UKRU

Бізнес-публікації

9 серпня 2013

Метнись за інвестиціями: як київський онлайн-стартап отримав венчурне фінансування


Підприємці Роман Кірігетов та Олександр Юр'єв пропонують українцям "метнутися кабанчиком", і заробити, допомагаючи іншим. Стартап вже отримав інвестиції від бізнес-інкубатора і сподівається в майбутньому вийти на ринок країн СНД.

Роман Кірігетов, Олександр Юр'єв і їх стартап - класичний приклад створення проекту початківцями підприємцями. Роман - директор і партнер успішної компанії, якому набридло бути найманцем. Бажання розвиватися і займатися своєю справою змусила його кинути роботу, стабільну зарплату і будувати свою справу з нуля. Олександр - програміст з досвідом розробки сайтів для декількох компаній і створенням мобільних додатків, саме збирався кидати роботу. У пошуках ідеї для власної справи Роман наткнувся на американську компанію TaskRabbit.com, яка стартувала у 2008 році. Ідея сервісу про надання взаємовигідної допомоги здалася йому цікавою і перспективною. Щоб не відкладати в довгий ящик, Роман відразу "метнувся кабанчиком" в прямому і переносному сенсі слова. На наступний день він розповів про ідею Олександру, запитав у колег і друзів, чи цікавий їм подібний сервіс, і купив домен kabanchik.com.ua. Проект стартував у вересні 2012 року.

Робота за гроші

 Сьогодні вигуляти таксу, перевстановити душову кабіну або зізнатися в коханні оригінальним способом - не проблема. Для цього досить помістити оголошення з потрібною послугою на сайті сервісу "Метнись кабанчиком" і вказати, яку суму ви готові заплатити виконавцеві завдання.

Роман Кірігетов: Ми будемо корисні як зайнятим приватним особам, які бажають розвантажити свій to-do лист і доручити частину завдань віртуальному помічнику, так і малому і середньому бізнесу, який має потребу в тимчасових працівниках або людей, яким можна довірити нескладне завдання.

"Я шукала в інтернеті кур'єра для доставки товару і знайшла цей сервіс, - ділиться враженнями Ірина Вовченко, власниця інтернет-магазину. - Протягом години після публікації мого оголошення відгукнулося п'ять осіб. Доставили все без проблем. Спочатку переживала про гроші, так як кур'єр мав забрати готівку за товар, але Роман переконав мене, що все буде нормально і, дійсно, ніяких проблем не виникло".

У свою чергу, люди, які хочуть підзаробити і мають вільний час, реєструються на сайті, обирають замовлення собі до душі, виконують його і отримують за це гроші. Виконавців у сервісу зараз майже втричі більше, ніж замовників. "У нашій країні тих, хто хоче заробляти гроші, більше тих, хто хоче їх витрачати", - пояснює Роман.

Підприємець запевняє, що зараз на сайті немає завдань, на які ніхто не відгукнувся. Щодня вони отримують приблизно сім оголошень, на кожне з них відгукуються в середньому від 5 до 30 осіб. Виконавці на сайті діляться на дві категорії - перевірені та не перевірені. "

Перевірені заповнюють спеціальну анкету, ми перевіряємо їх соціальні профілі, за якими можна багато чого зрозуміти про людину, запрошуємо на співбесіду, перевіряємо документи. Якщо з людиною комфортно працювати, він виконав кілька завдань - ми надаємо йому статус перевіреного і гарантуємо якість наданих їм послуг" , - пояснює методику відбору Роман. Виконавець підписує договір про те, що не працюватиме напряму із замовником. Якщо в "Метнись кабанчиком" про таку співпрацю дізнаються, то його акаунт закривають.

Зі світу по сервісу

Ідея пропонувати і шукати роботу за допомогою інтернету активно розвивається у світі. Від звичайних дошок оголошень подібні сервіси відрізняються сфокусованістю на результаті і ретельним контролем за виконанням. Гарантією якості виступають рейтинги виконавців. Кожен замовник може оцінити роботу сервісу, поставивши оцінку виконавцю і написавши відгук. Система рейтингів додає ігровий елемент. Виконавці, які тільки прийшли на сайт, готові виконати навіть дрібне доручення не заради грошей, а заради того, щоб піднятися вище в рейтингу. Працівники досвідченіші вибирають завдання побільше і більш оплачуване.

Американський TaskRabbit.com працює вже в чотирьох великих містах США. Виконавці виконують більше 3 000 завдань на місяць. Багато хто використовує сервіс, як можливість постійного заробітку. Через чотири роки після запуску проект все ще не прибутковий. Сервіс існує за рахунок транзакцій від виконаних завдань і зовнішнього фінансування - загалом вони отримали вже 37,5 млн доларів інвестицій. Мобільний додаток TaskRabbit в 2011 номінували як кращий додаток року від видання TechCrunch, а його засновницю Лію Буську - як найкращого підприємця.

Росіяни теж не відстають і навесні минулого року запустили аналогічний сервіс YouDo. Спочатку замовники могли вибирати послуги тільки в двох категоріях - кур'єрська доставка і допомогу по дому. З часом цей список розширився, і зараз там працює 12 категорій. Півроку тому YouDo запустили мобільний додаток і тепер третину всіх завдань створюється з його допомогою. Проект вже визнали "Золотим сайтом" на всеросійському інтернет-конкурсі. Правда, незважаючи на те, що сервіс користується успіхом, і оборот до кінця 2012 року склав більше 300 тисяч доларів, зі стадії стартапу йому вийти поки не вдалося.

Інкубаційний період

Творці "Метн кабанчиком" проект запускали, як хобі. Не писали бізнес-план, не замислювалися про фінансування, не знали, що потрібно їх користувачеві. Стартовий капітал склав близько 3 тисяч доларів. Майже всі гроші спочатку пішли на маркетингові експерименти. Над проектом працюють поки вдвох. Жартують, що для класичної стартаповой моделі Хакер-Хастлер-Хіпстер їм не вистачає останнього. Проект росте, і управлятися з усіма завданнями стає все важче. Тому найближчим часом вони планують знайти третього учасника команди".

Ми намагаємося просувати проект за рахунок піару і "сарафанного радіо". Створити завдання відразу не всі готові, але людина повинна знати - якщо у нього виникне якась проблема, він може вирішити її за допомогою нашого сервісу. Ми працюємо над тим, щоб нас всі знали. Рекомендації мають зараз найвищу ціну ", - розповідає Роман Кірігетов.

Змінити підхід до стартапу допоміг бізнес-інкубатор. Сервіс "Метнись кабанчиком" був одним з трьох серед 150, які потрапили на навчальну програму інкубатора EastLabs і отримали фінансування - 20 тисяч доларів. Це дозволило піти з роботи і присвятити весь час розвитку проекту.

Роман: Тут нам дали зрозуміти, як важливо робити проект для людей, а не для себе. Якщо у нас є мета дійти до 1 000 - 2 000 замовлень на день, то необхідно чітко розуміти, які кроки для цього треба зробити. Без розуміння кінцевої мети результату не буде.

Залучити інвестиції від бізнес-інкубатора допомогло те, що подібні стартапи успішно працюють в усьому світі, і люди все частіше вдаються до їхніх послуг. "У першу чергу ми звертали увагу на кофаундеров, - стверджує Кен Лівер, партнер EastLabs. - Ми бачили, що хлопці до нас дуже багато працювали над проектом і добилися хороших результатів". За його словами, цей бізнес не вистрілить відразу. Головна проблема в Україні - замовники, які не довіряють системам оплати, і людям, які готові виконувати їх завдання.

Монетизувати стартап хлопці розраховують тільки за рахунок надання послуг, не перевантажуючи сайт рекламою. Комісія складає 20% для замовлень до 100 гривень, 15% до 200 гривень, а понад - 10%. Поки що цих грошей вистачає тільки на покриття дрібних внутрішніх витрат. Вийти в операційний нуль хлопці планують вже через рік. І хоча їх американський аналог, який працює на ринку вже 5 років, поки не прибутковий, Роман впевнений, що фінансові перспективи є. Для цього "Метнись кабанчиком" повинен виконувати до 2 000 завдань на день.

У перспективі на сайті можуть з'явитися преміум-акаунти або термінові завдання. Сервіс вже надає додаткові послуги: мультивибір виконавця - якщо потрібно кілька людей для виконання завдань, вибір конкретного виконавця - якщо сподобалося працювати з перевіреною людиною. У найближчих планах - створити мобільну версію і мобільні додатки. Потім - вихід на ринок СНД. Змагатися з російськими аналогами "Кабанчику" допоможе мультизавданність сервісу і амбітність його кофаундеров.

За матеріалами delo.ua