UKRU

Бізнес-публікації

16 березня 2016

Розрахунки через інтернет визнані безготівковими.


ДФС України в листі від 04.01.2016 р. №3/п/26-15-13-04-06-19 роз’яснила застосування реєстраторів розрахункових операцій при розрахунках через інтернет.
Як зазначено в листі, операції, що передбачають оплату вартості товару або послуг готівкою, є готівковими, а оплата через відділення банків, платіжні термінали та мережу інтернет з використанням електронних платіжних коштів – це безготівкові розрахунки.

При доставці товарів кур’єрською службою з оплатою покупцем вартості придбаних товарів готівкою кур’єр зобов’язаний видати покупцеві розрахунковий документ (фіскальний чек), роздрукований з використанням РРО.

Текст листа ДФС наводиться нижче.Лист ГУ ДФС у м. Києві від 04.01.2016 р. №3/п/26-15-13-04-06-19
Щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій при проведенні розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі через мережу інтернет

Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист «П» щодо надання податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій при проведенні розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі через мережу інтернет та повідомляє наступне.

Правовідносини у цій сфері регулюються Податковим кодексом України, Законом України від 06.07.1996 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265).

Закон №265 визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Його дія поширюється на всіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

Відповідно до ст. 2 Закону №265 розрахункова операція – це прийняття від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати у безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Чинною редакцією Закону №265 встановлюється обов’язок суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з прийняття готівки для подальшого її переказу:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи-реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Що стосується доставки товарів кур’єрською службою.

При продажу товарів продавець повинен забезпечити доставку покупцю раніше роздрукованого розрахункового документа (чека) разом із придбаним товаром за допомогою кур’єрської служби (поштової служби), яка може бути як сторонньою організацією, так і структурною одиницею продавця.

Також розрахунковий документ (чек) може бути виданий покупцю кур’єром (поштовою службою) при передачі покупцю придбаного товару та сплаті ним коштів за його придбання. При цьому такий розрахунковий документ (чек) має бути роздрукований з використанням РРО, зареєстрованого на такого кур’єра (поштову службу).

Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні у національній валюті, затвердженою постановою правління Національного банку України від 21.01.2004 р. №22, визначено, що безготівкові розрахунки – це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, внесених ними готівкою у касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.

Пунктом 1.2 глави 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637, визначено, що готівкові розрахунки – це платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операції, які безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.

Отже, операції з оплати вартості товару чи послуг готівкою є готівковими розрахунками, а операції з оплати товарів та послуг через відділення банку, платіжні термінали та мережу інтернет з використанням електронних платіжних засобів є безготівковими розрахунками.

Таким чином, при проведенні розрахунків у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) суб’єкти господарювання зобов’язані застосовувати РРО відповідно до вимог Закону №265.

Водночас РРО не застосовується у разі здійснення розрахунків виключно через банківські установи.

Заступник начальника З.В.Лагутіна

Джерело: kievbusinesscentre.com.ua