UKRU

Бізнес-публікації

10 серпня 2017

Автоматизація в агросекторі та виробництві.


Автоматизація виробництва стає однією з популярних тенденцій у багатьох секторах сільського господарства та харчової промисловості. Для галузей, які давно потерпають від нестачі кваліфікованої робочої сили, часткова або повна автоматизація деяких процесів є позитивною подією.
За оцінками експертів Wintergreen Research, обсяг продажу сільськогосподарських компаній і агропромислової галузі в цілому вже до 2020 року сягне понад 16 мільярдів доларів США. До речі, у США дохід від виробництва становить близько 2,17 трильйона доларів на рік, і більш ніж 98% виробників країни - це малий бізнес. Постійно стикаючись з глобальною конкуренцією, він повинен використовувати кожну конкурентну перевагу, щоб залишатися на плаву. Автоматизація виробництва є невід'ємною частиною цього процесу. Це означає повну або часткову заміну найманих працівників автоматами або роботами. Автоматизація виробництва в малому бізнесі дає можливість змагатися з іншими гравцями на світовому ринку. З використанням технічних ноу-хау та ефективної стратегії компанії можуть продовжувати виробляти якісні товари за доступними цінами.

Але як автоматизація полегшує процеси? У чому ж секрет? Давайте розглянемо деякі з основних переваг, які забезпечує автоматизація:

• Велика продуктивність
«Наскрізна» автоматизація виробництва може подвоїти або навіть потроїти обсяги виробництва порівняно з підприємствами, які використовують тільки кілька систем автоматизації. Навіть обладнання може часто працювати протягом більш тривалого часу з відносно незначним зовнішнім контролем або технічним обслуговуванням.

• Зниження витрат
За рахунок автоматизації складні процеси з виготовлення виробів можуть бути спрощені аж до виробництва найменших деталей. Програми для автоматизації можна оновлювати безперервно, до тих пір, поки вони будуть залишатися ефективними і знижувати витрати виробництва за рахунок оптимізації енерговитрат і використання малозабруднюючих технологій.

• Техніка безпеки на робочому місці
Навіть найскладніші робототехнічні системи марні без участі людини. Після впровадження автоматизації працівники підприємств можуть не турбуватися про виконання найнебезпечніших і трудомістких робіт. Роботизація таких процесів зменшує кількість нещасних випадків і допомагає працівникам підтримувати здоров'я протягом тривалого часу.

• Зміна пріоритетів
Ще один плюс автоматизації в тому, що працівники можуть зосередитися на більш важливих завданнях, які задіють їх знання та вміння повною мірою.

Сільське господарство, зокрема тваринництво, у XXI столітті вже здається немислимим без електронних систем управління стадом, впровадження спеціальних бухгалтерських програм, які допомагають розраховувати витрати і прибуток. Тому автоматизація – це природний і логічний крок розвитку галузі. Адже вона полегшує працю безлічі працівників сфери - від зоотехніків до механізаторів, дозволяючи в режимі реального часу контролювати основні показники поголів'я худоби на фермі, розраховувати передбачуваний врожай і багато іншого. Однак страх підприємств перед можливими труднощами і передбачувані великі фінансові витрати на автоматизацію дуже часто заважають застосовувати нові технології. Давайте розглянемо детальніше програми, які вже натепер доступні пересічному споживачеві.

Системи управління фермою


Впровадження такого ПЗ допоможе в управлінні повноцінним молочним комплексом. А саме: створить інтерактивну базу даних з повною інформацією щодо доїння, годівлі, розведення і здоров'я поголів'я, збереже архівні дані про окремі особини/стадо/ферму. Програма може будувати наочні звіти, списки технологічних завдань та графіки. Сюди ж можна віднести і автоматизацію процесу доїння, годування і розмноження тварин, а також контроль здоров'я (відмітки про відвідування ветеринаром, довідки, хвороби).

Рекомендовано: система ALPRO, модульна система AFIFARM, PlemOffice, DAIRYPLAN.

Автоматичні системи управління овочесховищем


Підтримання оптимального мікроклімату в сховищі, автоматичне управління технологічним обладнанням: контроль температури повітря, рівня вологості повітря; вимірювання температури в повітряних каналах; контроль температури і вологості рослинного продукту; рівень СО2 в сховищі; аварійна сигналізація (повідомлення користувачів через SMS/додаток); управління вентиляторами, системою зволоження та охолодження повітря; обігрів овочесховища; забезпечення безперебійного електропостачання системи (за допомогою джерел безперебійного живлення).

Рекомендовано: SCADA TRACE MODE, системи компаній «Технохол» і «АгроВент».

Управління роботою сільгосптехніки


Автоматизація роботи парку сільськогосподарської техніки за рахунок встановлення систем моніторингу автотранспорту з використанням супутника на основі GPS/ГЛОНАСС.

Що може: контролювати місцезнаходження і стан техніки, а також дотримання режимів роботи; запобігання нецільового використання та підвищення ефективності використання сільгосптехніки; контролювати спроби розкрадання палива і виявляти несумлінних працівників; створювати статистику і робити аналіз діяльності парку.

Рекомендовано: MicroGIS, Cars Control, IT Spec, «МікроТронік»

Автоматизація теплиць


За допомогою спеціального пристрою або програми можна контролювати клімат в теплиці, управляти технологічним процесом вирощування рослин, повідомляти про будь-які позаштатні ситуації і зберегти історію спостереження за вирощуванням. Існують як іноземні аналоги, що пропонують встановити систему автоматизації під ключ (Certhon, АВТОМАТИЗАЦІЯ.ПРО), так і вітчизняні замінники, що пропонують технологічні контроллери для теплиць.

Рекомендовано: програмовані контроллери XLogic, контроллер для теплиці на платформі Arduino.

Сільськогосподарські роботи


Висадка насіння, полив сільськогосподарських культур та виконання інших основних сільськогосподарських робіт також можуть бути автоматизовані. Одне з нових і цікавих рішень у цій сфері - FarmBot - проект з автоматизації самодостатнього городу з відкритим вихідним кодом. Система дозволяє вирощувати рослини з насіння будь-якого розміру і щільності, ефективно використовуючи воду залежно від виду рослин, з урахуванням їхніх особливостей, віку, розміру, умов грунту або клімату. Оптимальна для використання на малій площі і дозволяє контролювати весь процес з допомогою мобільного пристрою.

Ландшафтний дизайн


Ви можете автоматизувати основні роботи з благоустрою, такі як пристрій системи автоматичного поливу, удобрення землі, автоматизація топографо-геодезичних робіт. Для цього вже розроблені спеціальні програми, які дозволяють розраховувати, проектувати місцевість, щільність забудови, розбивку саду або городу з урахуванням клімату і складу грунту.

Рекомендовано: X-Designer, Garden Planner, 3D Home Architect Design Suite.

Механізація процесів


Збирання товарів
Складальні лінії – це ідеальне місце для впровадження автоматизації, оскільки вони включають в себе багато повторюваних дій. Витрати на установку обладнання можуть окупитися за рахунок збільшення швидкості роботи і зменшення відсотка механічних помилок, що допускаються персоналом за ручного збирання (при упаковці, виробництві) товарів. Одне з рішень для малого бізнесу пропонує компанія МСД. За її оцінками, наразі дуже популярні міні-складальні лінії для упаковки сипучих матеріалів типу насіння, круп, горішків, гранул тощо. Також деревообробне обладнання (міні-пилорама), що дозволяє виробляти, збирати і упаковувати продукцію.

Сортування товарів
Для підприємств, що випускають продукцію, можна автоматизувати процес сортування товару. Машини можуть виявляти дефекти в товарах і відібрати їх. Особливо це актуально для будь-яких дрібних продуктів, які складно сортувати. Приклади впровадження – SystemGroup – інтелектуальні логістичні рішення дозволяють розділяти потоки продуктів за певним принципом, а також формувати продукцію для подальшого пакування і відвантаження.

Упаковка товарів
Актуальна для інтернет-магазинів, які займаються роздрібною або оптовою торгівлею незалежно від типу бізнесу. Такі компанії часто користуються ручною працею співробітників. Вищезгадана SystemGroup також пропонує рішення для автоматизації процесу пакування товарів. До складу рішення End-Of-Line входить таке устаткування, як: лазерний маркувальник, аплікатор етикетки, пакер, формувальник і заклеювальник коробів, платформний візок, палетообмотувач, принтер-аплікатор етикетки, промисловий сканер, приводний і гравітаційний конвеєр роликового або стрічкового типу. Конфігурація обладнання залежить від індивідуальних вимог клієнта, а також обсягу виробництва. Слід зауважити, що рішення оптимальні для роботи як з групою товарів, так і з одиничними продуктами.

Нові технології революціонізують сучасний агросектор і фермерство, але новий роботизований світ сільського господарства і високотехнологічних датчиків може мати зворотні наслідки: зменшення робочих місць і, відповідно, доходів населення в сільських районах.