UKRU

Бізнес-публікації

16 червня 2016

Дайджест законодавчих новацій для бізнесу за І квартал 2016 року.


Динамічність та безперервність нормотворчого процесу створюють для бізнесу щоразу нові правила. Суб’єкти господарювання у першому кварталі 2016 року також отримали чимало новацій.

Нові правила держреєстрації бізнесу

З 01.01.16 р. держреєстратори територіальних органів Мін’юсту втратили повноваження у сфері реєстрації бізнесу. Тепер бажаючим створити юрособу, зареєструватися як фізособа-підприємець чи внести зміни до відомостей про юрособу, підприємця, які містяться в ЄДР, потрібно звертатися до одного з таких органів:
1) виконавчого органу сільських, селищних та міських рад;
2) Київської та Севастопольської міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій;
3) нотаріусів;
4) акредитованих суб’єктів.

Запроваджено принцип екстериторіальності прийняття документів для держреєстрації та здійснення держреєстрації, тобто здійснення цих дій тепер не прив’язане до місцезнаходження юрособи чи місця проживання фізособи-підприємця.

Змінено також переліки документів, які подають до органу держреєстрації. Виписку з ЄДР тепер видають в електронній формі (паперову можна отримати лише для проставлення апостилю), а юрособам більше не видають друкований установчий документ (статут) з відміткою суб’єкта держреєстрації.

Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 26.11.15 р. №835-VIII.

…і прав на нерухомість

З 01.01.16 р. у сфері держреєстрації права власності та інших речових прав діють революційно нові правила. Тепер держреєстрацію проводять незалежно від місцезнаходження нерухомого майна в межах АР Крим, області, міст Києва та Севастополя. Якщо держреєстрацію проводить нотаріус – незалежно від місцезнаходження нерухомості.

Право реєструвати нерухомість належить виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській, Севастопольській міським, районним, районним у Києві та Севастополі держадміністраціям, акредитованим суб’єктам, нотаріусам та держвиконавцям. Останні реєструють лише обтяження, накладені під час примусового виконання рішень.

Зауважимо, власникам та іншим заявникам тепер не видають витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та свідоцтв про право власності на нерухоме майно. Їх заміняє рішення держреєстратора. Його надають в електронній та (за бажанням заявника) паперовій формі.

Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 26.11.15 р. №834-VIII.

Довільна форма ТТН для автоперевезень

З 18.03.16 р. скасовано обов’язковість застосування бланка ф. №1-ТН, тобто товарно-транспортну накладну (далі – ТТН) дозволено складати у довільній формі. Однак це не звільняє замовника (вантажовідправника) від необхідності зазначати в такому документі певні реквізити. Зокрема, інформацію про назву документа, дату і місце його складання; найменування (ПІБ) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача; найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, за якими його можна однозначно ідентифікувати; вказати марку, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля (причепа/напівпричепа); пункти навантаження та розвантаження; посади, прізвища відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.

Якщо в документі будуть відсутні перелічені реквізити – його не вважатимуть за ТТН.

Наказ Мінінфраструктури України «Про внесення змін до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» від 27.01.16 р. №26. Набув чинності 18.03.16 р.

Нова форма декларації з ПДВ

Мінфін затвердив новий порядок заповнення і подання звітності з ПДВ, а також нові форми:
- податкової декларації з ПДВ;
- уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок;
- розрахунку податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник ПДВ, які постачаються нерезидентами, у т. ч. їх постійними представництвами, незареєстрованими платниками податків, на митній території України.

Наказ Міністерства фінансів України від 28.01.16 р. №21. Набув чинності 01.02.16 р.

Новий порядок включення до відповідного реєстру заяв про бюджетне відшкодування ПДВ

Ним, зокрема, передбачено, що датою внесення заяви до реєстрів вважають дату подання одного з наступних документів, до якого додано заяву про повернення бюджетного відшкодування: звітної декларації, декларації, поданої з порушенням граничних термінів, уточнюючого розрахунку.

Постанова КМУ від 22.02.16 р. №68. Набула чинності 23.02.16 р.

Дерегуляція в агросекторі

З 01.01.16 р. вести бізнес в агропромисловому комплексі стало легше. Підстави для такого твердження дає скасування необхідності отримувати деякі дозвільні документи. Наприклад, карантинний дозвіл на імпорт та експорт, експлуатаційний дозвіл для потужностей із виробництва дитячого харчування (в останньому випадку вистачить і звичайного експлуатаційного дозволу). Видача ветеринарних дозволів (міжнародні ветеринарні сертифікати, ветеринарні свідоцтва та довідки) для кормів та кормової сировини рослинного походження тепер добровільна. Їх потрібно отримувати, коли це передбачено зовнішньоекономічним договором або таку вимогу встановлено законодавством чи компетентним органом держави-імпортера.

Також спрощено умови виробництва, експорту/імпорту деяких товарів. Зокрема, дозволено імпорт, виробництво, торгівлю та рекламування найбільш поширених агрохімікатів без їх держреєстрації.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції в агропромисловому комплексі» від 08.12.15 р. №867-VIII.

Отримання відомостей з Держземкадастру по-новому

Законодавці розширили коло суб’єктів, які уповноважені надавати відомості з Держземкадастру про земельну ділянку. Тепер такі відомості можна отримати не лише від державного кадастрового реєстратора, але також і від адміністратора центру надання адміністративних послуг та уповноваженої посадової особи виконавчого органу місцевих рад. Право отримати відомості з Держземкадастру надано також нотаріусам під час нотаріальних дій, пов’язаних із нерухомістю та/або під час держреєстрації речових прав на нерухомість та їх обтяжень.

Зауважимо, що нові ставки адмінзбору за надання відомостей з Держземкадастру прив’язано до розміру мінзарплати.

Отримати витяг з Держземкадастру, довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території), викопіювання з картографічної основи Держземкадастру, кадастрової карти (плану), довідку про осіб, які отримали доступ до інформації про суб’єкта речового права у Держземкадастрі, засвідчену копію документа Держземкадастру та витяг з нього можна за електронною заявою. Паперову заяву можна також подавати адміністраторам центрів надання адміністративних послуг.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.15 р. №888-VIII. Вказані новації чинні з 01.03.16 р.

З’явилася нова форма декларації про відходи

Уряд затвердив форму декларації про відходи, а також порядок її подання. Названу декларацію зобов’язані подавати суб’єкти господарювання у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів становить від 50 до 1000 умовних одиниць. Її подають один раз на рік до 20 лютого року, наступного за звітним.

Госпсуб’єкт отримав альтернативні шляхи для подання декларації про відходи. Її можна подати до центру надання адміністративних послуг (одночасно в паперовій та електронній формі) або через електронну систему здійснення дозвільних процедур у сфері поводження з відходами.

Постанова КМУ від 18.02.16 р. №118. Набула чинності 11.03.16 р.