UKRU

Бізнес-публікації

21 липня 2016

Які імпортні товари Україна може замінити вітчизняними.


Українські підприємці імпортують товарів значно більше, ніж поставляють вітчизняної продукції в інші країни. Якщо за підсумками минулого року позитивне сальдо зовнішньої торгівлі України становило $0,63 млрд, то вже цього року ситуація кардинально змінилася.
Причиною такого «перекосу» могло стати те, що Україна почала більше торгувати з ЄС у рамках ЗВТ, проте свою продукцію до норм Євросоюзу ще не адаптувала. У такій ситуації настав час замислитися про імпортозаміщення і зусилля, зосереджені на забезпеченні внутрішнього попиту. Щоб зрозуміти, в якому саме напрямку працювати, варто розглянути структуру українського імпорту і визначити, які з товарів, що купуються за кордоном, Україна може виготовляти сама.

За даними Міжнародного центру інтернет-торгівлі Allbiz, ринками, в рамках яких Україна найбільше імпортувала товарів, торік, як не дивно, були ринок продуктів і напоїв, сільськогосподарський та ринок одягу, лише трохи від останнього відірвався ринок будівельних матеріалів. Очевидно, що за всіма цими напрямками наша країна досить сильна і в більшості випадків може забезпечити себе самостійно. До десятки найоб’ємніших ринків за імпортом увійшли:


Ще більш дивно виглядає тридцятка імпортних товарів, на які надходили замовлення з України. З представленого списку лише кілька позицій справді потребують завезення з-за кордону (наприклад, маслини, мандарини, кава). Проте імпорт більшої частини цього переліку цілком можна замінити:


Необхідно також розуміти, що, відмовляючись від власного виробництва і закуповуючи за кордоном товари, які можна виготовити всередині країни, Україна фінансує економіку інших держав, забезпечує там робочі місця, яких так потребують українці. Особливо парадоксальною ця ситуація видається в тому світлі, що головним українським постачальником багатьох товарів залишається Росія – на її частку припала чверть усього імпорту. Також у першій п’ятірці країн, в яких Україна замовляла торік найбільше товарів, за даними Allbiz, розташувалися Польща, Білорусь, Туреччина та Казахстан.

При цьому з Росії Україна минулого року найбільше імпортувала залізничних запчастин, з Польщі – дитячих підгузків, а з Білорусі – сигарет:


У тій непростій фінансовій та політичній ситуації, в якій сьогодні перебуває Україна, варто замислитися, кого вибирати в торгові партнери, а також подбати про розвиток внутрішнього виробництва, яке забезпечить внутрішній попит і дасть можливості для розвитку бізнесу та створення нових робочих місць. Це тим більше обґрунтовано, враховуючи, що у структурі українського імпорту дуже мало «незамінних» позицій.

А Україна – країна з багатими природними ресурсами, родючою землею і, що ще важливіше, з дешевою робочою силою. За таких умов наша держава могла б забезпечувати найрізноманітнішими товарами не тільки себе, а й інші країни світу.

ВІКТОРІЯ АБЕД, директор з маркетингу міжнародного центру інтернет-торгівлі Allbiz

Джерело: http://forbes.net.ua/