UKRU

Бізнес-публікації

28 січня

Смартфон замість РРО: міф чи реальність?


Податківцям дуже не подобається, що підприємці на єдиному податку при розрахунках готівкою можуть працювати без РРО, дотримуючись певних вимог. Тому вони ініціюють експеримент, в результаті якого функції касового апарату нарешті перейдуть до смартфонів і планшетів.
Найчастіше небажання підприємців застосовувати РРО пояснюється тим, що вартість самих апаратів висока, ці витрати, а також їхнє обслуговування (послуги еквайра, ЦСО), доводиться покривати за рахунок збільшення цін на товари або послуги. Що, своєю чергою, робить їх менш конкурентними. Умовно кажучи, покупець на ринку скоріше купить склянку малини у баби Маші «з підлоги», але дешевше на дві гривні, ніж з прилавка і з чеком, але дорожче.

Податківці ж вважають: не застосовуючи РРО підприємці ухиляються від сплати податків. Їх би більше влаштовувало, щоб усі суб'єкти господарювання без винятку за готівкових розрахунків застосовували РРО. Для цього необхідно вносити зміни в Закон про РРО, а це непросто.

В результаті конфлікту інтересів у уряду з'явилася ідея, щоб за розрахунків готівкою всі суб'єкти господарювання, зокрема підприємці-єдинники, які мають право працювати без РРО, також видавали фіскальні чеки і представляли звітність в податкову. Але використовуючи для цього замість РРО різноманітні гаджети (смартфони, ноутбуки, планшети тощо.).

Експеримент з використання електронних чеків проводиться з 1 липня 2018 р. по 31 грудня 2019 р.


Порядок проведення відповідного експерименту затверджений постановою КМУ від 13.06.2018 р № 472. Як сказав прем'єр-міністр, коментуючи прийняття даної постанови Кабміну, якщо експеримент пройде успішно, то відбудеться перехід від касових апаратів до системи електронних чеків, а бізнес буде позбавлений від незрозумілих платежів і штрафів, а також рутинних процедур з реєстрації та перереєстрації касових апаратів.

Під час експерименту будуть досліджені інноваційні розробки, новітні моделі програмних та технічних комплексів, можливість їх застосування для здійснення розрахункових операцій. Позитивні результати дозволять прийняти рішення щодо впровадження їх в промислову експлуатацію. Супроводжує експеримент Міжвідомча робоча група. Її завдання - зібрати виробників (постачальників) технічних рішень і розробників ПЗ, вивчити запропоновані ними пристрої, організувати їх тестування із залученням суб'єктів господарювання і в підсумку сформувати перелік відповідних гаджетів, які можна буде застосовувати замість РРО.

На період проведення експерименту до нових технологічних рішень будуть застосовуватися вимоги щодо реалізації фіскальних функцій РРО для різних галузей застосування. Іншими словами, ці моделі будуть містити дані про опис товарів, фіскальну інформацію, дані, на основі яких формуються розрахункові документи та звіти про розрахункові операції, модуль безпеки, що відповідає вимогам Нацбанку, та інші аналоги опцій РРО. Гаджети будуть зобов'язані забезпечувати проведення розрахункових операцій та передачу контрольно-звітної інформації в режимі реального часу.

Використовувати новітні моделі комплексів ось-ось зможуть як юридичні особи, так і підприємці, які згідно із Законом про РРО зобов'язані застосовувати РРО, а також підприємці-єдинники, які мають право працювати без РРО, але які вирішили брати участь в експерименті.

Перелік новітніх моделей комплексів, які будуть брати участь в проекті, повинен бути затверджений Мінфіном і зареєстрований ДФС в Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій. Їхня реєстрація триватиме до 1 квітня 2019 року. Саме ці моделі і зможуть застосовувати у своїй діяльності суб'єкти господарювання-учасники експерименту, які будуть здійснювати з їхньою допомогою операції в готівковій або безготівковій формі.

Переконайтеся, що гаджет, який ви маєте намір використовувати, затверджений МінФіном і зареєстрований ДФС в державному реєстрі РРО


Кінцевою метою цього експерименту є створення інноваційної електронної системи e-Receipt, засобами якої буде проводитися онлайн-реєстрація без надання в контролюючі органи будь-яких паперових документів. Передбачається формування електронного чека, дані якого зможуть використовувати суб'єкти господарювання, покупці, контролюючі органи. За користування цією електронною системою не планується стягування абонентської плати.

За задумом ініціаторів, e-Receipt може бути встановлена і підтримуватися будь-яким пристроєм. Вона передбачатиме програмне забезпечення для платника (продавця), покупця і ГФС, а також буде інтегрована з електронним кабінетом платника податків. Крім того, система e-Receipt буде працювати цілодобово і містити значний масив інформації для забезпечення потреб користувачів.

Система e-Receipt також матиме можливість інтегруватися з іншими системами ДФС і бухгалтерськими програмами, відповідати вимогам захисту інформації та передбачатиме мінімальні витрати часу на процес фіскалізації.

На закінчення слід зазначити, що заміна РРО сучасними гаджетами - це не міф. Але, як завжди, використовувати можна буде не всі моделі, а тільки ті, які будуть включені до Держреєстру РРО. До того ж тим суб'єктам господарювання, які ухвалять рішення брати участь в експерименті, потрібно бути готовим до того, що можливі технічні проблеми. А вони можуть призвести до штрафних санкцій, якщо не будуть внесені необхідні зміни в ст. 17 Закону про РРО.

Наталія Щербак, консультант

Поки ж буде проводитися експеримент, і поки оплату через гаджети введуть в законні рамки, - підприємцям потрібно торгувати і звітувати. Класичним інструментом для цього продовжує залишатися РРО. Райффайзен Банк Аваль пропонує своїм клієнтам, які мають поточний рахунок в рамках послуг, хороші умови з торгівельного еквайрингу. Детальніше про них тут: Еквайринг / Інтернет-еквайринг