UKRU

Бізнес-публікації

12 серпня 2013

Які ризики очікують сімейний бізнес?


Як управляти сімейними компаніями, які особливості їм властиві, і які ризики такого формату бізнесу?

Про ризики сімейного бізнесу розмірковує в своєму блозі Владислава Рядоба, юрисконсульт IFC.

У цілому, ми розглядаємо інвестиції в сімейний бізнес як найбільш ризикові. Чому так? Тому що управління фамільними компаніями властиві певні особливості. У першу чергу, це потенційний конфлікт між ролями власника і менеджера.

У певний момент власники,стомившись, передають владу найманим управлінцям. При цьому засновники хочуть, щоб менеджери керували компанією, як би вважаючи її своєю, тобто мислили в категоріях довгострокової перспективи, поступового, але стабільного зростання вартості бізнесу і пр. А залучені управлінці зацікавлені в отриманні високого прибутку в найкоротші терміни.

У разі, якщо власники передають процес управління своїм родичам, проблема ускладнюється ще більше. Тому що з боку останніх додається ще й образа: "вимагати з мене вимагають, а акцій мені не дають, а чому це так?" Якщо немає чіткого поділу, хто є "сім'єю, що володіє компанією", а хто з родичів - тоді, проблема буде з часом тільки поглиблюватися.

Тому необхідно якомога раніше визначитися, хто з членів сім'ї та родичів входить в коло тих, кого ви пускаєте в бізнес. Тільки дітей, тільки кровних родичів або також, скажімо, невісток і зятів? Бажано визначити і озвучити це до того, як діти обзаведуться власними сім'ями. Інакше конфліктних ситуацій і образ стане ще більше. Особливо загострюється ситуація, якщо бізнес добре розвивається і грошей стає більше.

Іноді власник не поспішає прояснити ролі та інтереси сторін, тому що, в силу тих чи інших причин, його влаштовує стан невизначеності. Але в цей час конфлікти інтересів посилюються. У перспективі це може позначитися вкрай негативно, аж до руйнування компанії.

За матеріалами delo.ua