UKRU

Бізнес-публікації

23 листопада 2016

Енергоефективні рішення.


16 листопада підприємці з усього півдня України зібралися в Одесі в затишному арт-холі готелю «Чорне море» у будівлі стадіону «Чорноморець» на незвичайний захід — бізнес-сніданок «Енергоефективні проекти та рішення», організований Райффайзен Банком Аваль.
Це новий формат співпраці банку та експертних організацій, завдання якого – не просто проінформувати про нові можливості, але й дати реальні та працюючі інструменти, які можна застосувати в своєму бізнесі.

Перша частина заходу була присвячена аналізу економічної ситуації в країні. Сьогодні це більш ніж важливе питання, адже бізнес у прийнятті рішень, першою чергою – капіталомістких, інвестиційних, орієнтується саме на глобальні перспективи економіки. Директор департаменту корпоративних продуктів, партнерства і продажів Райффайзен Банку Аваль Руслан Співак навів переконливі аргументи, що вже настав час діяти. За його словами, в нинішньому році, після двох років падіння, українська економіка почала зростати, і це обнадіює. Так, рівень девальвації гривні впав з 52% у минулому році до 24%, замість падіння ВВП у 10% намітилося зростання на 1,4%, а промисловість продемонструвала 2% зростання проти 14% падіння. Показник інфляції зменшився втричі, з 43% до 13%. Прогнози на наступний рік також оптимістичні. На тлі цього, вважає Руслан Співак, український бізнес може відчувати себе упевненіше і не боятися інвестувати власні або кредитні кошти під середньо- і довгострокові проекти з терміном окупності більше трьох років.

Представник аудиторської компанії iC consulenten Ukraine Віталій Шаповаленко переконаний, що одним з першочергових напрямків інвестування мають стати проекти, спрямовані на зниження витратних статей бізнесу. Згідно з його висновками, грамотне проведення заходів з енергоефективності дозволяє економити від 10% до майже половини витрат на електроенергію, опалення та/або газ. «У радянські часи, підкреслює Шаповаленко, проблема витрачання енергії взагалі не стояла перед виробничим сектором і сприймалася як відверто другорядна. Приблизно до середини 2000-х у підприємців не було стимулу вкладати кошти у зменшення витрат на електрику, тепло та газ. З одного боку, низькі тарифи, продиктовані промисловими гігантами-монополістами, дозволяли не заощаджувати дрібному і середньому бізнесу. А з іншого — вжиті владою заходи з енергоефективності носили суто декларативний і політичний характер».

Ситуація змінилася, причому різко, після 2008 року, коли почалося і зростання курсу іноземної валюти, і постійне зростання тарифів на електрику, газ та опалення. З цього часу дані статті витрат стали для бізнесменів, особливо виробничників, вельми істотним рядком бюджету.

Правильно спроектований комплекс заходів зі зниження витрат на оплату енергії — це і є енергоефективність. За розробленою Віталієм Шаповаленко схемою комплекс заходів з енергоефективності підприємства веде ще й до зменшення собівартості продукції, підвищення її конкурентоспроможності, загальної модернізації підприємства, відповідності сучасним екологічним нормам і збільшення загальної вартості бізнесу як такого.

Однак цей процес непростий. Щоб зрозуміти, як правильно зробити своє підприємство більш ефективним з точки зору витрат енергії, його власник спочатку повинен зрозуміти, як саме енергія витрачається натепер. Щоб допомогти підприємцям, Райффайзен Банк Аваль спільно з партнерами надає повний комплекс послуг — від аудиту і допомоги у розробці бізнес-плану з енергоефективності до розрахованої під індивідуального клієнта кредитної лінії.

Про схему кредитування програм з енергозбереження розповів директор з питань корпоративного бізнесу Одеської обласної дирекції Райффайзен Банку Аваль Олександр Миронов. Комплекс енергозберігаючих рішень для більшості підприємств — досить дороге задоволення, яке вимиває обігові кошти або призводить до інших непрофільних витрат. Тим паче що безпосередній економічний ефект від економії енергоносіїв можна отримати не відразу, а зазвичай через 3-5 років.

Саме тому бізнесу пропонують скористатися спеціальними кредитними лініями для програм енергоефективності, які мають пільгову процентну ставку і розраховуються виходячи з конкретного бізнес-плану енергозбереження, складеного на основі раніше проведеного аудиту.

Як прокоментувала директор з роздрібного бізнесу Одеської обласної дирекції Райффайзен Банку Аваль Ельвіра Алексєєва, вже за підсумками нинішнього бізнес-сніданку знайшлося кілька клієнтів банку, які зможуть скористатися спеціальними програмами кредитування заходів з енергоефективності своїх підприємств. І тут важливі не тільки суто економічні мотиви, підкреслює Ельвіра Алексєєва, але й розуміння соціальної відповідальності бізнесу, адже зекономлена енергія — це те ж саме, що й збереження довкілля, поліпшення якості життя.

До речі, бізнес-сніданки «Енергоефективні проекти та рішення» вже відбулися у Харкові та Дніпрі. На черзі — Львів і Київ. Подібні ексклюзивні заходи Райффайзен Банк Аваль проводить на регулярній основі в п'яти найбільших містах країни.

Коментар
«Постійно зростаючі тарифи змусили мене замислитися над тим, щоб взагалі позбутися цієї залежності і запровадити альтернативну енергетику. На своєму підприємстві я хочу отримувати електроенергію від сонячних батарей, тим більше що існує так званий зелений тариф. Правда, це недешеве задоволення, і завдяки такій зустрічі я всерйоз задумався про те, щоб встановити сонячні батареї за допомоги банківського кредиту. Хоча це й не прямо пов'язано з економією енергії, але упевнений, що Райффайзен Банк Аваль піде назустріч», — говорить Ігор Музика, директор ТОВ «Гелека», що займається промисловим вирощуванням грибів.