UKRU

Бізнес-публікації

21 вересня 2016

Ідея для бізнесу. Верміферма.


Чим може бути корисний у господарстві земляний черв’як, окрім використання його як наживки на риболовлі або корму для свійських птахів? Десятки українських фермерів довели, що на розведенні черв’яків і продажі продукту їх життєдіяльності – біогумусу – можна не лише заробляти, але і збільшувати врожайність овочів і зернових.
Вермікультивуванням займаються практично в усіх регіонах країни, починаючи від Львівської та Хмельницької областей і закінчуючи Харківською та Запорізькою. Декілька підприємств до 2014 року працювало в Криму. Рентабельність вермігосподарств, як правило, не опускається нижче 40% за умови стабільного ринку збуту. А найбільш просунуті фермери навчають підприємців-початківців ремеслу «черв’яківника». Що також може стати джерелом прибутку в цьому поки незвичайному для сільського господарства бізнесі.

У природі існує декілька тисяч дощових черв’яків. Але тільки два види – «червоний каліфорнійський черв’як» і черв’як «старатель» – підходять для комерційного розведення. Особини «старателя», наприклад, найбільш плідні – за рік один такий черв’як може «породити» до 1,5 тисячі собі подібних, «каліфорнійський черв’як» – до 500.

Де ж гроші?

Верміферми отримують прибуток з кількох джерел. Перше – продаж органічного добрива біогумусу (вермікомпосту). Він має попит як у садівників-любителів і дачників, так і у фермерів, які вирощують овочі. Щоб догодити запитам покупців, продають біогумус і на вагу по кілька кілограмів, і мішками, і тоннами. Причому вага фасованої продукції у кожного продавця може відрізнятися – одні упаковують не більше 5 кг, інші не фасують менше 30-35 кг.

Вартість біогумусу в роздробі*
1 кг біогумусу – 3-5 грн
мішок 50 л – 100-200 грн
рідкий концентрат біогумусу – 30 грн/0,5 л
1 тонна біогумусу – 1-3 тис. грн
*дані учасників ринку

Ціна біогумусу залежить і від пори року, і від регіону продажу. Наприклад, на одному з підприємств Львівської області просять 2,9 грн за кілограм при купівлі від 1 до 5 тонн очищеного від листя і всіляких гілок добрива. У такому разі вартість однієї тонни складе близько 2,9 тис. грн. Тоді як у Донецькій області за добриво такої самої якості доведеться заплатити близько 3,5 тис. грн за тонну. Хоча і це не найвищі ціни на українському ринку. Доставку в інші регіони фермери, як правило, готові організувати за умови замовлення не менше певного обсягу. Наприклад, як розповів Олександр Гуєвий, підприємець з Хмельницької області, його підприємство здійснює доставку біогумусу за ціною від 1 тис. грн за кубометр. Але за умови замовлення не менше 15 кубометрів. І це з урахуванням оплати замовником витрат на пальне.

Вартість вироблюваного черв’яками добрива в інших країнах набагато вища, ніж в Україні. «Найбільший споживач біогумусу – це Об’єднані Арабські Емірати, які скуповують добриво по всьому світу. У них грунти дуже бідні. Проте збут у цій країні вже налагодили виробники з Індії та Китаю, підприємства яких готові поставляти біогумус у набагато більших обсягах, ніж українські фермери», – пояснює Олександр Гуєвий. До того ж, за його словами, замовники з арабських країн досить вибагливі – вимагають біогумус, вироблений в умовах, де не застосовувався свинячий гній або харчові відходи від цих тварин.

В інтернет-магазинах Азії, наприклад, можна замовити тонну біогумусу в індійського виробника з портового міста Ченнай за 200-250 доларів (5-6,25 тис. грн). Це ціна за умови поставки не менше 10 тонн. При замовленні від 40 тонн і вище цей самий виробник готовий знизити ціну до 125 доларів (3,1 тис. грн). У Китаї вермівиробництва пропонують сепарований (очищений) біогумус за ціною від 500 доларів (12,5 тис. грн) за тонну, що у кілька разів дорожче, ніж в Україні.

Чим корисний біогумус?

Попит на добрива, отримані в процесі життєдіяльності черв’яків, у світі зростає разом з розвитком органічного землеробства. У нас в країні цей напрям у сільському господарстві ще не настільки користується попитом, як в інших країнах, враховуючи більш високу вартість екоовочів і зернових. Проте багато аграріїв в Україні вже експериментують з органічним виробництвом, використовуючи біогумус. «Для овочівників це дає підвищення врожайності до 200%. На зерні, якщо удобрювати землю, це як мінімум плюс 25%», – запевняє львівський верміфермер Ігор Попко.

Директор компанії «Вермі-Ленд» Сергій Половиця погоджується, що біогумус справляє вражаючий вплив на врожайність, але все ж не на 200%. «Якщо удобрити землю перед посівом зернових п’ятьма тоннами гумусу на один гектар, урожай буде на 10-15% більший за звичайний, для овочевої групи ефект може скласти від 20 до 70% залежно від кліматичних умов і характеристик грунту», – каже Сергій Половиця.

Де можна застосувати біогумус:
- відновлення грунту;
- прискорене виробництво насіння;
- органічне фермерство і садівництво;
- захист рослин від несприятливих кліматичних умов;
- озеленення парків, дач, прибудинкових ділянок;
- вирощування квітів.

Директор агрофірми «Гея» (Полтавська область) Володимир Шубін, який сам ще з 1990-х років займається розведенням черв’яків і виробництвом біогумусу, зі свого досвіду знає, що цілком реально підвищити врожайність на 30-40%, не використовуючи при цьому жодних інших мінеральних або хімічних добрив. За словами підприємця, у нього на фермі за рік виробляють близько 1 тис. тонн біогумусу і ще близько 3 тонн самого черв’яка. У тепличних комплексах цього господарства також вирощують 100 тонн тепличних овочів і до 200 тис. штук розсади на рік. Усе це на території близько 0,5 га, яку обслуговують 25 робітників. Це приклад великого за українськими мірками вермігосподарства.

Як краще починати бізнес

Деякі ферми орієнтуються виключно на вирощування поголів’я черв’яка з метою перепродажу на рибальські ринки і в спеціалізовані магазини або «верміністам»-початківцям. Причому, на відміну від тих компаній, які націлені на виробництво біогумусу, більш дрібні фірми не потребують великих площ під свої виробництва. Для розведення черв’яків на першому етапі буде достатньо теплого приміщення площею 100-150 кв. м. Є приклади, коли невеликі верміферми відкривали навіть на території великих міст, таких як Київ. Але більшість подібних виробництв все ж розташовано в передмістях або сільській місцевості.

Ще одна перевага продажу поголів’я в тому, що черв’як має попит у роздробі практично цілий рік, тоді як біогумус – продукт сезонний, його купують переважно навесні, напередодні посівної кампанії, а також восени.

Вартість черв’яків для розведення і риболовлі*:
«Каліфорнійські черв’яки» (для риболовлі) – 200-250 грн/ящик
Фасовані черв’яки (для риболовлі) – 40 шт./6-8 грн
Черв’як «старатель» (для розведення) – 500-900 грн/сім’я (близько 4000 черв’яків)
«Каліфорнійські черв’яки» (для розведення) – 500-900 грн/сім’я
*дані учасників ринку

Отже, інвестиції у верміферму будуть відрізнятися залежно від планів розвитку бізнесу і очікуваних джерел заробітків. Одна справа – взяти в оренду приміщення і закупити декілька сімей черв’яка, та інша – підготувати декілька соток грунту в тепличних приміщеннях, де розводитимуть черв’яка для виробництва біогумусу. «Зараз, як і в 2007 році, коли я став займатися вермікультивуванням, можна розпочати з 10 тис. грн, закупивши декілька сімей «каліфорнійського черв’яка» і взявши в оренду старий корівник. Але це довгий шлях. Щоб реально почати заробляти через кілька місяців після створення ферми, треба мінімум 50 тис. грн. І це за умови наявності земельної ділянки», – каже Олександр Гуєвий.

До речі, ще один спосіб заробітку – продавати бізнес-план вермівиробництв і супроводжувати фермерів-початківців. Стартує вартість таких послуг від 25 тис. грн. Приблизно за таку суму можна придбати до 50 сімей черв’яка (4 тис. черв’яків у сім’ї), корм на кілька місяців, 200 кг біогумусу на час адаптації черв’яка. У цю ж суму входять техніко-економічне обгрунтування для нової ферми і консультації на етапі перших місяців запуску. Також варто врахувати вартість земельної ділянки і всілякого інвентаря. Тим, хто бажає зайнятися виробництвом біогумусу, серед іншого треба буде придбати сепаратор, а можливо, і не один. Вартість такої техніки відрізняється залежно від її виробничих потужностей. Наприклад, за допомогою сепаратора вартістю 2,5 тис. грн можна вручну очистити від зайвого листя і гілок до 50 кг добрив в годину. Електричний сепаратор з виробничою потужністю до 300 кг на годину коштуватиме як мінімум 25 тис. грн.

Набагато простіше і дешевше буде увійти у вермібізнес діючим фермерським господарствам, які мають земельні ділянки та сільгосптехніку. Термін окупності верміферми може скласти від дев’яти місяців до одного року, залежно від пори року, коли було заселене поголів’я черв’яка. Проте мова не йде про окупність земельної ділянки і приміщення. Найбільш відповідний час для старту – серпень-жовтень, кажуть підприємці. Але в будь-якому випадку експерти радять «вермістам»-початківцям не квапитися і заселяти сім’ї черв’яків поступово, спостерігаючи, як вони освоюються в новому для себе середовищі.