потужностей зберігання і сушарок. Це значно допоможе заощадити на закупівлі природного газу. Теплогенератори для сушарок і зерносушарок вже активно працюють в країнах Європи, потроху цей тренд поширюється і на Україну.

Час інвестувати в свої потужностіВ Україні ж на ринку зерносховищ зберігається тренд будівництва більше фермерських елеваторів, які володіють невеликим об’ємом і використовуються для продажу зерна за найвищих цін. Приблизно до 80% українських аграріїв, які займаються зерном і мають в обробітку 1,5 тис. га землі або більше, ставлять у себе власні зерносушарки, а не користуються орендованими.

Генеральний директор компанії «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов каже, що невеликим виробникам у цьому допомогла часткова компенсація з бюджету до 40% вартості обладнання. Експерт прогнозує, що число таких елеваторів значно зросте у 2019 році. В компанії Grain Alliance радять будувати елеватори в період інфляції. Так повна окупність нового об'єкта становитиме 4-6 місяців.