UKRU

Бізнес-публікації

29 березня 2016

Енергоефективність. Гроші з повітря. Ніши для малого бізнесу в економіці довкілля.


Підписавши Асоціацію з ЄС, Україна зобов’язалася виконувати директиви відносно екологічної безпеки і боротьби зі зміною клімату. Сьогодні у світі формується новий ринок – ринок торгівлі викидами парникових газів. Ці світові тренди створюють нові можливості для створення бізнесу в Україні, освоювати які час вже зараз. Про це розповідає консультант з фінансів довкілля, директор BFSE (bfse.com.ua) Андрій Гонта.
Нові ринки

Економіка довкілля включає фінансові важелі для стимулювання енергоефективності, економії природних ресурсів, переходу до поновлюваної енергетики з метою зупинити зміну клімату.

У світі формується ринок дозволів на викиди парникових газів і створюються умови для торгівлі подібними фінансовими інструментами. Формується також ринок води, де будуть продаватися-купуватися дозволи на використання води, ринок сертифікатів поновлюваної енергії. Створюються біржі, на яких йде торгівля «зеленими облігаціями». І це не далеке майбутнє: «озеленення економіки» вже відбувається у США, Канаді, країнах ЄС, Китаї, Південній Африці, Казахстані і готується в Україні.

В Україні велике зношення основних фондів: до 85% знаходиться в аварійному стані. Власних коштів на модернізацію житлового і нежитлового фонду і підприємств у держбюджеті немає. Грантова і технічна допомога ЄС не нескінченна, насправді вона надається з метою навчити, як користуватися новими можливостями і фінансовими інструментами. Якщо українська держава і муніципалітети, банки дотримуватимуться норм і директив ЄС, ми одержимо дешеві кредити, які дозволять залучити нові технології в енергозбереження, альтернативну енергетику. Як купуючи їх на Заході, так і створюючи самостійно. Україна підписала угоду про Асоціацію з ЄС, тобто зобов’язалася дотримуватися директив ЄС по захисту довкілля і боротьбі зі зміною клімату, ряд директив у сфері споживання енергії і директиви по енергоефективності. Готується відповідний законопроект, згідно з яким ринок торгівлі дозволами на викиди парникових газів в Україні запускається вже у 2017 році, зараз відбувається трансформація процесів, від підготовки нормативно-правових документів до імплементації.

Вже з 2016 року підприємства і муніципалітети повинні будуть подавати звіти по викидах парникових газів. Для цього спочатку створюється система моніторингу і верифікації викидів, проводиться енергоаудит з подальшою інтеграцією даних в економічні характеристики областей, міст, районів і підприємств.

Неповороткі державні структури не здатні поки зробити це самостійно, їм потрібна допомога бізнесменів, які швидко орієнтуються у змінах економічних реалій.

Можливості для МСБ

У новій економічній реальності, яка вимагає ефективного розпорядження ресурсами і економії енергії, відходу від вуглеводнів, малий і середній бізнес в Україні може працювати у таких нішах:

- Центри з підготовки, консультації по переходу міст, підприємств на енергоефективність.
- Консультації, підбір і встановлення устаткування для зниження енергоспоживання.
- Встановлення різних видів альтернативного устаткування, таких як сонячні панелі, теплові насоси, вітрогенератори.
- Центри з навчання і сертифікації фахівців у сфері енергоефективності.
- Компанії по енергоаудиту і термомодернізації будинків (послуги для ОСББ).
- Дистрибуція і маркетинг устаткування по енергоефективності (обслуговування фірм, які виробляють ці товари, допомога в просуванні їх продукції споживачеві).
- Маркетингові агентства, які змінюватимуть філософію мислення кінцевого споживача у бік екологізації свідомості, тобто виховувати свідомого споживача енергозбережного устаткування, екологічних товарів.
- Створення програмного забезпечення для контролю енергоспоживання і витрат ОСББ (перш ніж пропонувати проекти, необхідно проаналізувати, що вже є).
- Створення програмного забезпечення для моніторингу викидів підприємств, ТЕС, ТЕЦ та ін.
- Виробництво і дистрибуція, обслуговування сучасного устаткування для моніторингу викидів СО2 та інших.
- Консалтинг для ОСББ і муніципалітетів по залученню кредитування міжнародних фінансових установ і банків.

Центри енергоефективності

По суті, у кожному місті, районі необхідно створювати комплексні центри по переходу до енергоефективності. Їх можуть ініціювати активні люди з громадянською позицією, але краще, якщо цим займуться підприємці, здатні працювати на результат.

Ринок потенційних споживачів їх послуг широкий: треба працювати безпосередньо з міськими муніципалітетами, з ОСББ. Споживач (і населення, і муніципалітети, і навіть підприємства) не готовий сприймати товари для поновлюваної енергетики, енергозбереження серйозно, він сподівається на газ, дрова, які можна спалити зараз. З ним слід вести роз’яснювальну роботу про те, що вартість електроенергії, калорій тепла підвищуватиметься з кожним роком, і що сьогоднішні витрати на перехід до альтернативної енергетики окупляться у 5-6 разів.

У держави немає власних коштів для вирішення проблеми енергозбереження і модернізації фонду, неможливо сподіватися на субвенції з держбюджету. Допомогти вирішити проблему може або банк, або виробник устаткування. Центри енергоефективності можуть забезпечити комунікацію між муніципалітетами, бізнесами, ОСББ і централізацію консалтингу в цій сфері.

Консалтингового бізнесу по переходу на енергоефективність як такого в Україні ще немає. Хаотично рухають ринок компанії, які імпортують і продають устаткування для енергозбереження і альтернативної енергетики.

Якщо підприємець має намір зайнятися консалтингом у сфері «зеленої економіки» і фінансів, йому треба самому розібратися в цій темі. Тобто складність такого бізнесу в тому, що готових експертів на ринку немає, їх треба створювати, навчати, розуміючи, що це довгостроковий проект з перспективами на майбутнє.

Цифра:
Центри енергоефективності є сенс створювати в містах з населенням від 30 тис. жителів.


Щоб створити такий центр, не потрібні початкові інвестиції в якесь устаткування або приміщення. Поріг входу в цей консалтинговий бізнес – ваш рівень компетенції та експертної оцінки. Ви як експерт повинні детально розібратися в різних технологічних рішеннях, їх юридичному і фінансовому обгрунтуванні, вміти порівняти деталі і прийняти рішення. Доведеться нести витрати на те, щоб їздити на конференції, ходити на тренінги, спілкуватися на форумах. Цей бізнес можливий для інженерів, юристів, фінансистів, IT-фахівців.

Зразки для наслідування

За принципом комплексного консалтингу працює система підвищення енергоефективності в розвинених європейських країнах. Так, у Німеччині є міста, в яких подібні центри вже існують. Це, наприклад:

Саарбрюккен
Institut für ZukunftsEnergieSysteme (Institute for Future Energy Systems)
http://www.izes.de/deutsch/about-us/index.html

Саксонія
http://www.energieagentur-lsa.de/profil01.htm

Ганновер, Бремен
Zentrum für Windenergieforschung
http://www.forwind.de/forwind/index.php

Може виникнути спокуса запросити експертів цих компаній в Україну і бути посередником. Проте самі західні компанії не готові входити на ринок країни, де знання про «зелену економіку» дорівнюють нулю і ринок ще треба формувати, відзначає Гонта.

І ще, думаючи про початок бізнесу у сфері «зеленої економіки», треба розуміти, що це бізнес скоріше соціального підприємця, який хоче принести користь для суспільства у довгостроковій перспективі, а не просто думає про свою миттєву виручку. Розписується довгострокова стратегія, яка включає не просто продажі послуги або продукту, а ще й освіту споживача. Зате це той бізнес, який може стати сімейним підприємством для ваших дітей, онуків і створити вам шановане ім’я.

Кредити на цілі підвищення енергоефективності підприємств ставатимуть дешевшими, але з 2017 року давати їх будуть з урахуванням екологічного, соціального і управлінського показників