UKRU

Бізнес-публікації

9 жовтня

Питання, які часто задають підприємці.


Розглянемо відповіді на питання, які ставляться найчастіше, без яких не обходиться жоден семінар, особливо якщо на ньому присутні підприємці, що працюють дуже давно.

Чи потрібно вести окрему Книгу обліку доходів найманими працівниками ФОП-єдинника?


Ні не потрібно. Це питання виникає тому, що раніше (в період дії Указу Президента про спрощену систему оподаткування) усі наймані працівники вели окремі книги, а потім вся інформація збиралася в книзі підприємця-єдинника. Все змінилося після набрання чинності Податкового кодексу. Тепер у ньому такої вимоги немає. Єдинники першої і другої груп та третьої групи - не платники ПДВ - ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів. ФОП - платники єдиного податку третьої групи - платники ПДВ - ведуть книгу обліку доходів і витрат.

Не передбачено ведення книги обліку доходів (книги обліку доходів і витрат) найманими працівниками ФОП-єдинника. Облік ведеться тільки підприємцем в його книзі, яку він зобов'язаний зареєструвати в податковій за основним місцем обліку. Наймані працівники ведуть облік у порядку, розробленому підприємцем самостійно в залежності від виду бізнесу.

Якщо місцева рада не встановила ставку єдиного податку для другої групи на обраний єдинником вид діяльності, чи можна в цьому випадку працювати на спрощеній системі оподаткування?


Дійсно, Податковим кодексом визначено, що ставки єдиного податку встановлюють місцеві ради залежно від виду діяльності.

Згідно з ПКУ, ставки податку не можуть бути вищими:
1) для першої групи єдинників - 10% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року;
2) для другої групи - 20% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року.

При здійсненні єдинниками першої і другої груп кількох видів діяльності та/або на територіях більше однієї місцевої ради застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений ПКУ для даної групи єдиного податку. Якщо на якийсь вид діяльності ставка не встановлена, це не означає, що підприємець автоматично позбавляється права працювати на спрощеній системі (якщо такий вид діяльності не заборонений для спрощенців ПКУ).

Якщо місцева рада не прийняла рішення про встановлення ставки єдиного податку для окремого виду діяльності, то використовується мінімальна ставка єдиного податку, встановлена такою місцевою радою (пп. 12.3.5 ст. 12 ПКУ). Цим підпунктом передбачено, що сплачувати єдиний податок в мінімальній ставці підприємець зможе доти, поки місцева рада не встановить ставку для даного виду діяльності.

Чи оподатковується сума лікарняних, отриманих ФОП-єдинником від Фонду соцстрахування?


Так, оподатковується, але не в рамках підприємницької діяльності. Пояснимо чому. При визначенні складу доходів єдинники повинні керуватися ст. 292 Податкового кодексу. А в пункті 292.11 ПКУ сказано, що до складу доходу єдинника не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм. Фонд соціального страхування відноситься до числа інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому суми отриманих лікарняних не включаються до складу доходів єдинників. Якщо це не дохід єдинника, значить - це дохід фізособи. І податкова в своїх консультаціях вказує на це.

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату доходу, сума отриманої допомоги не є виручкою від реалізації фізичної особи - підприємця та не є об'єктом оподаткування єдиним податком, а отже, обкладається податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах.

Якщо окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті, але не є звільненими від оподаткування, платник податків зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.

Оскільки сума отриманої допомоги по лікарняному - це дохід фізособи і Фонд соціального страхування при перерахуванні грошових коштів не утримує ПДФО і військовий збір, підприємцю необхідно самому обчислити ці податки і збір.

Звертаємо увагу, що ПДФО і військовий збір нараховуються на допомогу по тимчасовій непрацездатності, а при виплаті допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами (оплата декретного лікарняного) ці податки не сплачуються.

Чи потрібно єдиннику, що отримував допомогу по тимчасовій непрацездатності, подавати декларацію про майновий стан і відображати суму отриманої допомоги?


Єдинники, які протягом року отримували доходи як фізособи, в тому числі допомогу по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологах в статусі підприємця, подають декларацію про майновий стан і доходи. Терміни подання цієї декларації залежать від того, чи весь звітний рік підприємець працював на спрощеній системі оподаткування, чи ні. Якщо єдинник весь рік працював на спрощеній системі оподаткування, то декларацію він подає як громадянин. В цьому випадку подати декларацію необхідно за основним місцем обліку підприємця до 1 травня року, наступного за звітним, крім випадків, передбачених р. IV ПКУ (пп. 49.18.4 ст. 49 ПКУ). Якщо ж у звітному періоді підприємець працював як на єдиному податку, так і на загальній системі оподаткування, то декларацію про доходи йому необхідно представити не пізніше 9 лютого наступного за звітним роком.

При заповненні декларації у відповідному рядку (11.1 р. III) йому необхідно вказати розмір доходу з декларації єдинника. Розмір отриманої допомоги по тимчасовій непрацездатності відображається в числі інших доходів в рядку 10.9 р. II декларації і в цьому ж рядку нараховується ПДФО і військовий збір, який необхідно сплатити.

Терміни сплати також залежать від термінів подання декларації. Якщо єдинник подає декларацію про доходи як підприємець, то ПДФО і військовий збір він повинен сплатити не пізніше 19 лютого наступного за звітним роком, а якщо як громадянин - не пізніше 1 серпня наступного за звітним роком (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).

Якщо єдинник у звітному році отримував допомогу в зв'язку з вагітністю та пологами, то цю суму також необхідно відобразити в декларації про доходи та майновий стан, але не в рядку 10.9, а в рядку 11.3 р. III. При цьому нараховувати та сплачувати ні ПДФО, ні військовий збір з цієї суми не потрібно.

Наталія Щербак, експерт газети «Приватний підприємець»