UKRU

Бізнес-публікації

26 березня

Колаборація – нові бізнес-можливості


В жорстких умовах сучасних економічних реалій бізнес шукає нові можливості підсилення своїх позицій на ринку, збільшення впізнаваності бренду та зростання кількості клієнтів і їхньої лояльності. Одним із таких способів може стати комерційна колаборація з іншими гравцями ринку.
Колаборація – це спільна діяльність у певній сфері двох чи більше компаній з метою досягнення комерційних цілей, під час якої відбувається обмін знаннями, досвідом, спільне користування ресурсами чи розподіл витрат. Свої зусилля об`єднують як бренди і компанії, що працюють на одному ринку, так і представники різних галузей. Колаборація може проявлятися в різних формах, але завдання завжди одне – залучення нових клієнтів. Окрім того, продукти та проекти, які народжуються внаслідок цього, дають додатковий PR усім учасникам процесу.

Форми колаборації


Операційна. Бувають випадки, коли бренди об’єднуються задля вирішення операційних завдань. Приклад такої колаборації – спільна оренда складів виробниками товарів, що мають різну сезонність. Подібну співпрацю можуть налагодити виробники напоїв, пік продажів яких припадає на літній період, та кондитерських виробів, які найбільше продаються взимку. Окремо кожному з виробників потрібно будувати чи орендувати склади, які практично пустуватимуть півроку – в «низький» сезон. Якщо ж вони об`єднаються, то й напої, і кондитерські вироби зберігатимуться на одному складі, а площі під них змінюватимуться залежно від сезону. При цьому кожна компанія оплачуватиме лише половину витрат на складську логістику. Усі будуть у виграші.

Така співпраця можлива між крупними компаніями та невеликими брендами. Успішний кейс – спільний проект девелоперської компанії Arricano Real Estate (мережевий оператор ТРЦ, що керує такими об’єктами, як Sky Mall, City Mall, «Проспект»), та вітчизняного виробника меду й медових десертів beHoney. Останні забезпечили своїх партнерів подарунковими новорічними наборами для привітання клієнтів та партнерів. В такий спосіб Arricano закрила потребу в корпоративних подарунках, а beHoney отримала корпоративного клієнта та можливість безоплатно прорекламувати свою продукцію низці компаній, які в перспективі можуть стати їхніми клієнтами. Секрет успішної колаборації, як стверджує засновник beHoney, в трьох складових: продукти/послуга найвищої якості, виконання зобов’язань, як усних, так і письмових, а також любов до справи, якою займаєшся.

Ціннісна. Яскравий приклад такої колаборації – спільний проект Київського метрополітену та бренду «Гусь», який отримав назву «Гусь в метро». Останній відомий своїми суржиковими дотепами та має майже 160 тис. фоловерів у Facebook. Метрополітен є однією з важливих транспортних артерій столиці, якою щодня користуються майже 1,5 млн осіб. «Гусь в метро» - це серія креативних постерів та мультяшних відеороликів, які через дотепи Гуся апелюють до важливих цінностей – взаємоповаги.

Створення нового продукту


Нерідко під час комерційної колаборації народжуються нові продукти. Результатом співпраці вітчизняних брендів - виробника авторських оригінальних іграшок Be MY Toy та автора дитячих ілюстрацій IngaStar - стало народження яскравих дитячих пазлів та сортерів. Бренди яскравих українських планувальників SunDays Planner та дизайнерських подарунків 1DEA.me Gifts продемонстрували колаборацію користі та фану, додавши в планер стильну скретч-сторінку із переліком столиць Європи.

Ключові правила колаборації


Щоб об’єднання брендів було успішним, експерти рекомендують дотримуватися кількох правил.

• Бренди, що планують співпрацю, повинні мати однакову цільову аудиторію.
• Чітко сформулювати, в чому саме полягатиме співпраця з майбутніми партнерами.
• Колаборація буде успішною, якщо її учасники підсилюватимуть слабкі місця один одного.
• Cпівпраця має приносити вигоду усім учасникам процесу, покращувати імідж та репутацію усіх брендів. Пам`ятайте, що неможливо отримати вигоду, утискаючи свого партнера та не беручи до уваги його інтересів.
• Колаборація має бути зрозумілою споживачам брендів, що об`єдналися. Імідж та сприйняття споживачами одного бренду-учасника колаборації не мають суперечити та негативно відображатися на сприйнятті бренда-партнера.