UKRU

Бізнес-публікації

7 лютого

Як заробити на сонці і не отримати «удар»


Невеличка власна електростанція для бізнесу – можливість забезпечити себе безперебійним постачанням якісної, та ще й екологічної електроенергії, яка, до того ж, дає можливість бізнесу трохи заробити. Найпоширеніші в Україні – невеликі сонячні електростанції. Розповідаємо покроково, як і де отримувати дозвіл на встановлення малої електростанції і не втратити на нервах.

Кількість малих сонячних станцій потужністю до 30 кВт в Україні132 на кінець третього кварталу 2015 року

3553 на кінець першого кварталу 2018 року

*За даними Держенергоефективності

Для того, щоб заробляти на сонячній станції, існує спеціальний тариф для відновлюваної енергії - «зелений» тариф. Це спеціальна ціна для електрики, одержуваної з ваших сонячних панелей, за якою держава її закуповує. Сьогодні вона становить 18,09 євроцентів за 1 кВт-год.

Як встановити сонячну електростанцію за «зеленим» тарифом?Побутовий споживач має право на встановлення генеруючої установки (простіше – сонячної панелі), величина встановленої потужності якої не перевищує 30 кВт, але не більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією, та має право продавати енергопостачальнику таку енергію за «зеленим» тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електроенергії приватним домогосподарством.

Так, власник сонячної станції потужністю 30 кВт на Київщині продає державі «чисту» електроенергію, отримуючи щомісяця близько 20-30 тис. гривень. Але є один момент – якщо ви є бізнесом і збираєтесь встановити станцію для продажу електроенергії у мережу, потрібно буде отримати ліцензію учасника ринку у регулятора – Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. У всіх інших випадках станція встановлюється фактично для приватної особи, тому жодних ліцензійних документів не потрібно.

Власник сонячної станції потужністю 30 кВт на Київщині продає державі "чисту" електроенергію, отримуючи щомісяця близько 20-30 тис. грн


Олексій Михайленко, менеджер проектів Greencubator, розповідає, що останніми роками схема підключення міні-електростанції значно спростилась. «Перш за все встановлюєте станцію на даху. Шукаєте підрядника, оплачуєте послуги та подаєте заяву в обленерго. Відмовити в підключенні електростанції вони не можуть», - каже експерт. Раніше момент підключення був чи не найскладнішим, наразі ж розгляд заяви та надання технічного висновку займає максимум місяць часу.

«Далі ви оплачуєте рахунок, і підрядник виконує всі роботи з підключення. Потім з обленерго укладається договір на продаж електрики за «зеленим» тарифом. Договір підписується до 31 грудня 2029 року», - резюмує експерт. За словами Михайленка, у разі, якщо обленерго затягує розгляд заяви (у сезон - тобто влітку - максимальний термін складатиме місяць) чи навіть намагається відмовити у встановленні, необхідно скаржитись до регулятора. Те ж стосується і додаткових паперів.

Встановлення сонячних батарей дозволена на дахах, фасадах або на конструкціях, розташованих на грунті


Відразу варто зазначити, що жодних дозволів органів місцевого самоврядування, пожежних, санітарних, архітектурних та інших інстанцій не потрібно. Перш ніж йти в обленерго і подавати заявку, потрібно звернутися до місцевого органу архітектури та містобудування або до сільської ради і отримати викопіювання з топографа геодезичного плану в масштабі 1: 2000 із зазначенням місця розташування електроустановки, земельної ділянки або прогнозованої точки приєднання. Зазвичай викопіювання роблять в день звернення, документи на свою ділянку надавати не обов'язково. Вартість даної послуги становить близько 150 грн.

Найчастіше в договорі на поставку електроенергії, укладеному між власником і енергопостачальником, вказана гранична потужність електроустановок (потужність електричного введення). Зазвичай встановлена потужність введення вкрай рідко сягає 10 кВт. Слід врахувати, що згідно із законом про «зелений» тариф потужність такої сонячної електростанції не може бути більшою за встановлену потужність введення.

Якщо ж у компанії є завдання будівництва електростанції на велику потужність, щоб забезпечити більший обсяг електрогенерації і, відповідно, прибутку, доведеться укласти договір з обленерго на збільшення встановленої потужності. Для цього потрібно звернутися в обленерго з договором на поставку електроенергії і подати заявку на збільшення встановленої потужності введення. Будьте готові до витрат, оскільки за кожен додатковий кВт потужності доведеться одноразово виплатити 980 грн з ПДВ. Якщо ж є намір збільшити потужність, потрібно знову отримати викопіювання з топографа. Після цього можна сміливо прямувати в обленерго і подавати заявку на приєднання, оплачувати послугу і чекати близько 15 днів змін в договір.

При укладанні договору в обленерго будуть потрібні копії документів на об'єкт нерухомості, договір з енергопостачальником, паспорт та ідентифікаційний код.


Наступним кроком стане придбання всього необхідного обладнання для установки сонячної електростанції і вибір: зробити її монтаж власними силами або за допомоги професійних фахівців. Після завершення монтажу та успішного проходження пусконалагоджувальних робіт потрібно звернутися в РЕМ і уточнити їхні вимоги або рекомендації до двонаправленого лічильника електроенергії, який потрібно встановити за умовами «зеленого» тарифу – саме він рахуватиме, скільки електроенергії спожито, а скільки потрапило в мережу як надлишок.

Придбайте необхідний лічильник і здайте його в РЕМ на перевірку. Середній час повірки займає від 3 до 10 днів, після чого відбувається його установка і опломбування. Водночас, поки відбувається перевірка електричного лічильника, можна відкрити дебетовий рахунок в національній валюті для отримання сплати за вироблену електроенергію. Коли лічильник встановлений і відкритий рахунок в банку, потрібно звернутися в РЕМ, щоб подати заявку-повідомлення на купівлю електроенергії, яку виробляє станція.

До заявки-повідомлення потрібно додати такі документи:• Однолінійну схему підключення генеруючої установки приватного домогосподарства у двох примірниках

• Копію технічної документації на комплектуючі та електричне обладнання генеруючої установки (сертифікати на інвертор, сонячні панелі, паспорт заводів-виробників)

У заявці-повідомленні потрібно вказати номер банківського рахунку і додаткові реквізити. Після цього обленерго в особі РЕМ укладе договір на покупку електроенергії по «зеленому» тарифу. Додатково варто врахувати, що такий дохід фізичної або юридичної особи обкладається податком на прибуток. Обленерго самостійно утримає цей податок і перерахує суму в бюджет країни.

Ринок малих сонячних електростанцій в Україні доволі широкий. Підрядники здебільшого пропонують СЕС потужністю 10 кВт за ціною приблизно 0,9 - 0,95 тис. доларів за 1 кВт, в залежності від типу покрівлі, конструкції тощо та супровід за «зеленим» тарифом. Крім того, до переліку обладнання включається інвертор із гарантією на 5 років, а також гарантія на самі панелі 25 років (з погіршенням продуктивності до 20% через цей термін). Річне виробництво електроенергії такої станції становить близько 11,5 тис. кВт. Природно, в залежності від місцезнаходження у південних регіонах коефіцієнт корисної дії панелей буде більшим – майже 95%, у північних дещо меншим.

Встановлення невеликої станції на 10 кВт разом з усіма супутніми витратами обійдеться у 300 тисяч гривень. Середній термін окупності такої електростанції становить близько 5 років, що є непоганим показником. Крім того, до кінця 2029 року власники приватних дахових електростанцій гарантовано не тільки повернуть інвестиції, а й отримають суттєві прибутки.

Райффайзен Банк Аваль вже сьогодні дає можливості існуючим та потенційним клієнтам Банку отримувати фінансування для реалізації проектів з підвищення ефективності використання енергії чи створення джерел відновлюваної енергії. Детальніше – читайте тут