UKRU

Бізнес-публікації

20 лютого 2013

Міські ферми - майбутнє сільського господарства?


Професор Колумбійського університету Діксон Деспоммье вважає, що при збереженні нинішніх проблем і темпів розвитку сільського господарства до 2060 року приблизно 3 мільярди людей можуть зіткнутися з проблемою голоду. Вчені по всьому світу шукають рішення можливої проблеми. Навіть якщо передбачення Деспоммье не відповідає дійсності, ні в кого немає сумнівів, що сільське господарство потребує певних технологічних змін.

Власне, традиційне сільське господарство приводить до цілого ряду проблем, які в довгостроковій перспективі можуть негативно позначитися на кількості врожаю. По-перше, це опустелювання земель, яке відбувається внаслідок постійної роботи людей. По-друге, жителям великих міст доводиться миритися з значними витратами, які виникають через доставку продуктів харчування від місця де їх вирощують до міста. Нарешті, не варто забувати про масу шкідників, таких як бур'яни, жуки та інше, що не дає спокійно жити фермеру і негативно впливає на витрати.

Вирішити ці проблеми в майбутньому можуть вертикальні ферми, які вже в найближчі років 20 можуть з'явитися в більшості великих міст світу. Ідея вертикальної ферми досить проста: це великий еко-будинок, у якому можна вирощувати різні культури.

При цьому ця будівля буде розташована в місті, щоб вирішити проблему з доставкою продуктів. При такому підході відразу ж відпадає кілька проблем:
- Не потрібно доставляти продукти до міста з сільської місцевості - економія;
- Місто може саме забезпечувати себе сільськогосподарською продукцією. Якщо й не всією, то хоча б більшою її частиною;
- Дана споруда не буде негативно впливати на землю;
- Більше продукції на один акр землі;

Мабуть, найбільш гучним проектом у цій галузі стало дітище французького архітектора Венсана Каллебо. Проект, представлений ним, отримав ім'я Dragonfly (в перекладі з англійської означає «Стрекоза»). Поки є тільки його концепція і цілий ряд начерків, виконаних художником. За задумом Каллебо вертикальна ферма Dragonfly повинна розташуватися в Нью-Йорку, на острові Рузвельта. Це буде будівля висотою в 700 метрів. Всього на 132 поверхах Dragonfly розміститься 28 відсіків, в яких буде «вирощуватися» різна продукція, починаючи від овочів і фруктів і закінчуючи м'ясом і молочними продуктами. Звичайно, очевидно, що однієї такої ферми не вистачить, щоб задовольнити потреби в їжі всього Нью-Йорка, але ніхто не заважає поставити кілька башт.

Dragonfly буде працювати на сонячній енергії. Очевидно, що даний будинок стане не тільки місцем паломництва для фермерів. Цілком імовірно, що тут будуть і розважальні зони, і навіть житлові приміщення або офісні. Все можливо.

А ось співавтором другого цікавого «концепту» в області вертикальних ферм є сам Діксон Деспоммье. В даному випадку його партнером став колега по Колумбійського університету Ерік Еллінгсен. Як і у випадку з Dragonfly професори представили проект, який охоплює широкий спектр робіт, починаючи від вирощування продуктів до обробки відходів (які в таких конструкціях використовуються як добрива). Цікаво, що в конструкції Деспоммьена і Еллінгсена присутня система регулювання тиску і опалення. Вона створює воду та вуглець для роботи обладнання та освітлення піраміди.  В цілому, проект професорів Колумбійського університету виглядає не так цікаво, як Dragonfly, хоча і розрахований на вирішення все тієї ж проблеми.

P.S. Трохи цікавої статистики і прогнозів наостанок:
1) Приблизно до середини XXI століття 80% населення Землі будуть проживати в містах.
2) Населення планети становитиме приблизно 9 мільярдів чоловік.
3) Уже зараз використовується 80% землі, придатної для вирощування зернових культур.
4) 15% з цих 80% серйозно зіпсовані. Причиною тому стало сільське господарство.
5) Реально нам не вистачить землі, щоб забезпечувати їжею все населення планети.

За матеріалами biztimes.ru