UKRU

Бізнес-публікації

5 квітня 2018

Як вибудувати ефективний бізнес на деревопереробці?


Переробка дерева може стати не просто гарною бізнес-ідеєю, але і вельми прибутковою справою. Важливо тут - розрахувати ресурси і знайти власну нішу збуту, оскільки оброблена деревина користується попитом в промислових масштабах, серед приватних підприємців і у кінцевого споживача.

Поновлювані перспективиЛісовий фонд України досить великий - із загальної площі країни розміром 60,4 млн га ліси займають 9,6 млн га, або 15,9%. Незважаючи на те, що в рамках країни - це невеликий показник, на тлі європейських країн Україна посідає 6-те місце за запасами деревини і оцінюється в межах 21 млрд кубометрів. Попит народжує пропозицію, і, по суті, деревообробна галузь повинна стрімко розвиватися.

За різними оцінками, протягом 2016 року в Україні було вирубано 16,4 млн кубометрів деревини, з них 8-9 млн кубометрів - легально. Численні незаконні і безконтрольні вирубки лісу призвели до того, що з 2015 року уряд ввів мораторій на експорт лісу-кругляка. Незважаючи на всі негативні фактори, які діяли на лісовий ринок протягом 3-х років, виробництво поступово почало вирівнюватися. Мораторій все-таки дав економічні результати і зумовив збільшення кількості сировини на внутрішньому ринку на 20%, обсяги переробки зросли на 15%, обсяги експорту - на 10%, зростання валютної виручки станом на початок року склав 17%.

Водночас зросла і кількість інвестування в галузь, що дало шанс невеликим підприємствам виходити на ринок. Враховуючи, що законом дозволяється експорт обробленої деревини і дров, з 2016 року в західні регіони почали заходити іноземні інвестори, в основному з Європи. У підсумку знайти фінансування для бізнесу стало простіше, відкритим залишається питання того, що запропонувати.

Покрокова інструкція


Відкрити деревообробний бізнес нескладно, навіть за дорогого інвестування. За різними оцінками, вартість первинних інвестицій може становити $100-150 тис. Суть технології обробки проста: потрібно зруйнувати деякі хімічні речовини в деревині для того, щоб запобігти її розкладанню, в результаті виходить стійкий матеріал, який іде на подальшу переробку. Відкрити власний деревообробний бізнес можна в кілька етапів.

Визначте підходящий вид виробництва:
• Обробка колод
• Виробництво меблів або комплектуючих (ДСП)
• Виготовлення брусів
• Гранульоване біопаливо

До слова, переробка тріски на біопаливо набуває все більшої популярності через подорожчання імпортного газу, який використовується в промислових цілях. Експортувати такі гранули також рентабельно, біопаливо користується попитом в найближчому зарубіжжі, при цьому витрати на логістику будуть не настільки високі. Водночас підприємство може починати з вироблення одного виду продукції, поступово розширюючи асортимент.

Виходячи з цільового призначення формується сировинна база, на якості якої можна або заощадити на дереві, або закуповувати дороге і якісне у великих підприємств. Разом з тим варто звернути увагу на альтернативу в постачальниках, оскільки сезонно в наявності сировини можуть бути перебої.

Підшукайте оптимальне приміщення.
Краще, щоб будівлі знаходилися на відносно невеликій відстані від сировинної бази - це зменшить витрати на перевезення. Якщо орієнтуватися на невелике промислове підприємство, воно повинно включати:
• склад для сировини
• цех обробки та виробництва
• склад для готової продукції
• налагоджувальний цех
• кадровий відділ
• приміщення для відпочинку персоналу

Підготуйте і навчіть персонал.
Варто зазначити, що на навчання персоналу будуть потрібні окремі кошти, вибір висококваліфікованого фахівця допоможе заощадити час і знизити витрати та брак через людський фактор.

Проінвестуйте в технології


Основна проблема, з якою стикаються компанії з переробки деревини, - це пошуки шляхів максимізації прибутковості матеріалу і вартості виробництва. Для українських підприємств типова висока відходність виробництва. З поступово зростаючими цінами на сировину це економічно невигідно. Для вирішення цього завдання виробники в інших країнах використовують нові технічні рішення. Сьогоднішні технології дозволяють практично повністю автоматизувати процес виробництва, при цьому скоротити витрати сировини і підвищити продуктивність. Сучасні виробничі лінії укомплектовані вбудованими лазерними системами, які дозволяють розрізати деревину товщиною до 8 см.

Якість і однорідність продукції контролюється 3D-сканером, оснащеним інфрачервоними датчиками. Система одночасно сканує всі сторони пиломатеріалів за мінімальної відстані від конвеєра для точного вимірювання товщини. При цьому кількість датчиків варіюється до 50 для того, щоб виробник зміг встановлювати різні параметри для різних видів поставки. Такі рішення для деревообробної галузі щорічно демонструють на спеціалізованих виставках технологій в Німеччині. При цьому, незважаючи на дорожнечу, інновації все ж безперечно допоможуть заощадити витрати і в дійсності збільшити прибуток.

Мінуси в переваги


Значний мінус деревообробного виробництва, що впливає на всю рентабельність бізнесу, - дорожнеча сировини. Тим більше що за останні 2 роки деревина в Україні подорожчала приблизно на 20%. Однак і такі ризики можна нівелювати.

Наприклад, закуповувати необроблену або вологу деревину, яку за допомоги додаткового устаткування можна обробляти самостійно, коштувати вона буде дешевше. До того ж власне виробництво також можна адаптувати під повністю безвідходне: кора деревини піде на паливо, а тирса буде поставлятися виробникам пелет або деревостружкових плит.

Як варіант - купувати відходи лісозаготівельних компаній, підприємств, які використовують деревину. Джерелом деревини тут може бути і компанія, що займається місцевим благоустроєм. Незважаючи на те, що багато компаній з обслуговування дерев використовують подрібнювачі для утилізації, деякі просто відправляють розрізані гілки і зрубані дерева на лісове звалище.

Завжди актуально


Деревообробний бізнес в Україні буде залишатися перспективним, навіть незважаючи на складну економічну ситуацію в країні. Окупність такого підприємства безпосередньо залежить від цін на продукцію, які щороку зростають приблизно на 10%, і затребуваності готових виробів. Останні, до речі, будуть користуватися широким попитом через їхню відносну дешевизну в порівнянні з імпортними аналогами.

Навіть з огляду на придбання імпортного обладнання, окупається таке підприємство швидко - до 2-х років. При цьому якщо стартова ціна для підприємства з деревообробки становитиме від $100-150 тис., то вже працюючий певний час виробничий комплекс може оцінюватися в суму від $250-300 тис. Средньогабаритний цех з обробки дерева площею 1600 кв. м здатний виробляти продукції на $120 тис., з цього чистий прибуток становить приблизно $90 тис.

Якщо говорити про наявність ринків збуту продукції, то тут також проблем буде мало. Збувати продукцію можна як безпосередньо домовляючись із замовниками, так і використовуючи альтернативні інструменти. Наприклад, це можуть бути як відкриті державні аукціони, які проводить Держлісагентство, так і участь в тендерах системи Prozorro.