UKRU

Бізнес-публікації

22 січня 2016

Логістика: керування транспортом.


Одним з головних підрозділів виробничої компанії є логістика. Від того, наскільки чітко, пунктуально і злагоджено працює ця ланка, залежить уся робота компанії, а також ступінь задоволеності споживача. Використання спеціальних систем для керування транспортом дозволить компанії грамотно вирішувати поставлені виробничі завдання, а також оптимізувати неухильно зростаючі витрати.
Розглянемо існуючі програми та сайти, здатні допомогти компанії впоратися з керуванням транспортними перевезеннями. Вибираючи подібний продукт, варто звернути увагу на низку вимог і нюансів.

Принципи роботи

TMS, Transport Management System, або системи керування транспортною логістикою, допомагають компаніям переміщати вантаж від місця його зберігання до місця призначення ефективно, надійно та економічно вигідно. Процеси TMS включають ввезення-вивезення вантажу, використання транспортних засобів, що належать компанії або зовнішнім постачальникам. Розміри вантажу, що транспортується, можуть варіюватися від кількох пакетів до великогабаритних поставок.

Жодна інша ланка з ланцюжка поставок не пропонує стільки способів економії грошових коштів. Але головна причина, чому компанії впроваджують TMS, полягає в тому, щоб скоротити вартість перевезення вантажу. Правильно підібрана система дозволяє зберегти кошти за допомогою аналітики існуючих процесів поставок і подальшої оптимізації.

Як спеціальне програмне забезпечення допомагає підвищити складську ефективність? Чим довше компанія використовує систему керування транспортом, тим швидше зменшується час керування вантажними перевезеннями і збільшується час роботи над іншими проектами компанії. Крім того, якщо TMS інтегрована в інші системи, такі, як ERP, то знижується вірогідність введення неправильних даних і вивільняється час, необхідний для роботи над можливими помилками. У поєднанні з системою керування складом можна отримати повноцінну систему керування ланцюжком поставок, необхідну для ухвалення потрібних рішень, які стимулюють подальше скорочення витрат і зменшують неефективність роботи компанії в цілому.

Системи та програми

Ключові продукти, що користуються популярністю на ринку:

Antor LogisticsMaster

Antor LogisticsMaster дозволяє планувати оптимальні маршрути руху транспорту, враховуючи моделі транспортної мережі, пропуск транспорту в окремі міські зони, а також включає такі показники, як параметри вантажу та особливості його транспортування. Програмне забезпечення допомагає в оптимізації та прискоренні процесів планування і доставки продукції, зменшенні кількості задіяного персоналу і транспортних витрат завдяки оперативному плануванню раціональних маршрутів, повному завантаженню та ефективному використанню задіяного транспорту. У своїй роботі логісти змушені враховувати низку різних параметрів і обмежень, починаючи від характеру вантажів, що перевозяться, і прив’язки рейсів до картографічної основи, транспортного графіку та адресної бази і закінчуючи стосунками з товарознавцем компанії-клієнта. Весь процес планування маршрутів (рейсів) доставки займає не більше 40-50 хвилин.

З мінусів користувачі називають вартість (не оголошується компанією). На українському ринку система керування транспортною логістикою називається АСТОР: TMS. Існує мобільна версія сервісу.

Користувачі: PepsiCo Russia, Metro Cash & Carry Russia, The Coca Cola Company, Groupe Danone, Nestle S.A., «МегаФон», ВАТ «САН ІнБев», «Кедбері Росія та СНД», Global Spirits (ТМ «Хортиця»), «Славутич», Billa.

MapXPlus Distribution

Продукт обіцяє користувачам розраховувати та оптимізувати маршрути руху автотранспорту, який використовується компанією для доставки продукції зі складів до точок реалізації, щоб скоротити вартість маршруту, кілометраж і час доставки. Окрім цього, за допомогою програми компанія може запланувати потребу в кількості та видах автотранспорту, розрахувати вартість логістики перед виходом на нові ринки збуту. Як і попередня програма, MapXPlus робить моніторинг роботи автотранспорту з використанням GPS/ГЛОНАСС. А саме – зберігає інформацію про маршрут, швидкість, напрям руху, а також стоянки та стан транспорту і вантажу в режимі реального часу. Після кожного виконаного рейсу компанія має можливість порівнювати планові показники маршрутів з фактичними. Використання технології векторних електронних карт дає можливість користувачеві побудувати цілісні маршрути, оперативно реагувати на зміни списку доступних доріг.

Користувачі: «Небесна Криниця», Heineken N. V., Royal Canin, «Укрсоюз», «Danone Україна», «Рудь», WOG, «Лакталіc-Україна», ТНК-ВР, «Галнафтогаз», «Водосвіт», «Баядера», «Протек-Фарма», МГК «Геліос».

1c БІТ

«Коробочна» програма покликана спростити роботу логіста у плануванні доступності транспорту і виключити вірогідність нестачі автотранспорту на певний період часу. У відповідні довідники заносяться дані про транспорт і водіїв (документи, витрати, планована відстань і графік робіт), а також використовуваний транспорт (вид, марка, вантажопідйомність, висота кузова, ширина кузова і номер держреєстрації). Творці системи дозволили зберігати останні 300 тисяч записів з інформацією про місцезнаходження, швидкість і показник датчиків. Не потрібна наявність GSM-мережі на всій ділянці маршруту. Система онлайн-моніторингу відстежує поточне місцезнаходження будь-якої кількості автомобілів. Окрім цього, диспетчер отримує інформацію про поточний стан датчиків і виконавчих механізмів. З плюсів впровадження цієї програми можна назвати інтеграцію з типовими конфігураціями платформи «1С: Підприємство 8»: «Управління торгівлею», «Комплексна автоматизація» та «Управління виробничим підприємством», що розширює можливості системи.

Вартість базового модуля програми – від 8 тис. грн.

Користувачі: «Транс-тайм», «Піца Олліс», НВК «Авітекс», VELES group, IDS Borjomi Russia, «Латфуд», «Ропторг», ТК «Спецтранс», «ЕТК Толедо», торговий дім «Тандем».

Logist.ua

Система Logist.ua включає функції планування, GPS-моніторингу та керування транспортом підприємства. Вона має модульну структуру – залежно від того, які процеси треба оптимізувати і в яких масштабах, для впровадження вибирається один або кілька модулів. Модуль «Планування» дозволяє проаналізувати усі ввідні дані для розрахунку маршрутів доставки і на цій основі спланувати оптимальні рейси, що враховують усі особливості автомобілів і доріг, графіки роботи клієнтів, пріоритети та інше. Модуль «Моніторинг» за допомогою системи GPS-навігації дозволяє відстежувати рух транспорту в реальному часі, зіставляти по карті фактичний маршрут кожної машини із запланованим. А також фіксувати всі події, що відбуваються з автомобілем: відхилення від маршруту, затримки в часі, відвідування точок призначення і запізнення. За необхідності диспетчер може вчасно скоригувати дії водіїв. Мобільні додатки Logist.ua дають можливість здійснювати планування і моніторинг рейсів за допомогою мобільних пристроїв.

Користувачі: «Ясен», корпорація «Алмі», банк «Новий», Kuehne + Nagel Ltd., «Автозвук», «АРДА-Трейдинг», «Агромарс» (ТМ «Гаврилівські курчата»), Acme Color.

Rational Logistics

Українська компанія Rational Logistics розробили власне ПЗ для автоматизації бізнес-процесів у логістиці. Система оптимізує не кілометраж або час, а собівартість доставки. Окрім цього, вона може бути легко інтегрована з будь-якою обліковою системою, що дозволяє переносити дані з однієї програми в іншу. В якості GPS-трекерів можна використати планшети або смартфони на ОС Android. Мобільний додаток дозволяє вести облік зібраної готівки на маршруті, а також ввести зрозумілі KPI для водіїв: своєчасність доставок, кількість доставок, час роботи на маршрутах. За словами розробників, в системі використовується найактуальніша карта, що забезпечує надійність побудованих маршрутів. Карта максимально актуальна, оскільки її постійно коригує велика кількість користувачів. За допомогою цієї програми користувачі можуть скоротити витрати на транспортну логістику шляхом оптимізації маршрутів і зменшення часу обслуговування точок на маршрутах.

ЦИТАТА
«Зменшивши час перебування водія/експедитора у точці доставки, ми можемо збільшити ефективність використання транспорту на 30-40%. Якщо на кожній з 20 точок заощадити по 5 хвилин, то вийде 100 хвилин економії. Для київських доставок це плюс 5-8 точок на маршрут», – каже Валерій Пожидаєв, CEO Rational Logistics.

Користувачі: понад 50 компаній (назви не розголошуються).


Що вибрати?

Налагоджена система дає можливість оптимізувати способи відправки вантажу. Наприклад, можна з’єднати програми розподілу вантажів між кількома складськими приміщеннями компанії. Це дозволить збільшити ефективність і скоротити витрати. Система керування транспортом дозволить легко створювати різні транспортні документи, враховуючи різні маршрути, причому всім цим процесом може керувати один оператор.

Проте у систем існують і «погрішності». За словами Валерія Пожидаєва, 99% систем оптимізують маршрути, розбивають територію на зони і роблять оптимізацію маршрутів саме по цих зонах, а не по всій території. Якщо проаналізувати існуючі програми, то з’ясується, що більшість з них випущені в «коробочній» версії, що означає досить дорогу вартість впровадження і подальшого обслуговування. «Поставити програму дуже легко, а впровадити – важко. Найчастіше компанії купували і встановлювали продукт, але не використовували», – каже Пожидаєв. «Щоб отримати економію у 30-40%, необхідно зібрати статистику часу обслуговування точки (3-5 відвідувань). Для кожної точки виводиться своя формула розрахунку часу обслуговування, параметрами якої служать якість стосунків конкретного водія з приймальниками в торговій точці, його особа, специфіка вантажу. Це дозволить побудувати маршрути зі звичним для конкретних водіїв часом обслуговування конкретної торгової точки», – додав експерт.