UKRU

Бізнес-публікації

16 листопада 2016

Ринки. До яких наслідків призведе скасування регулювання цін на соціальні товари.


З 1 жовтня Кабмін тимчасово відмовився контролювати ціни на соціальні групи товарів.
Скасування державного регулювання триватиме близько трьох місяців, після чого буде прийнято остаточне рішення пише ЛIГАБiзнесIнформ. Експерти прогнозують, що соціальні продукти можуть подорожчати на 10%.

Історія питання

Кабінет міністрів ввів держрегулювання цін на соціально значущі продукти харчування майже 20 років тому - 25 грудня 1996 року - постановою №1548. Держрегулювання застосовували в областях, де ціна продукції за місяць змінилася більш ніж на 1%, що робило адміністрування досить дорогим задоволенням як для держави, так і для підприємства. Протягом 20 років уряд неодноразово відміняла держрегулювання, посилювали його або ж розширювало список продуктів, націнка виробника та продавця на які не може перевищувати 15%. Регулюється така націнка місцевими радами.

До соціально значущими продуктами в Україні відносяться борошно пшеничне вищого сорту, хліб і хлібобулочні вироби з пшеничного і житнього борошна простої рецептури, макаронні вироби, крупи, рис, яловичина і свинина, м'ясо птиці, курятина в тушках, ковбаса варена, коров'яче молоко, масло вершкове і соняшникова, сир, курячі яйця, цукор і овочі. Всього в списку соціальних продуктів значаться 15 категорій товарів, на які уряд обмежує націнку в магазинах.

Остання спроба влади відпустити ціни відбулася влітку поточного року. Мінекономрозвитку мало намір з 15 серпня скасувати державне регулювання цін на деякі соціально значущі продукти харчування, щоб до 15 листопада провести моніторинг цінової ситуації на ринку. Однак цього досі не сталося. Зараз Мінекономрозвитку взялося за лібералізацію цінової політики з новою силою.

"Таке втручання приносить тільки шкоду, воно спотворює конкуренцію, обмежує доступ на ринок, провокує зростання цін і створює можливості для зловживань", - йдеться в повідомленні заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Максима Нефьодова. Ціни на продукти, які штучно регулюються, ростуть в середньому на 20% швидше в порівнянні з іншими продуктами, додають в міністерстві.

Що буде

Скасування державного цінового регулювання на соціальні товари назріла вже давно, вважає керівник аналітичного відділу консалтингового агентства ААА Марія Колесник. "Справа в тому, що більшість товаровиробників знайшли можливість обходити такі цінові обмеження", - пояснює вона. І наводить приклад: якщо під цінове регулювання підпадає умовно сметана з жирністю 20%, то можна зробити 18% - і це вже інший продукт. Аналогічна ситуація по інших групах товарів. Той самий соціальний хліб суттєво втрачав свої якісні показники при обмежених цінах, в той час як з'являлися його аналоги з позначкою "покращений" за вищою ціною.

Підтримує ініціативу уряду щодо скасування держрегулювання цін і асоціація Укрцукор. "В окремі роки ціна на ринку була нижче, ніж встановлена Кабміном мінімальна ціна, - говорить глава асоціації цукрозаводчиків Андрій Дикун. - Виробники не могли продати свою продукцію, тому що ринкова ціна була нижчою за мінімальну". Такі випадки, за його словами, привели до скорочення підприємств. Раніше їх було більше сотні, а в минулому році працювало тільки 36.

Наслідки для ринку

У урядового експерименту є і негативний ефект. Ціни на продукти харчування можуть вирости до кінця цього року до 10%, вважає директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. "Антимонопольний комітет не займається розслідуваннями споживчих ринків", - відзначає він.

"Ціна буде залежати від ринкових факторів. У довгостроковій перспективі зменшення впливу на виробників з боку держави може призвести до збільшення кількості підприємств, які будуть займатися виробництвом даного продукту. А збільшення пропозиції при незмінному рівні споживання тисне на ціну", - говорить експерт аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Євген Дворник.

Повне скасування цінового регулювання може стати причиною одиночного цінового зростання на деякі товари, але не тотального на весь перелік, додає Марія Колесник.

Погоджуються з нею і рітейлери. Ціни на продукти харчування не зміняться через жорстку конкуренцію між роздрібними мережами, вважає генеральний директор Української торговельної асоціації Ігор Кишко. "Але скасування державного регулювання дозволить мереж відмовитися від заповнення тонн паперів, а також поліпшить якість продуктів", - упевнений він. Співвласник мереж Таврія-В і Космос Борис Музальов вважає, що через сім-вісім місяців ціни на соціальні групи товарів почнуть падати, а сумарно за півтора року вони подешевшають на 30-40%. "Зараз нам дуже важко купити соціальне молоко, але після скасування регулювання всі виробники захочуть працювати в цьому сегменті", - вважає він.

На думку Колесник, паралельно зі скасуванням цінового регулювання було б доцільно провести монетизацію пільг, щоб підтримати в першу чергу пенсіонерів. "На жаль, грошей на це у держави зараз немає", - відзначає вона.