UKRU

Бізнес-публікації

29 березня

Кому доведеться робити аудит


Починаючи з 2019 року малі і середні підприємства зобов’язали оприлюднювати завірену аудитором звітність. Ці новації закладені у змінах до закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що набули чинності ще рік тому. Отже, фінзвітність перестає бути комерційною таємницею і повинна бути опублікована суб’єктами господарювання на своїх офіційних сайтах.
Раніше публічно звітувати мали лише акціонерні товариства, учасники ринку цінних паперів і фінансові компанії, тобто великий бізнес. Згадане нововведення стосуватиметься всіх юросіб, однак не позначиться на діяльності фізосіб-підприємців, оскільки вони не зобов’язані вести бухгалтерський облік і складати фінансову звітність. Тож більшість з нас і далі спатиме спокійно. А от власники компаній, які проігнорують звітування з будь-яких причин, отримають штраф як мінімум на 17 тис. грн. За повторне порушення санкції вже можуть доходити до 51 тис. грн.


Нововведення не торкнеться малого бізнесу в класичному розумінні — магазинів, невеликих виробників, кафе-ресторанів, оптових торговців та ін.Малі та мікропідприємства, які зобов’язані будуть оприлюднювати фінансову звітність, відносяться до фінансових напрямків діяльності — це фінансові компанії, кредитні установи, ломбарди, лізингові та страхові компанії, основним видом діяльності яких є надання фінпослуг.

Насправді закон окреслює доволі широкий коридор для «непідзвітних» бізнесів. Вимоги не стосуються компаній, у яких два з трьох показників не перевищують граничні: виручка за рік не більше 8 млн євро, сукупні активи не більше 4 млн євро, персонал не більше 50 осіб. Якщо ви вписуєтеся в ці показники і не задіяні в страховому бізнесі, інших фінансових послугах, то з імовірністю 99% для вас нічого не зміниться.

Можливо, власників компаній, хто все ж підпадає під норму, може втішити наступний факт. Великим підприємствам (понад 40 млн євро дохід, 20 млн євро активів, 250 осіб персоналу), на відміну від середніх, доведеться освоїти ще й Міжнародні стандарти (МСФЗ) під час складання звітності та в повсякденному бухгалтерському обліку. А це означає, що необхідно переналаштувати бізнес-процеси, доопрацювати облікову політику і бухгалтерську програму, провести переоцінку необоротних активів, навчити персонал. Бюджети таких змін можуть обчислюватися сотнями тисяч гривень. Тож ваша доля у підвищенні прозорості бізнесу України – не така вже й «важка». Вартість аудиту та складання звіту для невеликої компанії починається від 35 тис. грн.

Доречі, «підзвітним» компаніям, які досі не мають власного сайту, доведеться витратитися на розробку власної веб-сторінки, адже оприлюднити готовий, завірений аудиторами звіт у повному обсязі необхідно буде саме на сайті підприємства.

Прозора фінансова звітність – це не лише новий «напряг» від держави та контролюючих органів. Насправді це й ряд можливостей. По-перше, це посилює репутацію компанії, її позиції на тендерах, у закупках і перемовинах з потенційними клієнтами. Підвищує рівень довіри до неї у банків, фінансових установ і просто необхідна для можливих інвесторів. Зменшує інтерес до компанії небажаних перевіряльників та фіскалів.

Крім того, провівши незалежний аудит власного бізнесу, його керівник може дізнатися про нього багато чого нового, краще розуміти поточний стан та перспективи. По суті, він отримає оцінку ефективності діяльності компанії, побачить шлях до мінімізації податкових навантажень і фінансових втрат. Список проблем, які можуть бути виявлені у процесі аудиту, майже невичерпний, але є ризик-зони:

• Завищення або заниження фінансового результату
• Відсутність налагодженості системи внутрішнього контролю
• Неефективність використання ресурсів підприємства
• Недостовірність бюджетів і відсутність планування витрат
• Неграмотний підхід до прийняття фінансових зобов'язань

Розуміти, що ваша компанія має якісь ризики з перерахованих – це доволі важливий «наслідок» нововведення законодавців. Тож насправді проведення аудиту і створення фінансової звітності може виявитися більше потрібним і вигідним саме вам, а не державі.