UKRU

Бізнес-публікації

15 березня

Річний ЄСВ-звіт для підприємців за новою формою


Для підприємців, які сплачують ЄСВ, встановлено звітний період, що дорівнює календарному року. Надають вони звіт у 2019 році за 2018-й. Готуючи звіт, необхідно використовувати нову форму звітності. Допоможемо підприємцям скласти його без помилок.
Наказом Мінфіну від 15.05.2018 р № 511 внесено зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску. Нагадаємо, що для даної категорії застрахованих осіб останній день подання звіту, визначений законодавством, - 9 лютого. Він припадає на вихідний, тому можна надати звіт у перший робочий після нього день - 11 лютого 2019 року (понеділок). Але краще не зволікати до останнього, тим більше що провести остаточний розрахунок по сплаті ЄСВ за 2018 рік необхідно до 20 січня 2019 року.

ФОП незалежно від обраної системи оподаткування подають звіт за формою Д5 (додаток 5 до Порядку № 435), який складається з титульного листа та таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Є в комплекті цього додатка і таблиця 2 «Наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства». Але надавати її повинні тільки ті ФОП, у яких є підстави для обліку спецстажу.

Титульний лист. Тепер для всіх ФОП затверджена єдина форма звіту з ЄСВ. На титульній сторінці вказується не тільки які таблиці надаються, а й період роботи на тій чи іншій системі оподаткування.

Якщо протягом 2018 року ФОП працював і на загальній системі оподаткування, і на спрощеній - заповнюються два рядки. У них вказується, з якого по який місяць перебував на цій системі оподаткування. Причому з якого числа - значення немає. Вказується лише місяць, оскільки ЄСВ нараховується за місяць, навіть якщо ФОП був застрахованою особою один день у ньому.

Наприклад: ФОП з початку року був на єдиному податку, а з III кварталу перейшов на загальну систему оподаткування. Записи про періоди роботи на кожній із систем оподаткування на титульному листі будуть виглядати наступним чином.

х ФО - на загальній системі оподаткування з 07 по 12

х ФО - на спрощеній системі оподаткування з 01 по 06

Таблиця 1. Дана таблиця передбачена для визначення розміру доходу та суми ЄСВ, що підлягає сплаті. Але в ній також видно, яку систему і в яких місцях протягом року застосовував ФОП, оскільки в графі 2 таблиці 1 навпроти кожного місяця проставляється код застрахованої особи. Якщо ФОП працював на загальній системі оподаткування - вказується 5. Якщо на спрощеній - 6. Відповідно до умов прикладу з січня по червень включно в графі 2 проставляється цифра 6, а з липня по грудень - 5.

У графі 3 відображається розмір щомісячного доходу. При визначенні такого доходу в період роботи на загальній системі оподаткування необхідно використовувати дані річної податкової декларації загальносистемника - річний чистий оподатковуваний дохід. А ось розподілити його в розрізі місяців слід розділивши на кількість місяців, протягом яких ФОП був зареєстрований як платник ЄСВ. Згідно з умовами прикладу чистий оподатковуваний дохід за декларацією загальносистемника слід розділити на 6 місяців.

ФОП-єдинники зазвичай сплачують ЄСВ з мінімальної зарплати, тому в графі 3 проставляється її розмір. Але може бути й інший показник, якщо підприємець хоче, щоб в розрахунку пенсії враховувався більший дохід. Чинне законодавство дозволяє йому самостійно визначити розмір доходу, з якого сплачується єдиний соціальний внесок. Дохід не може бути меншим за мінімальну зарплату і більшим за максимальну величину, на яку нараховується єдиний соціальний внесок. У 2018 році це відповідно 3723 грн і 55845 грн.

У графі 4 вказується база для нарахування ЄСВ. Єдинники в цю графу переносять значення доходу з графи 3. А ось загальносистемникам слід порівнювати показник графи 3 з мінімальною зарплатою і максимальною величиною доходу, на яку нараховується єдиний соціальний внесок. Якщо в графі 3 показника немає або його розмір менше за мінімальну зарплату (менше, ніж 3723 грн), в графі 4 проставляється 3723 грн. Якщо показник графи більше, ніж 55845 грн, слід записати 55845 грн. Якщо ж більше ніж 3723 грн, але менше ніж 55845 грн, записується показник графи 3.

Графа 5 призначена для зазначення ставки ЄСВ. Незалежно від системи оподаткування вона єдина - 22%. Тому в цій графі проставляється 22% у всіх місцях.

У графі 6 проставляється нарахована сума ЄСВ. Звертаємо увагу, що у формулі, вказаній у графі 6, розробники припустилися помилки. Тому при заповненні таблиці 1 в паперовому вигляді слід не звертати увагу на зазначену формулу, а розраховувати правильно. Тим паче що в електронному вигляді розрахунок проводиться автоматично за правильно формулою.

Всього за рік підприємець повинен сплатити ЄСВ в розмірі, зазначеному в графі 6 по рядку «Разом». Останній платіж розраховується як різниця між загальною сумою нарахованого ЄСВ і сплаченого у вигляді авансових платежів протягом року. І здійснити його слід до 20 січня 2019 року.

Наталія ЩЕРБАК, консультант