UKRU

Бізнес-публікації

18 березня

Виробництво нового століття. Роботи для бізнесу


Роботизація потроху проникає в усі сфери виробництва і агросектора, логістики та надання послуг. Зі зростанням вартості кваліфікованих робітників відбувається здешевлення і вдосконалення різних роботизованих пристроїв, тож при виконанні деяких операцій вони стають вигіднішими і ефективнішими за людину.

Роботи не виробляють брак, не хворіють і не лінуються, можуть працювати у шкідливих для людини умовах, не просять підвищення зарплатні і не покинуть підприємство. Чим саме робототехніка може допомогти українським підприємствам?

Промислові роботи


«Якщо ми хочемо залишитися в світовому економічному ланцюжку і взагалі ланцюжку виробництва, то нікуди від індустрії 4.0. і роботизації не подінемося. Ще 2-3 роки - і в Україні виробнича сфера неминуче зміниться. IT як складова індустрії 4.0. у нас розвинена добре. Починає розвиватися зв'язка з машинобудуванням та індустріальним сектором. Змінюється і система управління підприємством», - характеризує тренди Кирило Красносельський, директор компанії дилера YASKAWA. Його підприємство вже кілька років використовує роботизовані комплекси цього виробника, надаючи послуги зварювання.

Вітчизняним підприємцям доступний весь асортимент роботів для бізнесу. Так, в Україні офіційно представлена продукція світового лідера FANUC, роботи якого вирішують різноманітні виробничі завдання. «Найпопулярнішими сегментами для роботизації в Україні залишаються зварювання, палетизація і завантаження/розвантаження у верстати. Менш затребуваними, але перспективними є фарбування, полірування і збирання», - зазначає технічний директор відділу роботизації FANUC Ukraine Михайло Кінебас.

В Україні активно продаються і роботи MOTOMAN YASKAWA, які виконують зварювання, різання, пакування, палетування і фарбування. Можна купити роботів Kawasaki, які спеціалізуються на складанні з невеликих деталей в кілька грамів, інші моделі переносять півторатонні заготовки, фарбують, зварюють.

Роботи-зварювальники - найбільш затребувана категорія промислових роботів в Україні. У світі такі роботи займають 25-30% ринку.

Роботи-зварювальники і роботи-маніпулятори дозволяють домогтися точності роботи і тонкості зварювального шва, що недоступно людині. З урахуванням зростаючої нестачі кваліфікованих зварників і безвідмовних підсобних робітників та подальшого зростання зарплат в Україні це прекрасне і окупне рішення. Fanuc, YASKAWA, Panasonic - такий робот коштує 20-30 тис. євро і доступний середньому бізнесу, а малий бізнес може замовити його послуги на аутсорсингу 4 євро за метр зварювання. Наприклад, Roll Grand (Запоріжжя) замовляє послуги зварювальних роботів при виробництві комплектуючих для воріт. «Сан Пласт» (Дніпро) використовує зварювальних роботів FANUK для зварювання офісних стільців, «Ельвоті» (Кропивницький) - для зварювання запчастин до сільгосптехніки, «Іпріс» (Харків) - при зварюванні складського обладнання.

Хендингові роботи посідають 2-е місце в Україні і в світі. Вони виконують операції подачі, навантаження важких вантажів у верстати, укладання, палетизації. Ціна такого «співробітника» - від 30 000 євро. Fanuc, KUKA, Epson Robots перекладають і палетують як важкі вантажі, так і тендітні. Прикладів підприємств, що використовують роботів для палетизації, багато: «Слобожанська Кераміка», «Артемівський завод шампанських вин», Cersanit, Barlinec... Хендингові роботи настільки акуратно працюють, що використовуються на одній з українських фабрик для перекладання, упаковки яєць. У харчовій промисловості роботи Jaskawa можуть робити вакуумне пакування продуктів у готові полімерні лотки, герметичне пакування продукції в полімерних контейнерах Jaskawa

Складських роботів активніше використовують компанії для переміщення вантажів за заданою траєкторією по платформі або як буксир. Вони працюють до 9 годин без підзарядки і відпочинку, перевозячи важкі вантажі, тобто виконують такий обсяг робіт, який людині не до снаги. Відомий приклад Amazon, на складах якої працюють близько 100 тисяч роботів, так що вони викупили компанію Kiva Systems і перейменували її в Amazon Robotics. Українська компанія «Стандарт-ПАК» розробила свою серію складських роботів, аналогів відомих Kiva і OTTO 100, з більш низькою вартістю.

Фарбувальні роботи застосовуються на виробництвах для нанесення сумішей: забарвлення, грунтовки, клею, герметиків. У тієї ж FANUC є широка лінійка таких роботів Paint з різними радіусами робочої зони і вантажопідйомністю, вибором дозування фарби, в тому числі для роботи в небезпечному середовищі. У компанії «Світ меблів» робот наносить лакофарбове покриття на дерев'яний виріб. Поки в Україні праця дешева, роботи для фарбування мало поширені. Однак в перспективі ця ділянка роботи на виробництвах також буде за ними.

Роботи-різальники виконують лазерне або гідроабразивне різання різноманітних матеріалів - сталі, алюмінію, кераміки, пластику. В Україні відомі FANUC Robodrill, електроерозійні вирізні верстати ROBOCUT.

YASKAWA обладнує легкими і точними роботами і швейне виробництво, де вони можуть вирізати лекала, розкроювати тканину, вишивати. Запит на таких роботів, як визнав Красносельський, надходив, але поки що не був реалізований. «Спочатку роботами замінюють робітників високої кваліфікації (ті ж зварювальники, швачки), потім тих, хто виконує важку роботу (пакувальники, маніпулятори). Наступним етапом буде заміна робочої сили низької кваліфікації», - вважає Красносельський.

Попит і потреба на робототехніку в Україні є, і, як свідчать дослідження цього питання, якщо будуть кредитні програми на впровадження роботизації, то середній бізнес охоче ними скористається.

Сільськогосподарські роботи


Через дешевизну робочої сили в сільському господарстві поки далеко до застосування мобільних роботів. Звичайно, в світі і навіть Україні розробляють різних автономних агроботів, які вміють сіяти, поливати, збирати урожай і виривати бур'яни, боротися зі шкідниками. Наприклад, стартап з Дніпра розробив і впроваджує концепт автономного сільськогосподарського робота AgroSmart L, здатного автоматизувати всі польові роботи. Комплекс складається з системи безпілотних міні-тракторів і набору навісних маніпуляторів. Робот працює на електриці, тому дизпаливо не потрібне.

Зацікавленість фермерів у роботизації є. Так, компанія «Зростання Агро» (Полтавська область) повідомляє, що придбала робот-автомат для фасування насіннєвої продукції. А фірма «Нікдарія», яка займається вирощуванням лохини в Житомирській області, розмістила оголошення, що шукає розробника робота для перевезень вантажів на полях.

Перспективні для застосування в Україні наступні типи роботів: безпілотні літальні апарати (дрони) і мобільні роботи, які розпилюють добрива. Роботизовані теплиці, які здатні за допомогою IoT-датчиків аналізувати зволоженість грунту і рівень освітлення та управляти зрошенням і освітленням.

У світовому ж сільському господарстві лідирує по впровадженню робототехніки молочна промисловість. Роботи змішують і роздають корми, прибирають за тваринами, включають доїльні апарати. Робоферма для 60 корів буде коштувати від 150 тис. євро, що не кожному фермеру доступно. Є і в Україні такі реалізовані проекти. Наприклад, «Агросервіс Лтд» в Харківській області використовує німецьких роботів: Urban для приготування молочної суміші і автовипоювання відразу 120 телят, а Butler Gold для подачі і розпушування корму. Техніка коштує 25 тис. євро і окупається за 3-9 місяців. «Людський фактор негативно впливає на сільське господарство, а роботизація ферм вигідна і дозволяє автоматизувати всі процеси з австрійською якістю», - говорить Олег Чуб, директор підприємства «Ефектівні системи у тваринництві», яке впроваджує різні роботизовані системи для ферм.

Отже роботизація - це не фантастика з майбутнього, а сьогоднішній день. Це поки не масовий тренд, в Україні на виробництвах працюють усього близько 300 роботів. Але промислові та сільськогосподарські роботи, які довели свою ефективність за якістю і швидкості виконання операцій, вже доступні за ціною для підприємців і все частіше будуть заміняти людську працю.