UKRU

Бізнес-публікації

27 березня

Помилковий платіж через термінал і повернення коштів.


Підприємці мають право розраховуватися з контрагентами як в готівковій, так і в безготівковій формі, і оплату проводять не тільки з розрахункового рахунку, але й з використанням платіжного терміналу. На жаль, іноді допускають помилки. На конкретній ситуації розглянемо, як їх можна виправити.

Ситуація


Підприємець сплатив готівкою через платіжний термінал за оренду приміщення на рахунок не того контрагента. У підприємця з ним немає договірних відносин. Контрагент, який отримав гроші помилково, готовий повернути їх на розрахунковий рахунок підприємця.

Підприємець радий, що йому хочуть повернути гроші, але його хвилюють питання: чи потрібно повернення коштів відображати в обліку? Чи можна їх повернути готівкою або іншим способом?

Перш ніж відповісти на питання, розберемося, чи потрібно оплату через термінал відображати в обліку підприємця.

Відзначимо, що плата за оренду приміщення - це витрати, пов'язані з підприємницькою діяльністю. При цьому значення немає, оплата проведена з розрахункового рахунку, з корпоративної картки або готівкою. Відображення в обліку цієї операції залежить від обраної системи оподаткування.

Якщо оренду оплачує підприємець-єдинник - неплатник ПДВ (1-ша, 2-га або 3-тя група - 5%), то він таку операцію в обліку не відображає, оскільки веде облік тільки доходів. Єдинники - платники ПДВ (3-тя група - 3%+ПДВ) ведуть облік доходів і витрат, тому оплату за оренду приміщення слід відобразити в графі 6 р. II «Витрати» Книги обліку доходів і витрат, форма якої затверджена наказом Мінфіну 19.06.2015 р №579. Але навіть відображення витрат в обліку у єдинників - ПДВшників ніяк не впливають на об'єкт їх оподаткування. Єдиний податок вони все одно сплачують із загальної суми отриманого доходу.

Якщо оренду оплачує загальносистемник, то оскільки він зобов'язаний вести облік доходів і витрат на підставі первинних документів, то в Книзі обліку доходів і витрат, форма якої затверджена наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. №481, суму сплаченої орендної плати він повинен відобразити в графі 8, а в графі 5 - реквізити документа, що підтверджує оплату, - платіжного доручення, фіскального касового чека або ін.

Таким чином, витрати підприємця не завжди відображаються в обліку.

Як випливає із запитання, при оплаті оренди підприємець сам припустився помилки. Визначення помилкового переказу наведено в ст. 1 Закону України від 05.04.2001 р. №2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» - це рух певної суми коштів, в результаті якого з вини банку або іншого суб'єкта переказу відбувається її списання з рахунку неналежного платника, і/або зарахування на рахунок неналежного одержувача, або видача йому цієї суми у готівковій формі. Помилка, яку допустив підприємець, відповідає цьому визначенню. Тому немає чиєїсь провини в тому, що гроші надійшли не тому одержувачу, якому повинні були надійти, якщо підприємець сам вказав у платіжних документах реквізити не того контрагента. У цьому випадку саме підприємець повинен забезпечити повернення коштів, щоб, з одного боку, не втратити гроші і не збільшувати свої витрати, а з іншого - щоб у одержувача помилкових коштів не виник дохід за помилковою операцією, з якого доведеться сплатити податки.

Тепер розглянемо, яким чином контрагент може повернути підприємцеві гроші.


Незважаючи на те що підприємець проводив оплату НЕ через касу банку, а через платіжний термінал самообслуговування (ПТКС), для одержувача коштів розрахунки вважаються безготівковими, оскільки гроші зараховуються на розрахунковий рахунок. Щоб у контрагента були підстави для повернення коштів, підприємцю слід написати лист суб'єкту господарювання, який отримав гроші, з проханням їх повернути. У цьому листі він вказує причину повернення, куди їх повернути і бажану форму повернення. Такий лист складається в довільній формі.

Для контрагента даний лист буде служити підставою для повернення грошових коштів. Якщо контрагентом є підприємство, то для нього зручніше повернути кошти з розрахункового на розрахунковий рахунок. При поверненні в такій формі у підприємця підтверджуючим документом буде платіжне доручення і виписка банку. Але можливе повернення і готівкою, якщо підприємство і підприємець знаходяться в одному населеному пункті. Виплатити їх підприємство може як із своєї каси, так і видавши в підзвіт своєму співробітникові, який безпосередньо і поверне гроші підприємцю особисто або через касу банку або ПТКС.

При виплаті з каси підприємства оформляється видатковий касовий ордер. На прохання підприємця йому може бути зроблена ксерокопія цього документа. Вона і буде підтверджувати, що кошти повернуто.

Якщо гроші буде повертати підзвітна особа підприємства особисто або якщо контрагентом є підприємець, то повернення коштів можна оформити актом приймання-передачі грошей. Форма такого документа чинним законодавством не визначена, тому може складатися в довільній формі. Складається він у двох примірниках для кожної із сторін.

Якщо гроші будуть повернені через касу банку або ПТКС, вони надійдуть на розрахунковий рахунок або платіжну карту підприємця, що відіб'ється у виписці банку.

Таким чином, грошові кошти можуть бути повернені як у готівковій, так і в безготівковій формі.

Підтверджуючими документами помилкове перерахування грошових коштів та їх повернення буде чек ПТКС, лист-заява з проханням повернути гроші і платіжний документ на повернення коштів.

Підприємець-єдинник, незалежно від обраної групи, при отриманні повернених коштів повинен керуватися пп. 5 п. 292.11 ст. 292 Податкового кодексу України, яким передбачено, що до складу доходу єдинника не включаються суми коштів, якщо їх повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.

У даному випадку кошти повертаються єдиннику через їх перерахування неналежному отримувачу. Лист-заява і буде служити підставою для невключення в дохід повернених підприємцю коштів. При цьому рекомендуємо, щоб в призначенні платежу було вказано, що кошти повертаються на підставі листа-заяви (дата, номер).

Такої ж точки зору дотримується і ДФС України. В Базі знань ОІР (категорія 107.04) зазначено, що «суми коштів, які повертаються на розрахунковий рахунок фізичної особи - платника єдиного податку в зв'язку з помилкою, допущеною такою особою при оформленні платіжних документів, не враховуються у складі доходу такої фізичної особи за умови документального підтвердження помилкового переказу і повернення таких коштів». Оскільки повернені кошти не вважаються доходом, то єдинникам - неплатникам ПДВ їх не потрібно відображати в Книзі обліку доходів у день їх надходження.

Якщо єдинник-ПДВшник і зазначив суму орендної плати у витратах, то при її поверненні слід заповнити графу 6 р. II «Витрати» Книги обліку доходів і витрат зі знаком мінус «-».

Для загальносистемника сума повернених коштів також не є доходом від підприємницької діяльності. Вона фактично зменшує суму витрат, тому при її поверненні в день отримання слід заповнити графу 8 зі знаком мінус «-», а також графу 5 із зазначенням номера документа, на підставі якого повернені гроші, і дату його складання.

Наталія Щербак, експерт газети «Приватний підприємець»