UKRU

Бізнес-публікації

29 листопада 2016

Бізнес на гарбузах: ідея для малого фермерського господарства.


Обираючи нішу для малого агробізнесу, насамперед думають про виробництво екзотичних культур, таких як кіноа або нут. Між тим вирощування знайомого всім гарбуза може стати прибутковим бізнесом навіть без суттєвих початкових вкладень.
В результаті дії мораторію на землю склалася ситуація, коли багато жителів сіл володіють ділянками землі, які не можна продати і важко обробляти. Більшість звичних сільськогосподарських культур коштують копійки навіть у магазинах і не здатні окупити вкладених у виробництво коштів. Водночас альтернативи існують.

Золота серцевина: бізнес з вирощування насіння гарбуза приносить гарний прибуток

Гарбуз можна побачити на городі у будь-якому куточку нашої країни: з його м'якоті готують смачні та корисні страви, а кормові сорти — частина зимового раціону багатьох домашніх птахів та тварин. Але лише порівняно недавно вирощування гарбуза почало сприйматися як можливість заробити гроші.

Вибір гарбуза очевидний: він невибагливий у догляді і добре зберігається, а сам процес вирощування не вимагає спеціальних знань, великих вкладень коштів або витрат часу. Клімат на більшій частині території України сприяє високим врожаям — головне, не економити на якісному посівному матеріалі.

В Україні вирощування гарбуза стало прибутковим бізнесом завдяки високій вартості його насіння: воно затребуване як у нас, так і за кордоном. Середня закупівельна ціна гарбузового насіння на внутрішньому ринку складає €1000 за тонну. Вміст насіння в плоді може становити 1-2% залежно від сорту, а з одного гектара в середньому можна отримати 1-2 тонни сухого продукту.

Олія з насіння гарбуза є однією з найдорожчих. Вона дуже популярна в Австрії та інших країнах Європи, де використовується з харчовою, фармацевтичною та косметичною метою. У неврожайні роки ціна насіння на експорт може сягати €4/кг.

Для старту досить невеликої ділянки землі та кількох пар робочих рук

У невеликих фермерських господарствах гарбуз можна збирати вручну, а для відділення насіння від м'якоті існує недороге стаціонарне обладнання. Загальні витрати від підготовки грунту до сушіння насіння в середньому становлять €233 на гектар. Але якщо займатися вирощуванням гарбуза у великих масштабах, необхідно вкластися в оренду або купівлю комбайна для відділення насіння від м'якоті та в сушарку. Комбайн для збирання гарбуза подрібнює плоди, розкидаючи м'якоть прямо на полі, що підвищує родючість грунту.

Ближче до кордону з ЄС люди більш підприємливі: в селі Хворостів на Волині — традиційно картопляному краї — вирощуванням гарбуза для продажу насіння займаються практично всі його мешканці.

Проект «Хеллоуїн»: гарбуз в інтер'єрі, пироги і пиво

Є ще один перспективний напрямок, який поки що не сприймається всерйоз — експорт гарбуза в США. Між тим попит на цей золотий плід в осінній період сягає вражаючих масштабів: 41% американців — а це 133 млн чоловік, використовують гарбузи як декорації під час Хеллоуїна, витрачаючи на це близько $650 млн. Крім використання для прикраси інтер'єру, з гарбуза печуть пироги і навіть варять пиво з гарбузового пюре. Тому неврожай цієї культури в США у 2015 році створив паніку на ринку, отримавши неофіційну назву «Гарбузогедона».

Програма Генеральної системи преференцій США в Україні діє, але майже не використовується

І хоча між Україною та США не існує режиму вільної торгівлі, український бізнес може експортувати свої товари без сплати митних зборів. Це можливо в рамках Генеральної системи преференцій, що буде діяти в Україні до 31 грудня 2017 року. Однак за результатами 2015 року український експорт до США склав $481,8 млн, що майже на 18% менше, ніж було у 2014 році. В середньому за системою преференцій до США ввозиться лише 3% українського експорту. Причина — мало хто з виробників знає про цю можливість.

Чергове продовження мораторію на продаж землі в Україні багатьом додає головного болю. А когось стимулює до початку прибуткового бізнесу. Гарбуз — не екзотика, що вимагає спеціальних умов вирощування або пошуку ринків збуту. Можливо, це саме те золото, яке в буквальному сенсі валяється під ногами.

Джерело: bakertilly.ua