UKRU

Технології, які роблять життя аграріїв простішим

Сучасний фермер все менше асоціюється з чоловіком середніх років на тракторі. Аграрій нової формації розуміє: без інновацій створення успішного бізнесу неможливе.

До галузі сільського господарства прикута особлива увага інвесторів, адже потреба в продуктах харчування — не данина моді, а питання виживання. Перед агровиробниками всього світу стоїть завдання збільшення врожайності в умовах обмежених ресурсів. Ці два чинники сприяли залученню в агросферу IT-технологій. Впроваджувати інновації можна на всіх етапах виробництва продукції - від планування оранки землі до постачання готового продукту в точки продажу.

Україна в даному питанні не залишилася на задвірках, адже аграрна сфера є основною годувальницею місцевих бюджетів. Фермерські господарства в своїй діяльності все активніше впроваджують нові технології, частина з яких розроблена в Україні.

Системи управління фермою


Впровадження такого ПЗ допоможе в управлінні повноцінним молочним комплексом. А саме: створить інтерактивну базу даних з повною інформацією щодо доїння, годівлі, розведення і здоров'я поголів'я, збереже архівні дані про окремі особини/стадо/ферму. Програма може будувати наочні звіти, списки технологічних завдань та графіки. Сюди ж можна віднести і автоматизацію процесу доїння, годування і розмноження тварин, а також контроль здоров'я (відмітки про відвідування ветеринаром, довідки, хвороби).

Рекомендовано: система ALPRO, модульна система AFIFARM, PlemOffice, DAIRYPLAN.

Автоматичні системи управління овочесховищем


Підтримання оптимального мікроклімату в сховищі, автоматичне управління технологічним обладнанням: контроль температури повітря, рівня вологості повітря; вимірювання температури в повітряних каналах; контроль температури і вологості рослинного продукту; рівень СО2 в сховищі; аварійна сигналізація (повідомлення користувачів через SMS/додаток); управління вентиляторами, системою зволоження та охолодження повітря; обігрів овочесховища; забезпечення безперебійного електропостачання системи (за допомогою джерел безперебійного живлення).

Рекомендовано: SCADA TRACE MODE, системи компаній «Технохол» і «АгроВент».

Автоматизація теплиць


За допомогою спеціального пристрою або програми можна контролювати клімат в теплиці, управляти технологічним процесом вирощування рослин, повідомляти про будь-які позаштатні ситуації і зберегти історію спостереження за вирощуванням. Існують як іноземні аналоги, що пропонують встановити систему автоматизації під ключ (Certhon, АВТОМАТИЗАЦІЯ.ПРО), так і вітчизняні замінники, що пропонують технологічні контроллери для теплиць.

Рекомендовано: програмовані контроллери XLogic, контроллер для теплиці на платформі Arduino.

Сільськогосподарські роботи


Висадка насіння, полив сільськогосподарських культур та виконання інших основних сільськогосподарських робіт також можуть бути автоматизовані. Одне з нових і цікавих рішень у цій сфері - FarmBot - проект з автоматизації самодостатнього городу з відкритим вихідним кодом. Система дозволяє вирощувати рослини з насіння будь-якого розміру і щільності, ефективно використовуючи воду залежно від виду рослин, з урахуванням їхніх особливостей, віку, розміру, умов грунту або клімату. Оптимальна для використання на малій площі і дозволяє контролювати весь процес з допомогою мобільного пристрою.

Управління роботою сільгосптехніки


Автоматизація роботи парку сільськогосподарської техніки за рахунок встановлення систем моніторингу автотранспорту з використанням супутника на основі GPS/ГЛОНАСС.

Що може: контролювати місцезнаходження і стан техніки, а також дотримання режимів роботи; запобігання нецільового використання та підвищення ефективності використання сільгосптехніки; контролювати спроби розкрадання палива і виявляти несумлінних працівників; створювати статистику і робити аналіз діяльності парку.

Рекомендовано: MicroGIS, Cars Control, IT Spec, «МікроТронік»

GPS-моніторинг допомагає контролювати пересування транспорту і витрату палива, запобігаючи крадіжкам продуктів


Сучасному фермеру практично нереально уявити управління робочими процесами без використання системи GPS. І справа вже давно не обмежується контролем за пересуванням транспорту чи дотриманням ваги вантажів. Власник агробізнесу бажає отримати максимум можливих функцій: від оптимізації подачі палива до моніторингу мікроклімату всередині салону техніки. Застосовуючи подібні системи в сільському господарстві, можна істотно збільшити ефективність використання ресурсів і поліпшити оптимізацію виробничих процесів.

Важливою функцією GPS-систем є запобігання крадіжок, які можуть бути згубними для невеликого бізнесу. Частина розкрадань відбувається безпосередньо на полях, особливо під час збирання врожаю зернових. Щоб уникнути подібних проблем, можна встановити на транспортних засобах систему ідентифікації «свій-чужий», розроблену на базі технології BLE (Bluetooth Low Energy). У цьому випадку інформація про зерновоз (держ. номер, дані водія) зчитується з BLE-мітки в момент наближення автотранспорту до комбайна. Потім ця інформація передається на диспетчерський сервер: завантаження можливе тільки за збігу отриманих даних з тими, що внесені до бази.

Використання системи паралельного водіння допоможе збільшити прибуток


Навігаційні системи дозволяють керувати рухом техніки за допомоги спеціального програмного забезпечення, встановленого на смартфоні або планшеті. Трактор рухається строго паралельно лінії, зафіксованій під час його першого проходження. Таким чином значно зменшуються випадки пропусків або перекриття рядів, економляться матеріали, паливо і робочий час. Техніка може працювати навіть в умовах повної темряви або в умовах поганої видимості через дощ. А встановивши на трактор навігатор разом із гідравлічним автопілотом, рух можна контролювати на зручному дисплеї, сидячи в кабінеті.

Система позиціонування в реальному часі (RTK) сприяє максимальній точності польових робіт


У сучасній практиці сільського господарства використання RTK-сигналу дає найвищу точність проведення польових робіт — до 2-5 см. Точність залежить від відстані транспортного засобу до основної антени RTK (базової станції). Радіус дії базової станції, яка може бути як мобільною, так і стаціонарною, становить 4-50 км. Обчислення координат відбувається буквально за пару секунд і передається на ресивер трактора по GSM-мережі, координуючи його роботу в режимі реального часу. Таким чином забезпечується високий рівень повторюваності, що дуже важливо під час проведення таких тонких процесів, як формування грядок, посадка просапних культур і культивація. Крім того, завдяки автоматизації робочих процесів менше втомлюються водії.

Технологія eFarmer дозволяє ефективно управляти робочим процесом за допомогою смартфона


Відмінна риса eFarmer — поєднання технологій паралельного водіння з інформаційною системою управління господарством. За допомоги цієї технології можна прямо на смартфоні створювати польові журнали і звіти. Надалі всі деталі робочих процесів, такі як оброблена площа полів, пройдена технікою відстань, тип операції, витрачений час і матеріали, автоматично додаються до польового журналу і зберігаються в хмарний сервер. Фермер, маючи під рукою комплексний звіт щодо виконаних робіт, з більшою ймовірністю буде приймати виважені і ефективні рішення.

Агрометеорологія допомагає визначити умови, найбільш підходящі для проведення конкретних робіт


За приклад можна навести систему MeteoTrek, призначену для збирання даних щодо погодних умов і передачі цієї інформації по GPRS-каналу. За допомогою цієї метеостанції можна виміряти температуру і вологість повітря, швидкість і напрямок вітру, кількість опадів, атмосферний тиск, температуру грунту, а також інтенсивність сонячного випромінювання. MeteoTrek працює автономно і цілодобово: живлення здійснюється від сонячної батареї, а за відсутності сонячного світла — від вбудованого акумулятора. Отримана інформація обробляється за допомоги спеціальної програми і передається на сервер. Моніторинг цих показників допомагає вибирати оптимальний термін посіву і поливу, визначити необхідну кількість добрив і засобів захисту, а також правильний час для їх внесення.

Боротьба зі шкідниками: проблема, яка вимагає кооперації


За допомоги зйомок в ультрафіолетовому діапазоні можна відстежити розвиток популяцій шкідників на полях. Проект Crop Care від eFarmer дозволяє агровиробникам ділитися інформацією щодо виявлених патогенних організмів онлайн. Це допомагає сусіднім господарствам зрозуміти, до яких проблем їм слід готуватися. В рамках проекту було розроблено мобільний додаток, з допомогою якого можна легко визначити вид шкідника або хвороби, а також пестициди, необхідні для боротьби з ними.

Інвестиції в технології можуть стати значною статтею витрат, особливо на перших порах. Але відмовляючись від їх застосування, агровиробник програє подвійно: спочатку через зайві витрати, потім через втрати врожаю. Величина земельного банку не завжди є фактором, що забезпечує успіх. Врешті-решт важлива не площа ділянки, а вміння використовувати наявні ресурси максимально ефективно.

Джерело: http://www.bakertilly.ua