UKRU

Бізнес-публікації

2 грудня 2013

Яку банківську карту краще заводити в Україну

Чекати в Україні буму на чіпові карти не варто. Чи вдасться країні зробити крок вперед і перейти відразу до безконтактної оплати сервісів і товарів?

Безготівковий спосіб оплати стає все більш популярним в українців. У другому кварталі 2013-го, за даними НБУ, з 321 млн операцій 132 млн - безготівкові платежі, а 189 млн - операції з готівкою. Таким чином, 41% операцій в Україні вже здійснюється за допомогою платіжних карт. У Європі цей показник вище 70%, але за темпами зростання Україна - один з лідерів регіону.

Проте технології не стоять на місці. З 90-х років, коли перші платіжні карти з'явилися в Україні, змінилося кілька підходів до безпеки транзакцій. І поки Росія переходить на чіпові карти, а світ переходить на безконтактні технології, в Україні паралельно існують всі три системи передачі інформації з карт.

Карти з магнітною смугою
Даний платіжний інструмент є найпоширенішим. Більше 90% всіх випущених карт мають лише магнітну смугу. Ці карти схильні до більшого ризику, проте з їх допомогою можна розплатитися навіть в найстаріших терміналах. Таку карту прийме будь-який банкомат.

Чіпові картки
Станом на 1 липня 2013 з 30756000 карт, які випущені в країні, 1330000 є гібридними (магнітна смуга і чіп) і 614 тис. карт - чіпові карти. Про це повідомив Сергій Францишко, директор з розвитку бізнесу, представництво MasterCard Europe в Україні.

Чіпові карти в країні видаються, але не користуються великим попитом. Їх перевагою називають високу безпеку. Нібито таку карту, на відміну від магнітної, практично неможливо скопіювати. Однак не всі учасники ринку розділяють цю думку. Зручність такої картки полягає лише у разі наявності оффлайн терміналу.

Також варто відзначити, що більшість карт з чіпами є гібридними. Це дає можливість забезпечити зворотну сумісність: тобто якщо банкомат або термінал не можуть прийняти чіп, транзакція відбувається через магнітну смугу.

Головною перешкодою до поширення чіпових карт в Україні є порівняно більш висока вартість самого пластику, що збільшує витрати на емісію для банків. Вартість обслуговування чіпових і магнітних карт однакова, пояснюють в Visa Україна.

"В Україні добре розвинена мережа прийому чіпових карт (більше 96% терміналів їх приймають), однак частка платіжних операцій з використанням чіпових карт в терміналах становить трохи більше 11%", - розповідає про статистику Світлана Георбелідзе, голова офісу Visa в Україні.

Однак, наприклад, за даними MasterCard, в Європі зараз більше 70% карт в обороті - картки з чіпом. У Visa вважають, що кількість чіпових карт в Україні все ж таки зростатиме. Додатковий стимул їх поширенню повинен дати перехід на чіпові технології в США, а також подальше зниження вартості.

Безконтактні картки
Українські банки також не стоять на місці і підхоплюють найсучаснішу безконтактну технологію. Так, наприклад, MasterCard запустила нову карту PayPass з NFS-технологією, за допомогою якої можна здійснювати операції без контакту з терміналом. Також один з мобільних операторів України спільно з низкою банків запустив пілотний проект з NFS-технологією, яка дозволяє розплачуватися за допомогою мобільного телефону.

Найближчі кілька років всі банки будуть націлені на більш нову технологію. Показником цієї тенденції є активна участь банків у різних заходах та заходи, які вони проводять для поширення безконтактних карт по Україні. Так, наприклад, на недавніх Alfa Jazz Fest і GlobalGathering Ukraine всі транзакції можна було зробити за допомогою безконтактних карт.

Вартість випуску таких карт вище, однак, як стверджують в MasterCard, не набагато. До 30% - при середніх обсягах партій і менше, якщо банк замовляє велику партію.

До яких технологій рухається Україна
Головні відмінності для споживача в карткових технологіях - рівень безпеки та швидкість виконання оплати. Зовсім недавно в Росії прийняли рішення зобов'язати банки видавати банківські картки тільки з чіпами. Перехід на картки з чіпом, тобто з мікропроцесором стандарту EMV, повинен в основному завершитися до 2016 року. Рішення було прийнято через стрімке зростання шахрайств.

Однак, на відміну від наших північних сусідів, рівень шахрайства в Україні не високий. Як повідомили в Visa, торік він склав 1 цент на $ 100, що є одним з найнижчих показників у регіоні. Це пов'язано з компактною географічною особливістю країни і рівнем захисних програм.
Незважаючи на це, українці поки не поспішають масово переходити на пластик.


Згідно з результатами проведеного Delo.UA опитування, 66% читачів поки не готові повністю перейти на безготівкові платежі. 19% будуть готові повністю відмовитися, якщо будуть створені всі умови, 14% - готові, але тільки при оплаті великих покупок, і лише 1% повністю перейшов на оплату картами.

Для більшої популяризації безготівкових розрахунків необхідно створювати відповідні умови. Одна лише можливість розплачуватися картою в таксі, в метро та іншому громадському транспорті, в усіх магазинах, кафе і ресторанах може змусити українців повністю відмовитися від готівки. Це дасть можливість вивести більшу частину платіжних операцій з тіні. Однак поки навіть купити квиток на київському Центральному залізничному вокзалі за допомогою карти неможливо.  

Але справа вже зрушила з мертвої точки. Так, наприклад, компанія МакДональдз, почавши використання банківських терміналів для оплати замовлень тільки наприкінці минулого року, зазначає, що зручність для споживача підвищується. За такий невеликий термін вже кожен 16-тий платіж здійснюється за допомогою платіжних карт. Це, звичайно, крапля в морі, але в компанії впевнені, що через рік даний показник виросте в рази. Крім того, всі їхні термінали, а це 75 закладів в 22 містах України, оснащені технологіями, які дозволяють обслуговувати всі типи карт: традиційні карти з магнітною смугою, чіпові, а також безконтактні картки. Про це Delo.UA розповів фінансовий директор МакДональдз в Україні Євген Кочетов.

За матеріалами delo.ua