UKRU

Бізнес-публікації

23 серпня 2016

Прогноз. Як інтернет речей змінить наше життя.


До 2020 року величезна кількість підключених до мережі пристроїв – так званий інтернет речей – змінить як бізнес-ландшафт, так і звички споживачів. Так можна описати зміст багатьох доповідей і презентацій від ведучих світових телеком-операторов і технологічних компаній на Всесвітньому мобільному конгресі у Барселоні.
Поки інтернет речей тільки формується, найбільш спритні компанії вже намагаються «застовпити місце» на нових сегментах ринку, що зароджуються. Кореспондент «ЛІГАБізнесІнформ», який відвідав конгрес, зібрав найбільш цікаві нові бізнес-моделі, озвучені вендорами та операторами.

Нагадаємо, що інтернет речей – це концепція обчислювальної мережі фізичних об’єктів («речей»), оснащених вбудованими технологіями для взаємодії один з одним. Головний задум інтернету речей в тому, що підключені пристрої і додатки навчаться розуміти контекст реальної ситуації та пропонувати людині рішення, не чекаючи її запитів.

У транспорті

Підключені автомобілі будуть комунікувати не лише з водіями, але і один з одним і з муніципальними службами управління трафіком, каже співголова правління Huawei Кен Ху. Водій не просто буде отримувати навігацію з найбільш швидким маршрутом – автомобілі, передаючи дані між собою, запобігатимуть утворенню пробок. Серед іншого, автомобіль зможе підказувати найближче вільне парковочное місце разом з вартістю парковки, а також моніторити здоров’я водія: якщо той відчує себе погано, автомобіль перехопить управління, запобіжить аварії та автоматично передасть координати найближчому екіпажу швидкої допомоги. Розумні зупинки громадського транспорту будуть повідомляти пасажирам інформацію про прибуття наступного автобуса прямо на смартфон.

Ще більше можливостей відкриється, коли кількість підключених автомобілів набере критичну масу і становитиме на дорогах більшість. У такому разі міська влада зможе в режимі реального часу запобігати заторам, підлаштовуючи роботу світлофорів і розумних дорожніх знаків – наприклад, змінюючи напрям руху на окремих вулицях. Оператори поки дають різні прогнози відносно того, що принесе більше вигоди – непряма економія на простоях в пробках, аваріях і викидах СО2 в атмосферу чи прямий прибуток, згенерований новою індустрією підключених автомобілів. В одному оператори солідарні – традиційний «бензиновий» і «непідключений» автопром упевнено котиться на звалище історії і через 10 років стане абсолютно нерентабельним.

У сільському господарстві

Щоб забезпечити потреби зростаючої чисельності населення, до 2050 року виробництво продовольства у світі повинне буде збільшитися як мінімум на 70%. Водночас дефіцит сільськогосподарських земель відчувається вже сьогодні. Засновник і СЕО компанії Jasper Джахангір Мохамед бачить єдиний вихід з ситуації у підвищенні урожайності в усіх сегментах сільського господарства і мінімізації втрат вже виробленого продовольства. Як мінімум два рішення з цієї області масово використовуються вже сьогодні. Перше – «розумний трактор», оснащений сенсорами аналізу грунту на конкретній оброблюваній ділянці, який автоматично регулює глибину і щільність посадки насіння, а також метод обробки грунту. Рішення компанії Jasper вже реалізоване на практиці, воно демонструє підвищення врожайності деяких сільгоспкультур на 30-40% і мінімізує виснаження грунту. Інше рішення – «розумний сад», який складається з камер, датчиків і автоматичної системи розпилення. Він практично без втручання людини точково поражає скупчення комах-шкідників, використовуючи при цьому мінімум отруйних речовин.

В ідентифікації особи

Смартфон поступово перетягує на себе функції електронного паспорта і електронного гаманця одночасно, вважає CEO Deutsche Telecom Тім Хеттгес. Функція ідентифікації або оплати «в один дотик» своєю зручністю і швидкістю нестримно завойовує серця як користувачів, так і виробників рішень на базі NFC. Безконтактні платежі на касі за допомогою смартфону вже в усіх на слуху, і кожен виробник оснащує цією функцією як мінімум флагманські моделі. В організації Mozilla Foundation, яка розробляє Firefox OS для доступних смартфонів, упевнені, що до 2018 року навіть найбільш бюджетні моделі зможуть виконувати функції безконтактного посвідчення і гаманця.

Втім, чекати до 2018 року не треба. Вже цього року організатори конгресу створили особливі умови для популяризації NFC. Зокрема, для проходу у виставкову зону були організовані спеціальні «швидкі коридори», через які можна пройти в обхід основної черги, просто приклавши NFC-сумісний смартфон до зчитувача. При NFC-ідентифікації відпадає необхідність кожного разу пред’являти посвідчення і звіряти фото – смартфон одразу передає цю інформацію на екран.

Автору випала можливість скористатися на практиці швидкою NFC-ідентифікацією за допомогою смартфону Sony Xperia Z3 – суть процесу зрозуміла з відео. Організатори конгресу також реалізували можливість аналогічним чином розраховуватися за їжу в деяких кафетеріях. Достатньо лише один раз на етапі реєстрації прив’язати банківську картку і пред’явити документ з фотографією. Практично всі ключові доповідачі конгресу упевнені, що до 2020 року переважна більшість операцій ідентифікації та роздрібних продажів виконуватиметься описаним чином.

У шоу-бізнесі

Інтернет речей і величезна швидкість передачі мереж 5G дозволять створити абсолютно нові види інтерактивних розваг, особливо в трансляції спортивних подій. Цікаву бізнес-модель описав президент корейського оператора КТ Чан-Гю Хван – мініатюрні екшен-камери надвисокого розділення (4К) разом з передавачами встановлюються безпосередньо на тілі спортсмена і передають картинку в прямому ефірі. Глядач отримує можливість подивитися, наприклад, футбольний матч очима будь-кого з гравців на полі, переключаючись між їх камерами за власним бажанням. Правовласники футбольних матчів можуть продавати контент такого типу за преміальними тарифами, а у безкоштовному режимі транслювати футбол по-старому – знятий камерою зі сторони.

У медицині

Очікується, що мережі 5G відрізнятимуться від попередніх поколінь не лише високою швидкістю передачі даних, але і мінімальною затримкою – на рівні 1 мілісекунди, що в середньому в 100 разів менше, ніж у мережах 3G. Фактично миттєвий відгук відкриває раніше недосяжні можливості в області телемедицини. Стають здійсненними віддалені хірургічні операції, коли лікар керує роботом-маніпулятором, перебуваючи при цьому за тисячі кілометрів від операційної. Окрім цього, за рахунок можливості передавати великі обсяги візуальних даних у надвисокому розділенні (рентгенівські знімки, МРТ і результати всіляких сканувань) помітно підвищується ефективність віддаленої діагностики. В обох випадках головним виграшем є час, який економиться на транспортуванні хворих і лікарів.

Джерело: ЛІГАБізнесІнформ