UKRU

Бізнес-публікації

16 травня 2016

Ринок. Квіти українського виробництва.


Для багатьох квіти є незмінним атрибутом урочистостей і свят. Проте це не лише краса, але і бізнес. Замість дорогого імпорту з Голландії та Еквадору останнім часом в Україні мають попит декоративні та кімнатні квіти і рослини місцевого виробництва. Все більше підприємців цікавляться, як заробити на букетах, горщиках і цибулинах.
Незважаючи на падіння купівельної спроможності населення і зниження попиту, у великих містах України вдосталь представлені свіжозрізані квіти. При цьому, за спостереженнями генерального директора Союзу квіткарів України Ірини Слободянюк, за останні пару років скоротився вибір переважно імпортних квітів. Ще п’ять років тому вітчизняних виробників квітів було приблизно 30%, решту складав імпорт. «Сьогодні їх частка в загальній структурі продажів становить не менше 50%», – підтверджує президент компанії «Камелія» Тетяна Костюкова. «При цьому вітчизняні троянди, хризантеми і тюльпани ринком як і раніше затребувані», – кажуть в Союзі квіткарів.

Схожа ситуація з горщиковими квітами і рослинами. Як відзначає категорійний менеджер «Епіцентр К» Сергій Рябченко, кількість вітчизняних постачальників цієї продукції в торговій мережі постійно збільшується. «Завдяки доступнішій ціновій політиці та низьким цінам (у порівнянні із зарубіжними аналогами) цивілізований мережевий ритейл (супер- і гіпермаркети, в яких є відділи «Сад/город») помітно переорієнтується на співпрацю з локальними виробниками квіткової продукції і насіннєвого матеріалу», – пояснює експерт.

Проте вирощування квітів на продаж – трудомістке зайняття. Це лише на перший погляд здається, що система проста: посадив, підрізав, полив і зрізав. Все набагато складніше – у квіткового бізнесу багато підводних каменів.

Що вирощувати

Починати професійний квітковий бізнес необхідно на цілорічному вирощуванні рослин. «Його рентабельність безпосередньо залежить від урожайності та асортименту, але в середньому для вітчизняних підприємців вона становить близько 70-80% (раніше доходила до 150-200%)», – каже Ірина Слободянюк. Проте при сьогоднішньому різноманітті вибору квітникареві-початківцю в жодному разі не варто розпилюватися, намагаючись виростити все і одразу. «Надзвичайно важливо визначитися із спеціалізацією, це дозволить сконцентрувати подальші зусилля у вибраному напрямі і допоможе уникнути додаткових витрат на першому етапі (різним видам рослин потрібні різні умови – від грунтових сумішей і добрив до рівня освітлення, вологості тощо). Але вже через пару років можна подумати і про диверсифікацію бізнесу», – відзначає власниця херсонського тепличного господарства «Квіти від Максимової» Марія Максимова. Очолювана нею сімейна компанія обрала нішу декоративного квітникарства: на 800 кв. м плівкових теплиць уживаються кімнатні, садові та горщикові квіти. А також однорічні (чорнобривці, петунії, бальзаміни, вербена, лобелії та ін.) і багаторічні (фуксії, геліотропи, пеларгонії, плющі тощо).

Цій спеціалізації віддають перевагу й інші виробники. Мукачівська фірма «Квіти Закарпаття» Івана Пфістера робить ставку на вирощування розсади однорічних і багаторічних квітів, горщикових кімнатних рослин, львівська «Еліт флора» – на оптово-роздрібний продаж кімнатних, декоративних рослин, цибулин квітів і насіння.

Не маючи великого досвіду у квітникарстві, не варто експериментувати з сортами. Наприклад, тим, хто обрав напрям «троянди» (який займає сьогодні близько 80% продажів у сегменті свіжозрізаних квітів), краще зупинитися на перевірених прищеплених або кореневласних рослинах. Це червонувато-оранжеві Zorina, червоні Better Times, золотаво-жовті Casanova, темно-помаранчеві Skarlet Gem, білі Pascali, жовті Geheimrat Duisberg, яскраво-рожеві Carina, оранжево-червоні Baccara, червоно-жовті Little Flirt. Ці чайно-гібридні та мініатюрні сорти не дуже вимогливі до освітлення, стійкі до найпоширеніших захворювань (передусім до борошнистої роси), мають привабливий товарний вигляд і відрізняються високою якістю. Тому успішно обробляються в тепличних умовах для продажу в контейнерах або на зрізання.

Вибір «будиночка»

Якісна теплиця з можливістю регулювання температури і рівня освітленості – обов’язкове придбання будь-якого квіткаря-початківця. Плюс живці (цибулини/насіння), грунтові суміші, добрива, спеціальні хімпрепарати для обробки рослин від комах-шкідників і наявність вільного часу для догляду за квітами. Насправді в цьому бізнесі багато нюансів, незнання яких може привести до значних матеріальних втрат.

Сьогодні існує величезна кількість різних варіантів тепличних конструкцій для вирощування квітів. Серед садівників популярні теплиці, виготовлені зі стільникового полікарбонату, скляні та плівкові. При цьому перші за своїми характеристиками (теплоізоляційними властивостями, пожаро- і зносостійкістю, пропусканням та розсіюванням світла, захистом рослин від сонячних опіків і легкістю монтажу) вважаються найбільш сучасними. Деякі моделі теплиць одразу оснащені економічною системою краплинного зрошування і вентиляції. У комплект устаткування може також входити туманоутворююча установка для охолодження теплиці, система зашторювання для затемнення або, навпаки, додаткове підсвічування. Дуже популярне автоматичне устаткування для приготування і подання розчинів для підживлення квітів, а також для підтримки в теплиці заданого режиму температури і вологості (циркулярні вентилятори-гідрофени), що покращує фотосинтез квітів. Зрозуміло, за всі ці бонуси доведеться платити.

Оптимальна площа для квіткової теплиці – 100 кв. м, розміри – 5 х 20 м. Ціни на полікарбонатні конструкції такої площі коливаються від $7000-8000 до $12 500-15 000 залежно від «фаршу».

Треба пам’ятати, що теплиця встановлюється із заходу на схід, а стінку, яка виходить на північ, роблять непрозорою (наприклад, зі шлакоблоку або дерев’яного бруса).

Юлія Шпирна з Марганцю (Дніпропетровська область) сьогодні анітрохи не шкодує, що п’ять років тому наважилася перетворити своє хобі (вирощування троянд) на прибутковий бізнес. «У мене у дворі завжди було багато троянд, але для комерційного проекту елементарно бракувало місця. І коли сусід запропонував викупити його ділянку (город, який він не використовував), я вже знала, що на ній побудую. До речі, найбільше проблем виникло саме з теплицями для троянд. Довелося вкласти багато грошей (близько $30 тис.), щоб облаштувати все за моїм проектом (відстань між квітами, волога та ін.). Поки знайшли те, що нам підходило, намучилися. Але результат того вартий», – розповідає вона.

Особливості вирощування

У добре обладнаних теплицях квіти можна вирощувати практично цілий рік. Проте в період з грудня по лютий знадобиться додатковий обігрів і штучне освітлення кущів, що може істотно понизити рентабельність. З цієї причини більшість квітникарських господарств починають вигонку, як правило, з лютого, що дозволяє отримувати стебла з красивими бутонами з березня по листопад.

Висаджують троянди в опалюваних теплицях у грунт, збагачений гноєм, що перепрів, і мінеральними добривами – сірчанокислим амонієм, суперфосфатом, торфом. Часто як субстрат використовується вермикуліт, кокосове волокно, перліт або мінеральна вата. Деякі квіткарі практикують технологію малооб’ємного вирощування в матах – мішках, заповнених різними субстратами (перлітовим, кокосовим, мінераловатним, торфоперлітним тощо). Проте ця технологія більш витратна за часом, оскільки вимагає наявності додаткового устаткування (металеві жолоби, ультрафіолетові стерилізатори, баки-накопичувачі та ін.).

Для троянд число саджанців на одному квадратному метрі тепличного грунту може становити від 10 до 30 штук. Для зручності обробки їх розташовують, як правило, за схемами 30 на 30 або 25 на 40. На другий рік при висадці великої кількості саджанців їх проріджують, зменшуючи кількість удвічі. Одразу ж після посадки троянди ретельно поливають, щоб відбулося осідання коренів у землю.

Важливий момент – освітлення і вологість. Багато хто забуває, що освітлювати треба саме рослини, а не землю, через що грунт швидко пересихає. Вологість у теплиці залежить від виду квітів. Для тих самих троянд вона має бути на рівні 70%. Відхилення від цього показника в той чи інший бік призводить до враження рослин різними хворобами.

Для зниження витрат можна розпочати посадку троянд з березня і продовжувати її аж до листопада. Посадковий матеріал необхідно ретельно оберігати від низьких температур. При цьому саджанці на зберігання закутують або укладають у відкриті картонні коробки. При тривалому зберіганні кущики рекомендується прикопати, залишивши місце для щеплення. Щоб кущі не пересихали, їх треба регулярно обприскувати.

Інвестувати правильно

Витрати для квіткарів на прикладі троянд: на облаштування однієї теплиці площею 500 кв. м знадобиться близько $27-32 тис. При цьому приблизно $20 тис. з цієї суми піде на будівництво і облаштування самої теплиці, а частина, що залишилася, – на закупівлю посадкового матеріалу, інвентаря, добрив і хімікатів. До поточних витрат можна віднести обігрів і освітлення теплиць, а також полив. Щомісячні витрати за цими статтями становитимуть від $2-2,5 тис.

Прибуток за рік може скласти близько $60-70 тис. при загальних щорічних витратах $24-30 тис. Чистий прибуток від продажу троянд складе від $30 тис. на рік. На запуск проекту піде не менше двох місяців (встановлення теплиць, посадка саджанців). А перший прибуток варто чекати не раніше, ніж через півроку. За оцінками самих квіткарів, на окупність такі проекти виходять вже після року роботи.

Як відзначає Юлія Шпирна, «трояндовий бізнес» цікавий ще й тим, що ці квіти відрізняються великою врожайністю – до 10 кг зеленої маси з одного квадратного метра теплиці на рік (близько 150 квітів на «квадрат»). Але, наприклад, для цибулинних квітів ефективною вважається теплиця, в якій з одного квадратного метра можна отримати 400 штук тюльпанів, 500 штук нарцисів чи гладіолусів, а як «побічний продукт» (між цвітінням) ще й 35 кг перової цибулі та 12 кг петрушки. Проте різниця у ціновій політиці на троянди і тюльпани складає мінімум 3 до 1.

Збутова політика

Завдання дрібних і середніх вітчизняних квіткарів – налагодити стабільну співпрацю з оптовиками (компаніями або ФОП), які забезпечують реалізацію квітів через роздрібні торгові точки.

До речі, квітковий роздріб має яскраво виражені піки продажів: близько 40% обсягів реалізації для українського квіткового бізнесу доводиться на 14 лютого і 8 березня. Ще приблизно 25% квітів продається до 1 вересня.

Особливість українського квіткового роздробу в тому, що близько 60% обсягів реалізації належить кіоскам і лоткам. Інші 30% приблизно в рівній пропорції розподілені між квітковими магазинами середнього класу, що пропонують послуги професійних флористів, і магазинами великих торгових мереж. Продажі квітів онлайн займають незначну частку – на інтернет-магазини припадає близько 3% роздробу.

З одного боку, така структура, здавалося б, дає можливість виробникові взяти участь і в роздрібному сегменті, запропонувавши споживачам, наприклад, квітковий магазин з послугами флориста за ціною нижче ринкової. Проте тут не слід забувати про небезпеку подібної диверсифікації бізнесу – оптовики (особливо в не дуже великих містах) можуть влаштувати бойкот такому виробнику і відмовитися від його товару. Тому, перш ніж замислитися про вихід у роздріб, необхідно ретельно зважити всі за і проти такого рішення.

Більш ефективним шляхом може стати «горизонтальна» диверсифікація бізнесу: тобто продаж не лише самих квітів, а також і розсади (цибулин, насіння, живців), засобів по догляду за квітами, добрив і грунту.