UKRU

Бізнес-публікації

8 лютого

Контроль доходів.


Не рідкість, коли підприємці-єдинники, незалежно від групи, працюють без чіткого або бодай якогось фінансового планування. Про свої доходи/прибутки дізнаються з податкової декларації раз в квартал або рік. Все б нічого, якби надлишок надходжень не загрожував великими неприємностями.
Напередодні Нового року вся країна купувала подарунки своїм рідним і близьким. При цьому дуже часто покупці розплачувалися не готівкою, а платіжними картами. В результаті деякі підприємці-єдинники, які здійснюють свою діяльність у сфері роздрібної торгівлі, в зв'язку з неналежним веденням обліку (своєчасно не заповнювали Книгу обліку доходів) в перших числах січня виявили сюрприз. За підсумками 2017-го перевищили обсяг доходу, дозволений для обраної ними групи. А тому зобов’язані або перейти в іншу групу, якщо дозволяє обсяг доходу, або відмовитися від спрощеної системи оподаткування. А якщо перевищено обсяг доходу в 1 млн грн, то з 1 січня повинні здійснювати готівкові розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Що ж робити таким підприємцям?

Згідно з пп. 298.1.5 ст. 298 ПКУ єдинник має право перейти з групи в групу або відмовитися від спрощеної системи оподаткування.

Для того щоб перейти з групи в групу, необхідно подати заяву в податкову за основним місцем обліку не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. Тобто якщо у єдинника другої групи дохід на початку грудня наближався до граничного обсягу, дозволеного для другої групи (1,5 млн грн), йому необхідно було щодня контролювати свою виручку. І якщо він розумів, що призупинити бізнес він не може (занадто багато втратить доходу), то до 15 грудня 2017 року йому слід було подати заяву на перехід з 1 січня 2018 року в третю групу.

Звертаємо увагу, що навіть якщо підприємець не подав вчасно заяву про перехід в третю групу, в разі перевищення обсягу доходу в 1,5 млн грн він не має права у 2018 році працювати у другій групі, тому йому необхідно або перейти в третю групу, або відмовитися від спрощеної системи оподаткування. Якщо підприємець вирішить перейти в третю групу, заяву слід подати не пізніше 20 січня 2018 року (п. 293 8 ст. 293 ПКУ). м. При цьому при складанні звіту за рік із суми перевищення йому необхідно сплатити єдиний податок за ставкою 15%.

Єдинники третьої групи можуть тільки відмовитися від спрощеної системи оподаткування.

Якщо підприємець вирішить відмовитися від спрощеної системи оподаткування та з 1 січня 2018 року працювати на загальній, то згідно з нормами пп. 298.2.1 ст. 298 ПКУ заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування він зобов'язаний був подати не пізніше ніж за 10 днів до початку нового календарного року (в даному випадку було 21 грудня 2017 року), але він цього не зробив.

Як і у випадку з переходом з групи в групу подати заяву необхідно пізніше 20 січня 2018 року. Сподіватися на те, що раптом не помітять, не варто, оскільки виручка проходила через платіжні термінали і розрахунковий рахунок підприємця. Це суми, які не приховаєш.

Якщо ж підприємець цього не зробить сам, то податківці можуть виявити таке порушення під час перевірки та відповідно до п. 299.10 ст. 299 ПКУ анулювати його реєстрацію заднім числом. Рішення про анулювання приймається на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. При цьому немає значення, коли була проведена перевірка. Якщо порушення буде виявлено, то анулюють реєстрацію єдинника в нашому випадку з 1 січня 2018 року. Повернутися на спрощену систему оподаткування він зможе тільки після закінчення чотирьох наступних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом (п. 299.11 ст. 299 ПКУ). Тобто відраховувати чотири квартали слід не від 1 січня 2018 року, а від кварталу, в якому була проведена перевірка.

Слід зауважити, що норми ПКУ не передбачають встановлення певної форми рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку. Таке рішення надається платнику податків у письмовій формі за підписом керівника контролюючого органу з обов'язковим зазначенням підстав для анулювання реєстрації платника єдиного податку.

Звертаємо увагу, що при переході на загальну систему оподаткування через перевищення дозволеного обсягу доходу підприємець зобов'язаний зареєструватися як платник ПДВ. На це вказують норми п. 183.4 ст. 183 ПКУ. Причому подати заяву на реєстрацію в якості платника ПДВ підприємцеві необхідно не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему оподаткування. (Для нашої ситуації такий термін закінчився 10 січня 2018 року.) Навіть якщо підприємець його пропустив, залишати цю ситуацію без уваги не можна. Слід все одно подавати заяву, навіть якщо його зареєструють платником ПДВ пізніше. Чим раніше буде подано заяву, тим з меншої суми доведеться сплатити штраф. Оскільки п. 183.10 ст. 183 ПКУ передбачено, що якщо платник податків, який зобов'язаний був подати заяву на реєстрацію в якості платника ПДВ, не зробив це своєчасно, він несе відповідальність за ненарахування та несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування. Іншими словами, підприємцеві доведеться нарахувати ПДВ за період з 1 січня 2018 року до дати реєстрації його як платника ПДВ. Причому таке нарахування та сплата здійснюються після реєстрації.

Також не варто забувати, що перехід в третю групу або відмова від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з перевищенням 1,5 млн грн вимагає обов'язкового застосування РРО. Якщо він залишається єдинником, то така вимога визначена п. 296.10 ст. 296 ПКУ. І застосовувати РРО необхідно з 1 числа кварталу, наступного за кварталом, в якому відбулося перевищення обсягу доходу в 1 млн грн. У нашій ситуації проводити готівкові розрахунки з РРО слід з 1 січня 2018 року.

Придбання та реєстрація РРО вимагають певного часу. Для того щоб і в даному випадку не платити штрафні санкції, необхідно або призупинити свою діяльність, або максимально швидко встановлювати РРО. При роздрібній торгівлі застосовувати безготівкові розрахунки (щоб покупець оплачував через касу банку) незручно покупцеві, оскільки в цьому випадку покупцеві потрібно вибрати товар, взяти рахунок на оплату, оплатити в банку і потім з чеком повернутися за товаром. Щоб витратити стільки часу, треба дуже хотіти саме цей товар і бути впевненим, що в сусідньому магазині його немає. А застосування платіжного терміналу на місці здійснення розрахунків в даному випадку не вирішує проблему.

Якщо підприємець своєчасно не почне здійснювати розрахунки із застосуванням РРО, то за перший день роботи без РРО йому загрожує штраф у розмірі 1 грн, а за всі наступні дні в розмірі 100% вартості реалізованого товару, сплаченого готівкою або платіжними картами на місці здійснення розрахунків. Така ситуація може виникнути у єдинників не тільки наприкінці року. Тому, щоб спокійно працювати в обраній групі єдиного податку, рекомендуємо своєчасно вести облік доходів і контролювати дозволений обсяг, щоб не допустити подібної ситуації, або спланувати зміни в своєму бізнесі.

Наталія Щербак, експерт газети «Приватний підприємець»