UKRU

Бізнес-публікації

27 березня

Автомобіль для бізнесу: особливості придбання


У багатьох видах діяльності підприємцеві без автомобіля не обійтися. Хтось використовує вже наявний свій, хтось бере в оренду, хтось замовляє послуги перевезення. Рішення придбати транспорт спеціально для підприємницької діяльності також приймається нерідко. Поговоримо про податкові нюанси цього процесу.

Актуальні питання


«Єдинник» третьої групи вирішив придбати автомобіль для підприємницької діяльності. Здавалося б, що тут складного - заплатив і користуйся. Але виникає багато питань. Для початку, пов'язані з оплатою. Чи можна це зробити:

• з підприємницького рахунку - на рахунок автосалону?
• частково з рахунку, а частково готівкою або через банк?
Хвилюють підприємця й інші питання: чи потрібно придбання автомобіля відображати в обліку? Чи має значення, які коди КВЕД вказані в реєстрі платників ЄП? Чи має право єдинник-платник ПДВ на податковий кредит?

Є суттєва відмінність у придбанні автомобіля юридичною особою і фізичною особою.

Якщо автомобіль придбаває юрособа, платник ПДВ, то компанія оплачує вартість покупки з розрахункового рахунку на підставі рахунку-фактури. Автомобіль реєструється на цю юрособу і у підприємства на законних підставах виникає право на податковий кредит.

Якщо ж автомобіль купує ФОП, то реєструється такий автомобіль на фізичну особу, а не на суб'єкт підприємницької діяльності. При цьому існують неоднозначні думки щодо поряду оплати, права на податковий кредит тощо.

Оплата машини


Незалежно від того, з якого рахунку ФОП оплатить - з підприємницького чи персонального, автомобіль буде зареєстрований на фізичну особу. При цьому неважливо, проведена оплата готівкою або з рахунку, якщо єдинник не є платником ПДВ. Оскільки автомобіль в сервісному центрі МВС реєструється на фізособу, то і оплату правильніше проводити все-таки з фізичного рахунку.

Якщо передбачається оплата готівкою, потрібно пам'ятати про обмеження, встановлене Національним банком України: розрахунки готівкою між двома підприємцями в день не можуть перевищувати 10 тис. грн, а між фізособою та юрособою (ФОП) - 50 тис. грн. Оскільки вартість автомобіля, певна річ, перевищує встановлені обмеження, то решту вартості доведеться сплатити з розрахункового рахунку.

В даному випадку, щоб не було проблем в обліку у автосалону, оплату як готівкою, так і безготівковими коштами слід оформляти або тільки від фізособи, або від ФОП.

Якщо заплатити частину грошей, наприклад готівку, як фізособі, а частину з рахунку ФОП, то це призведе до того, що в обліку у юрособи будуть значитися два покупці, які повністю не розрахувалися за автомобіль!

Відображення в обліку


При придбанні автомобіля оформляється звичайний пакет документів: договір купівлі-продажу; рахунок на оплату, платіжний документ та акт приймання-передачі автомобіля.

Якщо оплата проведена з розрахункового рахунку ФОП, це нічого не змінює. Єдинники ведуть облік тільки доходів, тому придбання автомобіля і використання його у підприємницькій діяльності не буде відображено в обліку, адже дана операція - це витрати, а не доходи.

Зменшити оподатковуваний дохід на вартість придбаного автомобіля не зможе навіть платник ПДВ, оскільки у нього ведення обліку витрат ніяк не змінює розмір оподатковуваного доходу.

Чи впливає КВЕД


Оскільки дана операція не впливає на об'єкт оподаткування, то немає значення, які коди КВЕД вказані у ФОП в реєстрі платників єдиного податку. Але оскільки він збирається використовувати його у підприємницькій діяльності, необхідно, щоб зазначені коди КВЕД передбачали використання автомобіля. Наприклад, якщо мова йде не про легкове авто, а про пасажирське, то повинні бути такі коди: 49.31 Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту і т.п. Аналогічна ситуація по вантажному транспорту.

Податковий кредит з ПДВ


Зазвичай оплатити придбання автомобіля з підприємницького рахунку намагаються єдинники третьої групи, які є платниками ПДВ (сплачують податок за ставкою 3% + ПДВ), щоб отримати податковий кредит.

За загальним правилом ФОП має право на формування податкового кредиту. Відповідно до пп. «Б») п. 198.1 ст. 198 ПКУ право на податковий кредит виникає при придбанні (будівництві, спорудженні, створенні) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України.

Право на нарахування кредиту виникає незалежно від того, чи почали використовуватися такі товари/послуги та необоротні активи в господарській діяльності. А також незалежно від того, чи були оподатковувані операції протягом такого звітного періоду.

На жаль, податківці в своїх індивідуальних податкових консультаціях і роз'ясненнях дотримуються іншої точки зору. Вони стверджують, що ФОП має право сформувати податковий кредит в сумі ПДВ від вартості придбаного автомобіля, якщо транспортний засіб (вантажний автомобіль) придбано для використання в господарській діяльності. І підставою для нарахування податкового кредиту є податкова накладна, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Але при цьому, посилаючись на ст. 325 ЦКУ, вони стверджують, що право приватної власності на майно належить фізичній особі, а не фізичній особі - суб'єкту господарювання, а значить, це майно не може вважатися основними фондами суб'єкта господарювання. Саме тому ФОП зобов'язана нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування ПДВ, визначеної п. 188.1 ст. 188 ПКУ, на дату придбання автомобіля.

Податківці вважають, що покупка автомобіля навіть для використання у підприємницькій діяльності - не привід для оформлення податкового кредиту по ПДВ. Але суд вважає інакше, а значить - кредит ви отримаєте, якщо готові за нього боротися!


З думкою податкової не згодні не тільки податкові консультанти, а й суд. З цього приводу вже є прецедент: постанова суду апеляційної інстанції від 14.12.2017 р № 876/10433/17. Висновок суду такий: «Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки фізична особа-підприємець є фізичною особою, що здійснює діяльність, віднесену законодавством до підприємницької, і є платником ПДВ. Тому на нього в повній мірі поширюються правові норми, що визначають порядок обчислення і сплати ПДВ, формування податкового кредиту та бюджетного відшкодування сум ПДВ, при придбанні транспортного засобу з метою його використання у власній господарській діяльності в повній відповідності до зазначених норм податкового законодавства він має право на віднесення сплачених сум ПДВ до податкового кредиту».

Наталія Щербак, консультант газети «Приватний підприємець»