UKRU

Бізнес-публікації

28 лютого

Вітчизняні безпілотники для бізнесу


Безпілотники вже кілька років перемагають у боротьбі за серце аграріїв і перестають шокувати селян, літаючи над полями. Проте багато підприємців обирають імпортну техніку, незважаючи на широкий вибір вітчизняних апаратів.

Ще раз про можливості


Дрон несе на собі спеціальну спектральну камеру, знімає, потім ці знімки зшиваються у відповідну карту (NDVI). І одразу видно, наприклад, де недостатньо зволожене поле, де погано розвивається рослинність, скажімо, через бур’яни. Тож зникає потреба використовувати добрива там, де вони зайві, а можна провести «точкову» обробку. Таку обробку можна провести також за допомоги коптерів українського виробництва. Літальний апарат прилітає саме на проблемне місце і розпилює необхідні добрива чи пестициди. У компетенціях такої техніки також охорона посівів, моніторинг під час збирання врожаїв, точне встановлення розмірів полів, вчасне запобігання ерозії.

Не лише для аграріїв


Безпілотники актуальні у різноманітних напрямках діяльності. Наприклад, це традиційний спосіб моніторингу ЛЕП та стану мостів за кордоном. Можливість встановлювати на коптери різноманітне хай-текове обладнання розширює сферу їхнього застосування. Скажімо, лазерні сканери дають можливість чітко оцінювати рельєф, створювати його 3Д-моделі. Непоганий інструмент, наприклад, для гірничо-видобувної галузі, де постійно треба знати стан кар’єрів, кількість видобутої руди чи інші виробничі параметри.

Великі перспективи такої техніки в охоронній діяльності або ж просто за організації системи охорони будь якого підприємства, що має значну площу. Коли йде мова про нові можливості використання дронів, то на думку одразу приходить доставка товарів. Хоча наразі ще не існує відповідної нормативної бази, яка б якісно регламентувала використання БПЛА, та це питання часу. Отже у будь-якій галузі, де потрібно щось вивчати, спостерігати та швидко реагувати і транспортувати щось неважке, дрони діятимуть ефективніше за інші апарати.

Вітчизняні безпілотники


Україні пишатися є чим. Хоча, на жаль, виробництво дронів набуло обертів через втручання агресора. Науково-виробничі комплекси, які створили низку вдалих моделей для армії, наразі «переключилися» на розробку машин задля бізнесового використання. Сьогодні в Україні вже можна замовити як легкі і прості у використанні безпілотні літаки для повітряної розвідки і аерофотозйомки, так і важкі мультироторні платформи великої вантажопідйомності для різноманітного застосування. Це можуть бути навіть «прив’язні» літальні апарати, які отримують живлення від землі з практично необмеженим часом польоту для ведення спостереження, ретрансляції сигналів тощо. Сьогодні ми можемо говорити про декілька українських команд, які створюють свої дрони спеціально для сільського господарства та промисловості, а саме: Drone.UA, ITEC, AeroDrone, MegaDrone, Matrix UAV, Kray Technologies, AgriEYE і AgroDrone.

ТОП-5 виробників бізнес-дронів


Понад 10 компаній в Україні займаються розробкою та виробництвом безпілотників. Половина з них мають рівень не гірше світових виробників. Найбільш відомі і потужні українські виробники – це Drone.UA, провідний інтегратор безпілотних технологій на ринку України. Ця компанія швидко пройшла шлях від стартапу до виробника найширшого спектра безпілотників для бізнесу.

Дрони вітчизняної компанії Kray Protection мають найбільшу продуктивність, вантажопідйомність і швидкість у своєму класі. Безпілотник цього виробника допомагає вносити близько 70% видів засобів захисту рослин і регуляторів росту, які застосовуються в сільському господарстві.

Київська компанія ITEC розпочинала свій шлях у виробництві БПЛА для розвідки. Сьогодні ITEC випускає не тільки армійський Patriot, а й SKIF – модель, яка призначена для сільського господарства. Це – найбільш автоматизований і захищений дрон українського виробництва. Простий у використанні, з високою продуктивністю. Він цілком задовольняє потреби великих виробників і агрохолдингів.

MegaDrone – молода команда зі Львова. Займається створенням безпілотників з 2016 року. Компанія випускає апарати літакового типу SkyHunter MD-1 і MD-2. За їх допомоги можна створювати ортофотоплани, вносити трихограму, проводити обмір полів і розраховувати індекси вегетації (наприклад, у сервісі обробки даних Drone Deploy). А це практично всі основні завдання, які сьогодні ставлять перед агродронами.

Нарешті завершує рейтинг вітчизняних виробників компанія Matrix UAV, яка з'явилася в середовищі волонтерського руху. Їхня «Катана» створювалася як військовий безпілотник, але завдяки своїм характеристикам знайшла місце на агроринку. На її базі було створено важку мультифункціональну платформу «Командор», призначену для внесення ЗЗР.

Необмежені інновації


ЗГІДНО З ІНФОРМАЦІЄЮ КОМПАНІЇ DRONUA, В УКРАЇНІ ВЖЕ ПОЧАЛИ ВИКОРИСТОВУВАТИ ДРОНИ НА СОНЯЧНИХ БАТАРЕЯХ.

Питання живлення – одне з основних у створенні дронів. І вирішують його по-різному. Це і акумулятори, і двигуни внутрішнього згорання, і гібридні системи, і «прив’язні» коптери. Кожен з цих видів має свої переваги і недоліки. Тож будь-який енергоефективний винахід – це подарунок для розробників БПЛА.

Згідно з інформацією компанії DronUA, в Україні вже почали використовувати дрони на сонячних батареях. У майбутньому це дозволить коптерам знаходитися в повітрі майже необмежену кількість часу, адже ресурс батарей відновлюватиметься безпосередньо під час роботи. Вдень заряджається – вночі витрачається закумульований заряд. Що це дасть? Більші площі спостереження і значене збереження часу на моніторинг.

Регуляторні обмеження


Власникам апаратів, важчих за 2 кг і тих, що літають вище 50 метрів над землею, тепер треба узгоджувати свої польоти з Державіаслужбою. 1 червня в Україні набрав чинності новий порядок використання повітряного простору, яким Державіаслужба суттєво обмежила використання БПЛА. Першою чергою це стосується якраз апаратів, важчих за 2 кг і тих, що літають вище 50 метрів над землею. Їм тепер треба узгоджувати свої польоти з відповідними службами. Причому штрафи за порушення правил доволі суворі. Але водночас у Державіаслужбі наголосили, що вони готові до діалогу, адже розуміють: прогрес неминучий, і використання дронів не лише потрібне, а й часом необхідне.

Правила гри (а точніше – повітряного руху) рано чи пізно затвердять, адже технології активно розвиваються, дрони отримують все більше можливостей і стають доступнішими для бізнесу. Подальшому розвитку ринку безпілотніков сприятиме поширення практик точного землеробства та ресурсоефективності виробництва.

Правила гри (а точніше – повітряного руху) рано чи пізно затвердять, адже технології активно розвиваються, дрони отримують все більше можливостей і стають доступнішими для бізнесу. Подальшому розвитку ринку безпілотніков сприятиме поширення практик точного землеробства та ресурсоефективності виробництва.


Придбати безпілотник можна, скориставшись беззаставними кредитами, які надає банк. Суми коштів 150 000 грн, яку надають за спрощеною схемою, досить для придбання ряду вітчизняних моделей. Але і для більш дорогих багатофункціональних комплексів, ціна яких може доходити до 20 тис доларів, є варіанти беззаставного кредитування. Детальніше про них можна дізнатися тут