UKRU

Бізнес-публікації

3 червня 2016

Ринок. Альтернативне будівництво.


Будівельний ринок продовжує переживати кризу, пов’язану з втратою купівельної спроможності у потенційних клієнтів. При цьому існує величезний відкладений попит. Альтернативне будівництво – стимул для ринку будматеріалів і послуг перейти на новий етап еволюційного розвитку. Є на ньому великий спектр діяльності і для МСБ.
Завдяки тандему інноваційних і традиційних технологій в Україні знову затребуване зведення сучасних малоповерхових будинків. «Незважаючи на те що більше 70% новобудов у столиці висотні (25-26 поверхів), опитування громадської думки свідчать, що вже сьогодні 60% людей віддали б перевагу індивідуальному будинку над квартирою», – відзначає комерційний директор компанії «Інтергал-Буд» Юлія Горох. В той же час обміняти квартиру на власний будинок ризикнули б лише 20% українців. Такий розрив пов’язаний передусім з місцерозташуванням альтернативної малоповерхової забудови і відсутністю розвиненої інфраструктури.

Головними фішками сучасного малоповерхового індивідуального будівництва по праву вважаються унікальні матеріали та технології, які дозволяють зводити будинки швидше, дешевше, з мінімальними трудовитратами і, що особливо актуально для українців на сьогодні, з максимальним теплозберігаючим ефектом.

Ринкова ситуація

Будівельні тренди змінюються в усьому світі. В першу чергу це стосується вибору матеріалів. Зарубіжні фахівці вважають, що у XXI столітті в житлобудівництві перевага віддаватиметься зведенню будинків з поновлюваної і вторинної сировини. «Малоповерхове дерев’яне і каркасне житлове будівництво найбільшою мірою відповідає цій вимозі. Дійсно, є тенденція до того, що все більша кількість людей хоче жити у будинках з особливими властивостями, ключова з яких – енергозбереження», – уточнює виконавчий директор Конфедерації будівельників України (КБУ) Віталій Грусевич.

Світові тенденції свідчать про зростання популярності альтернативного малоповерхового житлового будівництва (дерев’яного і каркасного) у загальній структурі житлобудівництва. За інформацією КБУ, вже зараз у деяких скандинавських країнах до 90%, а в північних штатах США і Канаді до 70% приватного житлового фонду побудовано з деревини або дерев’яних конструкцій. Зростає попит на такі екологічні будинки і в Європі, Японії, Південній Кореї та інших країнах.

За підрахунками аналітиків КБУ, в Україні річний обсяг продажів дерев’яних будинків становить близько 2 тис. шт. А в грошовому вираженні обсяг вітчизняного ринку дерев’яного житлового будівництва – в межах від 180 до 230 млн доларів на рік.

З точки зору географії, від 60 до 80% дерев’яних будинків, що зводяться в Україні, припадає на Київську область. «Це пояснюється меншою собівартістю будівництва за рахунок низької, у порівнянні зі столицею, ціни землі й простішими умовами узгодження проектів. Крім того, тих, хто бажає купити житло в передмісті, сьогодні більше, ніж у столиці, у зв’язку з доступною вартістю квадратного метра», – пояснює директор проектної компанії «АІММ-Груп» Анна Іскіердо.

Увесь цей ринок можна назвати перспективним, оскільки відсоток дерев’яно-каркасного (альтернативного) житлового будівництва навіть у Києві та Київській області, за експертними оцінками, становить у кращому разі 15-20%, а в цілому по Україні не перевищує 10-12% від усього житлового будівництва. З урахуванням даних Міністерства інфраструктури і ЖКГ про прийняття в експлуатацію житла в цілому по Україні у 2015 році на рівні 11 млн кв. м, йдеться про ринковий сегмент 1,1-2 млн кв. м.

З точки зору об’єктів забудови, структура ринку дерев’яного житлового будівництва України має такий вигляд: котеджні селища – від 10 до 15%, дачі – 20-30%, таунхауси – 10-15%, приватні будинки – від 50 до 60%, комерційні об’єкти – 2-5%.

Нецегляні технології

За типами використовуваних технологій на українському ринку малоповерхового альтернативного будівництва виділяються дві ключові групи – каркасне і дерев’яне житлове будівництво, кожне з яких теж ділиться на декілька підсегментів. Близько половини припадає безпосередньо на каркасні будинки з дерева та інших матеріалів (приблизно 30-40%), головна особливість яких – розділення несучої та огороджувальної функцій конструкції. На другому місці – незнімна опалубка (12-15%). Найвідоміший різновид з представлених в Україні – з порожнистих пінополістирольних блоків («термобудинок»). У світі, окрім пінополістирольної, також широке поширення отримала деревно-цементна незнімна опалубка, виконана у вигляді блоків і плит. Виготовляється вона з тріски хвойних порід з відходів деревообробної промисловості. На третьому місці – будівництво з 3D-панелей (10-12%): технологія на основі тих самих пінополістирольних блоків, яка об’єднує принципи каркасно-панельного і монолітного житлового будівництва. На четвертому – переставна модульна опалубка (8-10%). Разом з традиційним будівництвом дерев’яних будинків український забудовник знайомиться з новими технологіями.

У дерев’яному житловому будівництві України нині використовуються три відомі архітектурно-будівельні системи: будинки з бруса (цілісний, цілісний профільований, клеєний профільований), будинки з оциліндрованої деревини і каркасні дерев’яні будинки. Для будівництва дерев’яних будинків використовують деревину як хвойних, так і листяних порід. Але в Україні такі будови зводять лише з деревини хвойних порід. Свій вибір виробники пояснюють тим, що досить важко знайти достатню кількість високих прямих листяних дерев, після обробки яких кількість відходів не перевищувала б вихід готового матеріалу.

Специфічна риса дерев’яного житлового будівництва – схильність до сезонних коливань. «Найбільшу активність покупці проявляють у теплу пору року, за винятком літа – відпускного сезону. Пора року справляє великий вплив і на сам процес будівництва, оскільки заготовити деревину взимку на цілий рік не завжди зручно і доцільно, тому якщо навіть дерево зрізане влітку і має більш рихлу структуру, можна досягти відмінного результату, збираючи зруб в холодну пору року. У цей момент навіть зрубана й оциліндрована деревина, укладена в масив стіни, має можливість з найменшими втратами просохнути, не витекти смолою і не розтріскатися», – каже директор компанії «Агрус» Антон Приходько.

На основі перерахованих систем розроблені різні змішані (комбіновані) технології будівництва будинків, наприклад, фінська drop-log. «Бутерброд» з двох технологій, що поєднує в собі переваги каркасних будинків і будинків з клеєного профільованого бруса.

Виробники і цінова політика

Упродовж декількох років, незважаючи на загальний спад в економіці, проявився динамічний розвиток ринку дерев’яно-каркасних будинків. Лише за останній рік попит на них зріс на 20-30% у порівнянні з попереднім роком. І якщо раніше такі будинки традиційно зводилися у дусі сільської забудови, то сьогодні виробники все активніше використовують нові будівельні технології.

Серед вітчизняних виробників дерев’яного житла нараховується більше 20 компаній, які не лише пропонують необхідні матеріали, але і виконують усі будівельні роботи під ключ. Найбільш відомі учасники ринку: «Збірні будинки», «Агрус», «Сапсан», «Експрес Котедж», «Девора» і «Гера & К», а також представництва зарубіжних компаній – Honka, Eurohonka, Kontio.

Вартість малоповерхового будинку з альтернативних видів будматеріалів залежить від багатьох чинників. Зокрема, від способу його будівництва, виду і «батьківщини» деревини, використовуваної для зведення зрубу, складності конфігурації покрівлі, наявності декоративних елементів різьблення по дереву тощо. В середньому дерев’яний будинок в Україні можна звести за ціною від 300 до 600-800 доларів за «квадрат». Вартість будинку під ключ становить плюс 30-50% до базової вартості. Наприклад, двоповерховий будиночок середнього розміру обійдеться приблизно у 30-40 тис. доларів. І якщо врахувати відсутність необхідності вдаватися до обробних робіт, то підсумкові витрати на будівництво дерев’яного будинку виходять на 20-25% менше, ніж на спорудження житла з бетону або цегли.

«Головні вимоги, які пред’являються до таких будинків, – це енергоефективність, економічна доступність, дотримання екологічних і протипожежних норм, а також можливість зміни внутрішніх планувальних рішень за розмірами та кількістю приміщень», – відзначає керуючий директор компанії ARPA Real Estate Михайло Артюхов.

Дерев’яно-каркасне майбутнє

Завдяки тому, що деревина легко піддається механічному впливу, має низьку теплопровідність і відносно невелику вагу (якщо порівнювати з цеглою і бетоном), практично не вимагає додаткової обробки, вона все ширше застосовується у вітчизняному житлобудівництві. У світі близько 80% житлового фонду становлять дерев’яні будівлі. Рівень якості продукції вітчизняних виробників на сьогодні досить високий. Тож можна з упевненістю пророкувати велике майбутнє будинкам, побудованим з дерева.

І хоча економічна криза і девальвація гривні зробили житло для багатьох українців ще більш недоступним (ціни в новобудовах і на вторинному ринку Києва практично зрівнялися – до 1,2-1,4 тис. дол./кв. м), ринок малоповерхового альтернативного будівництва завдяки своїй нижчій вартості не дуже сильно постраждав. Очікуване зростання будівництва дерев’яних будинків в Україні обумовлене і світовим досвідом розвитку малоповерхового будівництва, де близько 80% становлять дерев’яні будинки. За словами Юлії Горох, малоповерхове будівництво має усі перспективи для розвитку в Україні і вже у найближчі кілька років зможе стати прекрасною альтернативою висотним спальним районам. «Серед українців вже сформувалася певна категорія населення, яка не хоче жити у міських джунглях в оточенні бетонних висоток і щодня вдихати вихлопні гази, а мріє жити в гармонії з природою далеко від шумних трас. Саме вони – основні клієнти на спорудження будинків за новими, екологічно щадними і енергозберігаючими технологіями», – уточнює вона.