UKRU

Бізнес-публікації

21 жовтня 2016

Скільки принесе відкриття хостелу.


Як перетворити квартири в комфортабельні гуртожитки.
Останнім часом багатьом вітчизняним підприємцям сподобалося модне імпортне слово «хостел» (англ. "гуртожиток"). Ось вони і стали позначати їм пропоновані ринку об'єкти для розміщення будівельників та інших небагатих гостей столиці і деяких інших великих міст, пишуть segodnya.ua.

«У нас зробили багато гуртожитків, які назвали хостелами – розповідає директор Всеукраїнської молодіжної хостел-асоціації Олена Іващенко. - По 20-30 осіб в кімнаті, один туалет на 30-40 осіб. Іноземець випадково потрапляє в таке місце, і його здивуванню немає меж!». Але ми поведемо мову про комфортабельні і звичні для іноземців (особливо мандрівної молоді) місця тимчасового проживання.

Поза законом

Не лякайтеся – якщо ви відкриєте хостел, органи правопорядку не відкриють в свою чергу полювання на вас. Хоча б тому, що такого явища в нашому законодавстві не існує. «Діяльність хостелів прямо неврегульована законодавством. Якщо виходити з природи даного виду бізнесу, то його можна кваліфікувати як готельний, – розповідає адвокат компанії «УкрЮрЦентр» Анатолій Жила. - І для законного надання таких послуг ваше приміщення має відповідати деяким держстандартам, а саме 4527, 4268, 4269. Знайти їх в інтернеті не важко»

Однак не поспішайте перечитувати ці стандарти. У самому стандарті 4268 зазначено, що до готелів належать об'єкти, в яких є більше семи номерів. За словами Олени Іващенко, на практиці це означає, що якщо ви відкриєте хостел на 1-7 номерів (при цьому кількість місць в номері ніяк не обумовлюється), до вас не можуть бути застосовані «готельні» норми і категорії. Але звичайно треба оформитися приватним підприємцем і чесно платити податки.

Простіше чи вигідніше

«Найбільше всього хостелів зараз відкривають у Львові та Одесі, - розповідає Олена Iващенко. - У Львові вже немає прив'язки до сезонності, туристи там цілий рік, в справу йде будь-яке придатне для цього приміщення. Втім, таких в центрі міста (а це найкраще місце для розміщення туристів) вже практично не залишилося. В Одесі багато хостелів відкривають саме на літо».

Так, хостел не зобов'язаний працювати круглий рік. По-перше, його взагалі можна кожен раз заново відкривати в орендованій квартирі, або ж закривати на міжсезоння. Звичайно ж, активно розвивається ця справа і в столиці. Але в Києві в першу чергу не вистачає великих місць для розміщення, де могли б «притулити голову» цілі туристичні групи.

Відкрити маленький хостел можна і без особливих формальностей. Якщо базою для нього служить власна квартира, то, щоб відповідати мінімальним вимогам, можна обійтися і досить скромними вкладеннями в $ 10-15 тис. Що стосується термінів окупності, багато залежить від конкретного розташування, формату, наявності якоїсь маркетингової «фішки» (тематичні хостели можуть заробляти більше звичайних), додаткових послуг і т. д.

Є приклади, коли хостел окупався менш ніж за 3 роки. Але реальніше розраховувати на термін від 5 років. З іншого боку, як каже Олена Іващенко, великі хостели відкривати вигідніше. Хоча початкові витрати і вище, але і доходи більше, так що такі об'єкти окупаються швидше. У Львові, та й в Києві під хостели переобладнуються цілі поверхи бізнес-центрів. І хоча об'єкт від 8 номерів і вище повинен вже пройти категоризацію як готель і відповідати ряду формальних вимог, за словами Олени Іващенко, в цьому немає нічого справді складного.

Стандарти

«Хоча в Україні поки немає своїх стандартів щодо хостелів, ми всім тим, хто відкриває їх, радимо дотримуватися хоча б мінімальних міжнародних стандартів», – каже Олена Іващенко. По-перше, щоб не відлякувати своїх закордонних гостей (а саме від них до вас буде йти основний потік доходів), адже зараз місця прийнято бронювати через так званий букінг (на спецсайтах), де є рейтинг хостелів. І якщо ваш притулок для подорожніх доведеться їм не до смаку, це позначиться на вашому рейтингу, і до вас, на жаль, ніхто не поїде. По-друге, Україна рано чи пізно узаконить хостели і прийме відповідні норми. І швидше за все, за основу візьмуть вже існуючі міжнародні аналоги.

Нічого надприродного в міжнародних стандартах немає. Наприклад, потрібна наявність спільної кімнати для відпочинку, де проживаючі могли б спілкуватися між собою. Якщо куріння в хостелі дозволено, то для курців і некурящих повинні бути окремі місця відпочинку і проведення часу. На одну людину має виділятися не менше 5 куб. м, де площа (під одномісне або двоярусне ліжко) – 4 кв. м, і відстань від спинки двох'ярусного ліжка до стелі – не менше 75 см. Розмір ліжка – не менше 80х190 см, відстань між ліжками – не менше 75 см (якщо відсутня перегородка).

Хоча деякі речі можуть здатися несподіваними: наприклад, в місцях загального користування повинна бути розміщена інформація про якість місцевої води тощо.